נחשפה עדות גלעד ארדן בתיק 4000

״שאול אלוביץ' נפגש איתי אפילו בבית שלי. אני לא רואה שום פסול בזה, שאנשים, שרואים עצמם כנפגעים מהחלטות שלי ישמיעו את עמדתם״.

ערוץ 7 , כ"ח באב תשע"ט

השר ארדן
השר ארדן
צילום: דוברות

חלקים מעדותו של השר גלעד ארדן בפרשת תיק 4,000 (בזק-וואלה) נחשפו הערב (חמישי) בחדשות 12.

מדובר בתיק שבו מתכוון היועמ"ש מנדלבליט להגיש כתב אישום נגד נתניהו בעבירות שוחד, בכפוף לשימוע.

ארדן: "אחרי התקופה של כחלון עם הסלולר חיפשתי איפה הדברים המשמעותיים ביותר בתחום התקשורת, שיכולים להביא לתחרות וזה היה ברור שבזק בכוח שלה, בתשואה השנתית שלה, במונופוליזם שלה, בכל זה, זה המקום המרכזי, שאפשר בו להביא להוזלת מחירים. אז החלטתי שאני מפעיל את כל היכולת הפוליטית שלי, היכולת הציבורית, כדי לדחוף את הרפורמה הזו. אין דבר שיותר האמנתי בו מאשר הרפורמה הזאת".

חוקר: הגורמים המקצועיים במשרד האמינו במדיניות הזאת של לפתוח את השוק לתחרות ולקיים את הרפורמה של השוק הסיטונאי?
ארדן: "כן. רציתי לקדם תחרות והישגים לציבור ולי. בעלי הון יש להם דרכים לזכור את ההוא ולפנות למקורביו שלך הזה ולמקורביו ההוא ולנסות להשפיע על ההחלטות שלך. היו ברפורמה הזו ניסיונות כאלה אבל אני הייתי מאוד מחויב והאמנתי ביתרונות שלה".

"שאול אלוביץ' נפגש איתי אפילו בבית שלי. אני לא רואה שום פסול בזה, שאנשים, שרואים עצמם כנפגעים מהחלטות שלי ישמיעו את עמדתם. אני חושב שזאת זכותם וזאת חובתי לשמור אותם אבל בהחלט הם (בזק) מאוד מאוד התנגדו לרפורמה".

חוקר: על מה נסובו השיחות שלך ושל שאול (אלוביץ')?

ארדן: "היו לו טיעונים מפה עד הודעה חדשה. פעם דלפו לעיתון התעריפים הצפויים והוא אמר, שזה הולך למוטט אותו ואת בזק ושהוא ימכור את בזק ובזק תקרוס וכל מיני דברים כאלה".
"הייתה שיטה שהוא היה בוכה לכל אחד שמכיר אותי שאני לא שומע אותו ולא נותן לו את יומו ולא מקשיב לו הוא אמר לאנשים שאני מכיר: "מה יש לו נגדי כאילו שזה משהו אישי והייתי אומר להם תקשיבו הוא מבלבל לכם בשכל, הבכיינות אצלו זאת שיטה".

"אני מתאר שאתם שואלים על ראש הממשלה אז הדבר היחידי שראש הממשלה אי פעם דיבר איתי בהקשר הזה זה לא בהקשר של המיזוג (בזק יס), זה בכלל לא בנושא של השוק הסיטונאי או הרפורמה בבזק. הדבר היחידי זה היה לשאול אותי אם אני באמת שומע אותם (את בזק) ונותן להם את יומם בפניי. אז אמרתי לו: ׳נראה לך שלא? זה נשמע לך הגיוני ראש הממשלה? שאני אעשה רפורמה ולא אשמע אותם?׳. והוא אמר ׳חשוב לתת להם להישמע שלא יגידו..׳. זאת הייתה השיחה היחידה שלי איתו בעניין. השיחה הזאת הייתה הרבה לפני סיום הקדנציה. זה היה תוך כדי פגישה איתו במשרד".

חוקר: השם בזק עלה במפורש?
ארדן: "הסברתי לו שמדובר בפתיחה של תחרות התחושה שלי הייתה שבכו לו על התעריפים ואמרו לו שזה יביא להתמוטטות החברה הוא לא אמר לי שבכו לו אבל יש לי אינטליגנציה בסיסית. זכור לי במעומעם שעלה גם שיכול להיות שהתעריפים לא הגיוניים וזה יביא להתמוטטות החברה.
השיחה הייתה לא יותר מארבע חמש דקות כשרק שנינו נמצאים בחדר"

חוקר: שאול אלוביץ העלה אופציה שיהלך מעליך כי אתה פוגע בו בצורה לא פרופורציונלית?
ארדן: "זכור לי במעומעם שהוא היה רומז כאילו יש לו קשר או שהוא יכול להגיע לשם.
חוקר: שאתה אומר לשם מה כוונתך?
ארדן: לשכת ראש הממשלה
חוקר: ראש הממשלה?
ארדן: כן

ארדן: "אי אפשר היה להבין שמשהו שעשיתי במשרד התקשורת לשאול אלוביץ' זה הגורם שאני לא נשארתי במשרד התקשורת נאמר לי שהבעיה היא פוליטית שלא אוכל להחזיק שני תיקים. התמרמרתי מאוד הלכתי לראש הממשלה אמרתי לו תחכה עם זה, תעצור הכל ואז הוחלט שאשאר עוד 14 ימים כדי לרצות אותי"
חוקר: הגיעו אליך ידיעות שיש לחצים על ראש הממשלה שלא להשאיר את תיק התקשורת אצלך?
ארדן: "לא אבל יכול להיות שאמרתי לאנשים שאני מרגיש ששאול אלוביץ גרם לזה שאני לא אשאר בתיק התקשורת יכול להיות שהתבטאתי בפני אנשים שזאת התחושה שלי"
חוקר: מאיפה הגיעה התחושה הזאת
ארדן: "סתם תחושה. אין לה ביסוס לתחושה הזאת"
חוקר: על מה התבססה התחושה?
ארדן: על, על, תחושה
חוקר: לאיזה אנשים אמרת את זה
ארדן: "אמרתי את זה לדעתי בכמה מקומות זה לא משהו שהסתרתי הייתי מתוסכל באותה התקופה מי היה בסביבתי? אבי ברגר, אשתי, אני לא יודע למי עוד סיפרתי את זה. אני לא אדם מופנם בדרך כלל כשאני כועס יודעים אני לא חושב שיש לי מה להסתיר".
חוקר: על מה התבססה התחושה הזאת?
ארדן: "התחושה התבססה על זה ששאול היה מידי פעם זורק כאילו איזה מילה על ההשפעה שלו"
חוקר: אתה מתכוון להשפעה שיש לו על ראש הממשלה?
ארדן: כן