להגיע מוכנים לראש השנה

הרב דודי פוטש במדריך מיוחד (ללא עלות): תשע דרכים שיעזרו לכם להתחבר לעבודת אלול כך שתגיעו לראש השנה ממקום אמיתי, נקי ומחובר.

בשיתוף 'בצילו' , ג' באלול תשע"ט

הרב דודי פוטש
הרב דודי פוטש
צילום: אסנת לדרר

בכל שנה כשמתקרב חודש אלול אנחנו חשים לחץ. לחץ להספיק להתכונן ולתקן את השנה שעברה, להיות טובים יותר.

אנחנו עסוקים בסליחות, בנתינת צדקה ובהכנות לקראת ראש החגים ויום הכיפורים. אך לא רבים יודעים, כי ישנה הכנה רוחנית מיוחדת דווקא לחודש אלול, המביאה איתה את האור המיוחד של אלול ועוזרת לנו להגיע למדרגה הגבוהה של ראש השנה ויום כיפור.

"בעסקים ובחברות כשמגיע סוף השנה עושים מאזנים וסיכומים, ודווקא בחודש אלול, החודש שמסכם את כל השנה כולה פותח לנו הקב"ה דף חדש ונותן הזדמנות לתקן את הכול", אומר הרב דודי פוטש, מייסד 'בצילו' וראש תוכנית תורה פנימית למשפחה.

"בעולם הסוד ידוע שדבר שהתרחש בתאריך מסוים זהו סימן לדורות לאותו אור שמופיע בכל שנה ושנה. בראש חודש אלול קורא השם למשה לעלות שוב להר לקבל את הלוחות השניים, וכשנבין מה המשמעות של העניין הזה - נבין מהי עבודת אלול בימינו".

"צריך להבין שזה לא מובן מאליו," מוסיף הרב פוטש. "עם ישראל חוטא בעגל והקב"ה רוצה למחות אותו ולהוציא ממשה עם חדש, אך משה רבינו מוסר עצמו למען עם ישראל ומבקש 'ואם אין מחני נא'. עד ראש חודש אלול זה היה עדיין תלוי ולא ברור ובראש חודש אלול הקב"ה אומר למשה לעלות להר לקבל את הלוחות השניים ובעצם נותן לעם ישראל צ'אנס נוסף, להתחיל מחדש".

שפע רחמים

"חודש אלול ידוע כחודש בו המלך בשדה ויש מקום לדיבור קרוב עם השם, יחד עם זאת", מסביר הרב פוטש, "באלול ישנה סגולה מיוחדת לקבל מהשם כוח מיוחד להתמודד עם כל המאבקים והמלחמות הפנימיות שיש לנו בעבודת השם. הכוח הזה מתגלה רק בתנאי שנכיר במציאות המיוחדת שיש בימים האלו".

כדי לגלות את האור המיוחד המתגלה בחודש הזה, הכין הרב פוטש מדריך מיוחד עם שיעור הכנה מפורט וקובץ עם מספר דרכים מעשיות להכנה הרוחנית המיוחדת לחודש אלול.

"אנשים מוצאים עצמם נאבקים בפער שמתגלה בין הרצון האמיתי שלהם למציאות היומיומית, זה יכול להיות לגבי מצוות מסוימות כמו תפילה או לימוד תורה או לגבי מצוות מעשיות שבין אדם לחברו. לפעמים אנשים מגלים שבחוץ הם מצטיירים כאנשי נתינה, אדיבים ומאירי פנים ודווקא בבית ובמערכות יחסים קרובות הם מרשים לעצמם לכעוס, להתפרץ ולהתעצבן. זהו פער שכל השנה יכול לעורר מאבק פנימי ואדם אומר לעצמו איך זה שיש פער בין הפנים לחוץ אני לא בסדר וזה רק מעצים את החיסרון יותר.

"בחודש אלול מתגלה אור מיוחד המאפשר לעצור את המאבק. לרבי נחמן יש תורה מדהימה בה הוא מדבר על מה קורה כשאדם מגלה שהולך לו שלא כסדר לא כפי שהוא רוצה זה יכול לפגוש אותנו בעבודה, בבית, בקהילה ואפילו מול עצמנו והעצה שהוא מביא שבמצב כזה כשמתגלה הפער צריך להכניס את המלך למחשבות ולתודעה שלך".

מה זה אומר?

"כולם יודעים את לצטט את דבריו של בעל התניא על הפסוק 'אני לדודי ודודי לי' - שהמלך בשדה ואלו ימי רצון גדולים, המשך הפסוק הוא 'הרועה בשושנים'. סביב השושנה גדלים קוצים והשם מדלג על כל הקוצים ומחפש את השושנים. לשושנה ישנם שלושה-עשר עלי כותרת כנגד שלוש-עשרה מידות של רחמים, וזו הנהגת ה' המתגלה בימים האלו של חודש אלול. אפשר לדמות את זה לתקופת בחירות, במובן הטוב של המילה, כמו שבתקופת בחירות השרים וראש הממשלה יורדים אל העם ומעבר להבטחות שהם מפזרים ישנו גם קשר קרוב יותר לאדם הפשוט - להבדיל גם ה' רוצה להיבחר מחדש בראש השנה והדרך שלו להוביל אותנו לבחירה מלאה זה להשפיע עלינו שפע של רחמים".

הרב דודי פוטש
צילום: אסנת לדרר

"בחודש אלול יש לנו יכולת לחדש את חיינו מול הבורא. מזל החודש הוא מזל בתולה, המסמלת ראשוניות והתחדשות, וכך גם באלול ניתן לנו כוח עצום לתקן הכול בעולם המעשה וה' ממש מזמן לנו מעשים אותם אנחנו רוצים לתקן".

"אנחנו מסתובבים כל הזמן עם מחשבות על מה אנחנו רוצים לעשות יותר טוב, מול הבורא, מול בן הזוג והילדים ועכשיו בחודש זה מתגלה כוח עוצמתי המאפשר לנו לעשות שינוי אמיתי, וזה דורש מאיתנו רק דבר אחד קטן: לפני כל מעשה אנחנו רוצים שניה אחת להזכיר לעצמנו למה אנחנו עושים את אותו דבר ובכך לקשר ולחבר אותו לה' כמו שאומר הפסוק: 'בכל דרכיך דעהו'.

העבודה שבכל השנה נגישה רק לצדיקים ואנשי מעלה - בחודש הזה זמינה ופתוחה לכולם, וכשנהיה במודעות כזו ניכנס לראש השנה בראש נקי שיאפשר לנו להמליך עלינו את ה' באמת ועל כל העולם ולחדש שנה טובה ומתוקה לנו ולעם ישראל כולו".

לקבלת המדריך המלא הכולל עצות מעשיות לחודש אלול + השיעור המלא ללא עלות לחצו כאן!