שנת הלימודים תפתח כסדרה

משרד האוצר והסתדרות המורים הגיעו להסכמות, ובכך נמנעה השביתה שתוכננה עם פתיחת שנת הלימודים ביום ראשון.

אורלי הררי , כ"ט באב תשע"ט

שנת הלימודים תפתח כסדרה
שנת הלימודים תפתח כסדרה
צילום: דוד כהן, פלאש 90

שנת הלימודים תיפתח כסדרה זאת לאחר שהסתדרות המורים ומשרד האוצר הגיעו להסכמות על הנושאים שבמחלוקת.

על פי ההסכם יופחת לעובדי ההוראה רק יום אחד בגין כל יום מחלה ולא 1.4 כפי שהיה נהוג עד עתה.

בנוסף יינתן פיצוי לכל גימלאי שפרש החל משנת 1986 סכום חד פעמי בגובה 2000 ש"ח כפיצוי על הפחתת ימי מחלה בגלל החישוב השגוי. האוצר אף הסכים לדרישה להקים קרן מצוקה שתעניק מימון לעובדי הוראה שימי המחלה שלהם הסתיימו כתוצאה מהחישוב הקודם.

כמו כן התקבלה הדרישה של הסתדרות המורים בנושא חישוב הפנסיה והיא תחושב מעתה כנגזרת של השכר האחרון. על פי ההסכם 80% מהשכר האחרון ישולמו לגימלאים ועוד 0.45% על כל שנה מאז החלת רפורמת "אופק חדש". הסדר זה יחול על כ 55 אלף גימלאים.

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד, אמרה היום "זהו הישג גדול מאוד שמפסיק סוף סוף את גזל עובדי ההוראה, לאחר שנתיים שבהם האוצר גרר רגליים. זה לא היה קורה ללא ההתלכדות המופלאה של כלל העובדים שהחליטו שלא לשתוק יותר. זהו רק תחילתה של דרך לשדרוג משמעותי של עובדי ההוראה בישראל. מיד לאחר הבחירות והקמת ממשלה חדשה ניכנס למו"מ על הסכם שכר חדש שבו נאבק על שדרוג שכר כדי שעובדי הוראה טובים ירצו להצטרף וותיקים ירצו להמשיך להיות חלק מהמערך החינוכי של מדינת ישראל".

"אני מאחלת לכל עובדי ההוראה בכל הארץ, וגם לתלמידים וההורים, שנת לימודים פוריה. נמשיך להיות מאוחדים ומלוכדים כי רק כך נוכל להמשיך ולשפר את מעמדנו ואת מערכת החינוך בישראל".

שר האוצר משה כחלון מסר, "מברך על ההבנות שהושגו. הבטחנו לעשות הכול, יחד עם הסתדרות המורים, כדי ששנת הלימודים תתחיל ב-1 בספטמבר לטובת הילדים, ההורים ועובדי ההוראה - והצלחנו. מאחל שנת לימודים מוצלחת ופורייה לכולם".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך "אני מברך את שר האוצר משה כחלון ומזכ״לית הסתדרות המורים יפה בן דוד, שלאחר משא ומתן אינטנסיבי הגיעו להסכמה שתאפשר את פתיחת שנת הלימודים תש״פ. המורים שלנו הם נכס חשוב לחברה הישראלית ואני מבקש להוקיר את עבודתם. שתהיה שנת לימודים מוצלחת לכולם".