הצעת המיליארדים של נשיא צרפת לרוחאני

בצרפת הציעו לטהרן 15 מיליארד דולר כדי לחזור להבנות הסכם הגרעין. טראמפ מתנגד.

אורלי הררי , ג' באלול תשע"ט

טראמפ ומקרון
טראמפ ומקרון
צילום: רויטרס

המגזין "א-שרק אל אווסט" הלונדוני מדווח הבוקר (שלישי) כי נשיא צרפת עמנואל מקרון הציע לנשיא איראן חסן רוחאני אשראי של 15 מיליארד דולר, בתמורה להתחייבות איראנית שלא להעשיר אורניום לרמה של יותר מ-3.67%.

בצרפת לוחצים על טהרן ומנסים למנוע את המשך הצעדים שלה נגד הסכם הגרעין שנחתם ב-2015 עם המעצמות.

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ מתנגד בתוקף למהלך של הנשיא הצרפתי אך נשיא איראן רוחאני הביע נכונות לקבל את ההצעה של מקרון, שכאמור יחייב את איראן שלא להעשיר אורניום לרמה של יותר מ-3.67%, כפי שנקבע בהסכם הגרעין.

ב"וול סטריט ג'ורנל" דווח כי איראן מסרבת להכניס את פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) למחסן בטהרן שמכיל על פי החשד ציוד גרעיני. מי שחשף את דבר קיומו של המחסן הוא ראש הממשלה נתניהו בנאומו בעצרת הכללית באו"ם בשנה שעברה.

אתמול הודיעה ממשלת איראן כי לאחר שיחת טלפון בת שעתיים בין נשיא איראן רוחאני ומקבילו הצרפתי עמנואל מקרון, נרשמה התקדמות משמעותית בסוגיות שהיו נתונות במחלוקת ובניסיון לשמר את הסכם הגרעין משנת 2015.

על פי הודעת דובר ממשלת איראן, עלי רבאי, "למרבה המזל נרשמה התקרבות בנקודות המבט בנושאים רבים, וכעת מתקיימים דיונים טכניים על דרכים לממש את ההתחייבויות האירופיות לשימור הסכם הגרעין".

נזכיר כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ החליט לבטל את חתימתה של ארה"ב על הסכם הגרעין שנחתם בין המעצמות לממשלת איראן בשנת 2015, שכלל את הסרת הסנקציות על איראן בתמורה להקפאת העשרת האורניום מצידה של טהרן.

בעקבות ביטול ההסכם ע"י ארה"ב איימו האיראנים כי ימשיכו את העשרת האורניום ברמות שלפני ההסכם.

השיחות מתקיימות על רקע האיום של טהרן לבצע צעד חד צדדי נוסף בסוף השבוע הקרוב, במידה והמעצמות לא יקיימו את התחייבותם בהסכם הגרעין.