הרב רפי פרץ: החינוך המיוחד עדיף על ביה"ס בחנוכה

שר החינוך מסביר מהיכן הגיע התקציב לחינוך המיוחד ומנסה להרגיע את ההורים הדואגים. מתוך הראיון שיפורסם בסוף השבוע בעיתון "בשבע"

עפרה לקס , כ"ז באב תשע"ט

הרב רפי פרץ
הרב רפי פרץ
צילום: דוד וייל

זו לא השנה הראשונה שבה אירגוני המורים מחסירים פעימה מליבם של ההורים היגעים, ושל הילדים המצפים לשוב לספסל הלימודים. האיום בהשבתת המערכת הוא תמיד כלי רב עוצמה במשא ומתן, אולם נראה שהפעם יותר מתמיד.

האם הורי ישראל יכולים לסמוך על כך שביום ראשון הם יחבקו את הילדים וישלחו אותם לבית הספר?

"אני אופטימי. אנחנו בהתדיינות מאוד קרובה עם אירגוני המורים והאוצר. אנחנו חפצים בטובתם של המורים. מה שאנחנו מבקשים זה לנסות ולמצוא פיתרון ביניים לחצי השנה הקרובה, ולהיכנס למשא ומתן בממשלת הקבע בצורה יותר רצינית. אנחנו מנסים לבדוק מה נוכל לפתור בזמן הקרוב ומה אחר כך".

לא היית מצפה מהארגונים לקצת יותר אחריות?

"הם רואים את טובתם של המורים ודואגים להם. הם מבינים שאנחנו נמצאים במצוקה, גם בהיבט של ממשלת מעבר וגם מבחינת משרד האוצר. אני מקווה שהעובדה שמשרד רוה"מ ומשרד האוצר נמצאים בעובי הקורה תביא לפיתרון המשבר".

פלונטר אחר שהרב פרץ כבר התיר הוא משבר בחינוך המיוחד. מחסור תקציבי לא איפשר מענה לגידול הטבעי של תלמידי החינוך המיוחד והילדים הסובלים מאלרגיות, וגם הוא הביא לאיומי השבתה של החינוך המיוחד כולו. "בעזרת ה', להם הבשורה היא נפלאה. מצאנו מענה לשנה הזאת ועבורם היא תתחיל כסידרה. לא היה מענה לכולם, ועכשיו יהיה. האוצר לא היה מוכן לממן אותם, אז אנחנו לקחנו את זה על עצמנו".

איך מביאים תוספת מתוך המשרד במצב כזה?

"בערכים שלנו ובעדיפויות שלנו, ילדי החינוך המיוחד והילדים האלרגיים הם בעדיפות על בתי הספר של חנוכה שאנחנו מסבסדים לטובת ילדי ישראל. לקחנו את הכסף משם, ושר האוצר התחייב שאחרי הבחירות ניכנס לתקציב הבא, ונדון בצורה רצינית על הנושא".

(הראיון המלא יפורסם בסוף השבוע בעיתון "בשבע")