"להפחית את הסיכון למחלות לב וכלי דם"

פרופ' דורון זגר מספר על ההמלצות החדשות של האיגוד האירופי לקרדיולוגיה - להגביר את הטיפול בכולסטרול הרע בדם אצל חולי לב.

ניצן קידר , א' באלול תשע"ט

להגדיל את הטיפול בכולסטרול הרע אצל חולי לב
להגדיל את הטיפול בכולסטרול הרע אצל חולי לב
Istock

האיגוד האירופי לקרדיולוגיה פרסם מסמך המלצות חדש לטיפול בשומני הדם בכנס השנתי המתקיים בפריז.

פרופ' דורון זגר, נשיא האיגוד הקרדיולוגי בישראל וראש מערך הלב בבית החולים סורוקה, מסביר בשיחה עם ערוץ 7 את משמעות ההמלצות.

"המסמך, בעקבות שורה של מחקרים חדשים שראו אור בשנים האחרונות, עדכן כלפי מטה את המטרות הטיפוליות שלנו לחולים עם רמת שומנים גבוהה בדם. עד היום נהגנו להמליץ לחולים עם מחלת לב להוריד את רמת הכולסרטרול הרע בדם (LDL) ל-70. היום ממליצים שהטיפול יהיה יותר אגרסיבי והרמה תרד לאזור ה-55, כי הירידה ברמת הכולסטרול הרע מביאה להורדת רמת הסיכון לתחלואה", אומר פרופ' זגר.

פרופ' דורון זגר
צילום: האיגוד הקרדיולוגי בישראל

ההמלצות פונות גם לאנשים שאינם חולים במחלות לב. "באנשים שאין להם מחלת לב יש גם דירוג של הסיכון. אם אתה חולה סוכרת המטרה שלך היא להגיע לפחות מ-70 או פחות מ-100, תלוי בסיבוכים של המחלה. אצל האדם הפשוט, ההמלצה היא לשקול לטפל כאשר ה-LDL הוא מעל 116 על מנת למנוע מחלות לב עתידיות".

החידוש הגדול הוא בעוצמת הטיפול והשאלה הנשאלת היא האם הטיפול שמוגדר 'אגרסיבי' יותר, לא יכול לפגוע במטופל. "אין כל עדות במחקרים קליניים גדולים מאוד שנערכו, שהטיפול הזה גורם נזק. זה נאמר מפורשות במסמך שיצא אתמול. הגוף צריך רמה מסויימת של כולסטרול רע, אבל אם הוא יהיה נמוך מאוד לא ייגרם שום נזק".

הוא מוסיף כי "ההנחיות החדשות מצדיקות קיום שיחה של מטופלים רבים עם הרופאים שלהם לדיון מחודש באשר לדרך הטובה ביותר להפחית את הסיכון למחלות לב וכלי דם".