"יש דרך לבקר את בית המשפט"

לשכת עורכי הדין עורכת את טקס פתיחת שנת המשפט בהשתתפות שר המשפטים, נשיאת בית המשפט העליון ובכירי מערכת המשפט.

חזקי ברוך , ג' באלול תשע"ט | עודכן: 18:24

השופטת אסתר חיות
השופטת אסתר חיות
צילום: עופר עמרם, לשכת עורכי הדין

לשכת עורכי הדין עורכת הערב (שלישי) את טקס פתיחת שנת המשפט.

יו"ר הלשכה, עו"ד אבי חימי, סיפר "חווינו יום מרתק, עסקנו בנושאים אשר ילוו אותנו בשנת המשפט הקרובה - ובערכי היסוד שלנו כחברה דמוקרטית".

"היום נגענו, בין היתר בעצב החשוף ביותר: מערכת היחסים המורכבת - והמתחים הקיימים בין הרשות המחוקקת והרשות המבצעת - לבין הרשות השופטת. המתח הזה, שנובע מעקרון הפרדת רשויות – שהוא לב ליבה של הדמוקרטיה, היה קיים מאז ומתמיד, אבל נדמה שברבות השנים ובשנה האחרונה בפרט המתח הזה התעצם והשיח אודותיו הפך מתלהם", הוסיף חימי.

לדבריו, "חדשות לבקרים אנו עדים לאמירות קשות ביותר מצד בכירים במערכת הפוליטית - המכוונות כלפי מערכת המשפט בכללותה ובית המשפט העליון בפרט. למרבה הצער, ההשתלחויות הללו הפכו לחלק בלתי נפרד מ"דפי המסרים" של נבחרי הציבור בישראל".

"אינני אומר שמערכת המשפט חפה מביקורת וביקורת עניינית בהחלט ראוי שתישמע. אך ביקורת עניינית יש דרך להשמיע והדרך אינה באמצעות השתלחות והתלהמות אלא באמצעות שיח מכבד - כראוי לעמים בני תרבות", אמר חימי וציין כי "לשכת עורכי הדין בראשותי, תיאבק ללא לאות כנגד מתקפות חסרות אחריות, ארסיות והרסניות כלפי מערכת המשפט".

"נעשה כל שבידינו כדי לבלום ניסיונות לפגוע במערכת אכיפת החוק ובסמכויותיו של בית המשפט העליון - שהן נשמת אפו של עקרון הפרדת הרשויות. בנושא זה - אין מאפיינים של שיח פוליטי. אין ימין ואין שמאל. אין עדתיות ואין לאומנות. יש רק דרך אחת והיא דרך הישר - דרכה של הדמוקרטיה", הוסיף.

הוא סיפר על הצעתו לפיה עורכי דין יסייעו לשמור על טוהר המידות בבחירות הקרובות. "פניתי ליו"ר וועדת הבחירות המרכזית, כבוד השופט חנן מלצר, בהצעה כי עורכי הדין יירתמו למלאכת שמירת טוהר המידות בבחירות הקרובות - וישמשו כמשקיפים בקלפיות – ויוזמתי זו התקבלה בחיוב. כך שביום הבחירות, בשבעה עשר בספטמבר, אלפיים ותשע עשרה, מאות עורכי דין יסייעו בשמירה על ההליך הדמוקרטי".

"אמרתי זאת בעבר - ואני אומר זאת שוב בקול רם וצלול - פוליטיקאים יקרים - הניחו למערכת המשפט. פגיעה בה היא פגיעה בדמוקרטיה. פעמים רבות מספור מעדיפות הרשות המחוקקת, כמו גם הרשות המבצעת, כי בית המשפט העליון יוציא עבורן את הערמונים מהאש ויכריע בסוגיות שהפוליטיקאים מבקשים להימנע מהן. נוח מאד שיש את בג"ץ, העומד בפרץ וסופג את האש כשכל חטאו הוא שמירה על ערכים חוקתיים ומוסריים, כמו כבוד האדם, חירות הפרט ושוויון".

"מצד שני, גם מערכת המשפט אינה תמיד נלהבת לשמוע ולקבל ביקורת המושמעת כלפיה – גם כשמדובר בביקורת עניינית ומאופקת. חשוב שנזכור, כי בירושלים יש שופטים – כמאמר ראש הממשלה לשעבר, מנחם בגין ז"ל - ובל נשכח כי בירושלים יש גם מחוקקים וחברי ממשלה, וגם להם יש להאזין ולהקשיב בקשב רב. חוסנה של כל מערכת, גם של מערכת המשפט, תלוי במידה ניכרת, ביכולתה לקבל ולהכיל ביקורת ולתקן את הנדרש תיקון", סיכם חימי.

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות אמרה כי "בין הלשכה ובין הרשות השופטת בישראל קיימת מאז ומקדם ברית מקצועית ואף שהברית הזו ידעה עליות ומורדות, היא בעיניי בבחינת "אש תמיד" אשר יש לשמרה ולוודא כי לא תכבה חלילה, וככל שזה תלוי בנו, היא לא תכבה".

"אנו מקפידים לקיים שיתוף פעולה המתבטא בין היתר בכנסים, במפגשים מקצועיים וכמובן במעורבות מצד השופטים בהליכי ההסמכה של עורכי הדין מחד גיסא ובמעורבות של נציגי הלשכה בהליך בחירת השופטים ובתהליכי המיון של עורכי הדין המועמדים לשפיטה, מאידך גיסא. בעיניי שיתוף הפעולה הזה הוא ערך שיש לשמר ולחזק, אך על מנת שניתן יהיה לקיים שיתוף פעולה מקצועי ופורה על הלשכה לעשות כל הניתן לשמר ולחזק את קווי המתאר שעל פיהם הוקמה ואשר להם היא מחויבת", הוסיפה חיות.

היא ציינה כי "קווי המתאר הללו משמעותם – לשכה עצמאית הפועלת כגוף מקצועי וא-פּוליטי. רק כך ניתן יהיה להבטיח כי הדיאלוג ושיתוף הפעולה המתקיים בינינו אכן יהיה מושתת על גישה עניינית המבקשת לקדם ולהשביח את האיכויות המקצועיות של העוסקים במשפט על מנת לקדם ולהשביח את השירות הניתן לציבור על ידינו".

חיות מתחה ביקורת על הניסיונות לתקוף את מערכת המשפט. "בתקופה האחרונה, יש לצערי מי ששוקדים לִמנות מדי יום באופן שיטתי את פגמיה של הרשות השופטת ממניעים השמורים עמם.
יש אפילו מי שמרחיקים לכת ומנסים ליצור את הרושם כאילו שופטות ושופטי ישראל אינם אלא חבורה מנומנמת שליבה גס במצוקות אנוש. אין דבר הרחוק יותר מן המציאות ויש להניח כי אתם עורכי הדין האמונים על עבודת בתי המשפט ברחבי הארץ יודעים זאת ויודע זאת גם הציבור כולו".

"הואיל ואנו נתונים בעיצומה של תקופת בחירות, אני סבורה כי נכון יהיה שאגזור על עצמי איפוק בהקשר זה, שמא יתפרשו דבריי שלא כהלכה וייתפסו כסטייה מן הניטרליות שאנו מחויבים בה כשופטים", אמרה נשיאת בית המשפט העליון.

פרקליט המדינה, שי ניצן, התייחס בנאומו לחקירות בנושאי שחיתות. "בשנים האחרונות אני שומע לעיתים טענות כאילו הפרקליטות עוסקת באופן מוגזם בתיקי שחיתות שלטונית. טענה זו אינה מבוססת כלל וכלל, והיא נסמכת אך ורק על התהודה הציבורית לה זוכים תיקים אלה, שהם עיקר התיקים של הפרקליטות המסוקרים ע"י התקשורת. למותר לציין, שאנו גאים בפועלנו בתחום המאבק בשחיתות, מאבק שמוביל לכתבי אישום, הרשעות וסילוקם של עובדי ציבור מושחתים מהזירה הציבורית. אך לצד המאבק בתחום זה ישנה פעילות משמעותית וענפה של פרקליטות המדינה על מחוזותיה ומחלקותיה השונות במגוון תחומים החיוניים לאיכות החיים של החברה בישראל".

"בחרתי למקד את דבריי בוועידה חשובה זו, הפותחת את שנת המשפט השנה, בכמה "מהפכות שקטות" המבוצעות בפרקליטות המדינה בשנים האחרונות. מהפכות אלה משפיעות על העשייה היום יומית, הסיזיפית, הנוגעת לאלפים רבים של תיקים ולעשרות אלפי אזרחי המדינה, והן מבוצעות כדי לשפר את תפקודנו במסגרת תפקידנו לשמור על שלטון החוק והאינטרס הציבורי".

"כך למשל, לצד המשך טיפולנו בתיקים "הקלאסיים" - הפליליים, האזרחיים והמינהליים, פיתחנו תורת הפעלה סדורה לטיפול בתחומי משפט חדשים וחדשניים, תוך שיפור והרחבת תחומי האכיפה בהם עוסקת הפרקליטות, לטובת הציבור כולו. דוגמא אחת מבין רבות לטיפול חדשני ומתקדם היא פעילות יחידת הסייבר בפרקליטות המדינה, שהוקמה על ידי לפני כשלוש שנים, ומאז הקמתה היא גדלה ומתרחבת בקצב מרשים. היחידה נאבקת בעבירות פליליות המבוצעות במרחב הסייבר, בדגש מיוחד על פעילות טרור רשתית; בעבירות לפי חוק הגנת הפרטיות ובשנה האחרונה היא שמה דגש מיוחד על מאבק בעבירות המבוצעות כלפי קטינים וקטינות ברשת- והכל כמובן, בתיאום עם המשטרה", סיפר ניצן.

הוא ציין כי "במהלך שנת 2018 נמשך הגידול במספר התיקים המטופלים ביחידה, בדרכי האכיפה המקובלות - לרבות הגשת כתבי אישום ומעצרים. לצד זאת, פיתחה היחידה כלים לאכיפה אלטרנטיבית, הכוללים נקיטת פעולות משפטיות וטכנולוגיות שמטרתן צמצום הנזק מפעילות אסורה או עבריינית המבוצעות במרחב המקוון, ובראשן: פעילות שמטרתה הסרת תכנים פוגעניים באופן מלא או חלקי - תכנים של הסתה לאלימות והסתה לטרור, תכנים הפוגעים בקטינים, כגון סרטונים בהם צולמה פעילות מינית של קטינים, ועוד".

"רק על מנת לסבר את האוזן - בתחום הסרת תכני הסתה לטרור ופעילות של ארגוני טרור ברשת, ביקשה יחידת הסייבר להסיר בשנת 2018 לבדה כ-14,000 תכנים וחשבונות, ובכ-90% מהמקרים נענו בקשות ההסרה ע"י חברות האינטרנט. יחידה זו משרתת כיום את כל גורמי הביטחון בתחום זה וזוכה להערכתן הרבה. במקביל, הגישה היחידה לפני הבחירות של אפריל 2019 בקשות להסרת למעלה מ–10,000 חשבונות פיקטיביים, שלגביהם עלה חשד כי נועדו להשפיע על מערכת הבחירות (חשבונות המכונים "בוטים"), ו-99% מהבקשות נענו בחיוב. בכך תרמנו את תרומתנו במישור זה לטוהר הבחירות".