"אנחנו חפצים בטובתם של המורים"

פתיחת שנת הלימודים יוצרת לחץ כבד מהרגיל בלשכת שר החינוך, שצריך קודם כול לדאוג שהיא אכן תיפתח.

עפרה לקס , כ"ח באב תשע"ט

"אני חושב ש'נעם' היא אירוע מיותר בתוך הפוליטיקה". הרב פרץ
"אני חושב ש'נעם' היא אירוע מיותר בתוך הפוליטיקה". הרב פרץ
צילום: חורחה נובומינסקי

זו לא השנה הראשונה שבה ארגוני המורים מחסירים פעימה מליבם של ההורים היגעים ושל הילדים המצפים לשוב לספסל הלימודים. האיום בהשבתת המערכת הוא תמיד כלי רב עוצמה במשא ומתן, אולם נראה שהפעם יותר מתמיד. ראשית, השנה שני ארגוני המורים שותפים יחד לאיום. שנית, מדובר בממשלת מעבר בגירעון. שתי העובדות האלה מקשות מאוד על קיום משא ומתן ועל אפשרות לחדש את הסכם העבודה עם המורים. שר החינוך, הרב רפי פרץ, עסוק עד למעלה מראשו במשימה שהייתה אמורה להיות הכי פשוטה בעולם: לפתוח את שנת הלימודים.

האם הורי ישראל יכולים לסמוך על כך שביום ראשון הם יחבקו את הילדים וישלחו אותם לבית הספר?

"אני אופטימי. אנחנו בהתדיינות מאוד קרובה עם ארגוני המורים ועם האוצר. אנחנו חפצים בטובתם של המורים. מה שאנחנו מבקשים זה לנסות ולמצוא פתרון ביניים לחצי השנה הקרובה, ולהיכנס למשא ומתן בממשלת הקבע בצורה יותר רצינית. אנחנו מנסים לבדוק מה נוכל לפתור בזמן הקרוב ומה אחר כך".

לא היית מצפה מהארגונים לקצת יותר אחריות?

"הם רואים את טובתם של המורים ודואגים להם. הם מבינים שאנחנו נמצאים במצוקה, גם בהיבט של ממשלת מעבר וגם מבחינת משרד האוצר. אני מקווה שהעובדה שמשרד ראש הממשלה ומשרד האוצר נמצאים בעובי הקורה תביא לפתרון המשבר".

פלונטר אחר שהרב פרץ כבר התיר הוא משבר בחינוך המיוחד. מחסור תקציבי לא איפשר לתת מענה לגידול הטבעי של תלמידי החינוך המיוחד והילדים הסובלים מאלרגיות, וגם הוא הביא לאיומי השבתה של החינוך המיוחד כולו. "בעזרת ה', להם הבשורה היא נפלאה. מצאנו מענה לשנה הזאת ובשבילם היא תתחיל כסדרה. לא היה מענה לכולם, ועכשיו יהיה. האוצר לא היה מוכן לממן אותם, אז אנחנו לקחנו את זה על עצמנו".

איך מביאים תוספת מתוך המשרד במצב כזה?

"בערכים שלנו ובעדיפויות שלנו, ילדי החינוך המיוחד והילדים האלרגיים הם בעדיפות על בתי הספר של חנוכה שאנחנו מסבסדים לטובת ילדי ישראל. לקחנו את הכסף משם, ושר האוצר התחייב שאחרי הבחירות ניכנס לתקציב הבא ונדון בנושא בצורה רצינית".

לצד האתגרים במערכת הכללית עולות גם טענות נגד שר החינוך מקרב החמ"ד. הוא בחר שלא להאריך את כהונתו של ראש החמ"ד אברהם ליפשיץ עד אחרי הבחירות, וגם דחיית המכרז לתפקיד המפמ"ר לתנ"ך נקשרה בשמו.

יש הרבה אנשים בחמ"ד שחוששים לגורלו, גם בדרג המקצועי וגם בציבור הציוני-דתי.

"אני מצטער לשמוע. גדלתי בחמ"ד, אני אוהב אותו, מאמין בו ורוצה את טובתו. אברהם ליפשיץ כיהן כמעט עשור ויצר תשתית גדולה של עשייה. אני מאוד מאוד מעריך את העבודה שלו ומודה על התרומה שלו. השבוע מונתה שוש נגר כממלאת מקומו, בתיאום עם מועצת החמ"ד".

אבל מועצת החמ"ד המליצה להאריך את כהונתו של ליפשיץ. בקרב הרבה אנשים בדרגים המקצועיים, יש תחושה שזה ניסיון לעשות מחטף ולהטביע חותם בלי להתחשב בהם.

"היו שנים מכובדות של הרב ליפשיץ. האריכו לו את הכהונה פעם אחת ופעם שנייה, וכשזה עמד לפתחי החלטתי אחרת. בכל הסיפור של מפמ"ר התנ"ך אמרתי: חברים, זו סערה בכוס מים. יש ועדה מקצועית שאני סומך עליה בכל פה".

לדברי הרב פרץ, אין לו קשר לדחיית המכרז לתפקיד, שאליו נבחרה לבסוף ד"ר איילת סיידלר. "אני הייתי הראשון שהתקשרתי כדי לברך אותה".

אז אם אני דתית ליברלית, יש לי מה לדאוג?

"אני לא מתכוון להגיד עכשיו לחבורה דתית מזרם כזה או אחר בציבור שלנו מה יהיה איתה. יהיה לכל אחד מקום משלו והחמ"ד יחבק את כל הגוונים, כמו שאברהם ליפשיץ עשה את זה נפלא".

לחזק את המוגנות, להגדיר גבולות

הרב פרץ אומנם לא נמצא הרבה זמן במשרד, אבל יש לו תוכניות סדורות לשנה הקרובה בפרט ולתוכנית הלימודים בכלל. הנושא החינוכי של שנת הלימודים הקרובה יהיה ערבות הדדית, והשר מתכוון להפגיש את תלמידי החינוך הרגיל עם עמותות חסד שונות ועם תלמידים ותנועות נוער מהחינוך המיוחד. "אנחנו מעודדים את המעורבות החברתית ואת היזמות החברתית. 57 אחוזים מהתלמידים דיווחו שבית הספר מעודד יזמות חברתית ואזרחית, ואנחנו מסמנים כיעד להעלות את זה באחוז ניכר. החיים שלנו הם לא חיים וירטואליים, ומטרת החינוך היא לעשות את האדם טוב וישר, כמו שאומר הרב קוק. אנחנו רוצים לראות ילדים עם הרבה ידע ומצוינות, אבל גם שהערכים יהיו במקום מאוד מוביל בבניין האישיות של התלמידים".

אם הרב פרץ הזכיר ערכים, מתברר שהפרשייה בקפריסין הסעירה אותו מאוד. "זה מקרה מזעזע. אמות המידה המוסריות נרקבו, וזה לא משנה אם הם שוחררו ממעצר ושלא היה אישום. יש כאן התנהגות בלתי מוסרית בעליל שצריכה להדיר שינה מעיני ההורים והמורים. לא צריך לחכות לכתב אישום כדי להעיר את מערכת החינוך". מבחינתו נערים בגיל תיכון צריכים להתנדב, לטייל ברחבי הארץ ואפילו לעבוד, "ולא לטוס לכל מיני בילויים מפוקפקים. אני לא מבין למה הורים מאשרים לילדים שלהם לנסוע למקומות הללו. זו השחתה של הנפש". הרב פרץ טוען כי אילו האירוע היה מתרחש במהלך שנת הלימודים, הוא היה עוצר הכול. מכיוון שזה קרה בחופשה הגדולה הוא יטפל בזה כעת. "הנחיתי לפתוח את השנה בשיח על האירועים שהתרחשו, אנחנו ניתן לזה פוקוס בתחילת השנה. אנחנו צריכים להגדיל את המוגנות והמודעות לפגיעות מיניות, ולחזק את השיח החינוכי שמסביר היכן מתחילים ונגמרים הגבולות, גם במרחב הציבורי וגם במרחב הפרטי".

בנושא חינוכי אחר, הרב פרץ הודיע כי הוא מתכוון להקל על אישורי הטיולים באיו"ש. "קיימים טיולים באזורים האלה, אבל הם לא מספיק רחבים. יש בעיה בבקעה, בדולב, בנחל קנה. הצבא נותן אישורים בכל מיני רמות, אבל משרד החינוך מחמיר יותר, ולכן נוצר מצב שמטיילים פחות". הרב פרץ יקל וישווה את תנאי האישורים של המשרד לאלה של הצבא, וכך יאפשר טיולים בהיקף רחב באזורים האלה. "חשוב שיידעו שיהודה ושומרון הם חלק מהמקומות שבהם גדלנו ובהם אבות האומה גדלו. אני רוצה שבשלבים יותר מאוחרים הילדים האלה יגדלו וירצו לגור ביהודה ושומרון". הטיולים האלה, מחדד הרב פרץ, לא יהיו טיולי חובה. "אני מתכוון לאפשר את זה ולהמליץ על זה". תוכנית נוספת שלו היא הכנסת חוק הלאום לתוכנית הלימודים באזרחות. אומנם ועדת המקצוע ומפמ"רית אזרחות הם שעבדו על הכנסת החוק לתוכנית הלימודים ואישרו אותה, אך הגיבוי להחלטה הוא משמעותי, במיוחד לנוכח התנגדותם של מורים רבים לאזרחות.

"הבית היהודי זו לא אפיזודה"

בוא נדבר רגע על הקמפיין שלכם. יש הרגשה שאתה קצת מוחבא, אולי כי היו לך כמה התבטאויות שעוררו סערה.

"אנחנו זזנו הצידה. בראש המפלגה עומדת איילת שקד, ואנחנו מכבדים אותה ונותנים לה את המקום שפינינו לה. אנחנו רוצים להגיע לממשלת ימין של יותר מ-61 בראשות ביבי, וזו הדרך הכי טובה לעשות את זה. אני משתדל לעשות את עבודתי נאמנה בפתיחת השנה במשרד החינוך".

היו שאמרו שמינויָם של הרב פרץ וסמוטריץ' לשרים לפני הבחירות יפגע במאמץ של מסע הבחירות, והמשפט האחרון של הרב פרץ מחזק את ההנחה הזאת. עם זאת, הוא מבטיח שקולו וקול מפלגתו יישמעו ברמה בשלושת השבועות הקרובים, עם המסרים המתאימים לציבור הציוני-דתי. "זה המאני טיים של הבחירות".

מקימי מפלגת נעם טענו שאתה וסמוטריץ' לא תטפלו בענייני דת ומדינה. מה אתה משיב לטענה הזאת?

"אני חושב שנעם היא אירוע מיותר בתוך הפוליטיקה. אני מקווה מאוד שהם יפרשו. גם הם, גם עוצמה יהודית וגם זהות צריכים להבין שאם הם לא יפרשו, הם יעלו את השמאל. אנחנו מדברים את השפה הזאת, אנחנו מניפים את הדגלים האלה, הציונות הדתית עשתה את זה ותעשה את זה בצורה הכי טובה".

מה יקרה עם הבית היהודי אחרי הבחירות? האם היא תהיה מפלגת העבודה 2, ותסיים את תפקידה ההיסטורי בקול דממה דקה?

"הבית היהודי זו לא אפיזודה. אנחנו לא דתיים בתוך מפלגה. זו דרך, זו נאמנות לדרך. הציונות הדתית לוקחת רוח ואיתה מחוללת מהלך עצום בשטח. בארבע השנים הקרובות זו המשימה שמונחת לפתחנו. אנחנו רוצים להרים את הציונות הדתית למעלה, שתרגיש שיש לה בית, שהוא הבית היהודי והאיחוד הלאומי. נשתדל להרים את קרנה, להרים את הרוח ולהניף את הדגלים שלנו הכי גבוה, כי הציבור אוהב את הדגלים האלה ומאמין בהם".