"גרינבלט רוצה להקדיש יותר זמן לרעייתו וילדיו"

בכיר בממשל האמריקני מסביר את הסיבות בגללן החליט ג'ייסון גרינבלט לסיים את תפקידו. נתניהו הודה לגרינבלט על עמידתו לצד ישראל.

ניצן קידר , ה' באלול תשע"ט

ג'ייסון גרינבלט
ג'ייסון גרינבלט
צילום: מארק ישראל סאלם

גורם בכיר בממשל האמריקני מגלה הערב (חמישי) כי השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט ביקש להשתחרר מתפקידו כבר בשנה שעברה.

"ג'ייסון קיבל החלטה שהוא מעוניין לעזוב את התפקיד כדי לשוב לניו ג'רזי ולהקדיש יותר זמן למשפחתו - רעייתו וששת ילדיו. עם הצטרפותו הוא התכוון לסייע לממשל במשך שנתיים כדי להעמיק אל תוך הסכסוך הישראלי-פלסטיני, לנסח חזון שינסה לפתור אותו ולפתח יחסים בריאים בין ישראל למדינות המזרח התיכון", אמר הגורם.

כבר לקראת סוף 2018 החלו הדיונים כיצד תתבצע עזיבתו של גרינבלט, מבלי לפגוע בתכנית המאה.

"לשם כך נקטנו במספר צעדים: התחלנו לשתף את אבי ברקוביץ, יועצו של ג'ארד קושנר, ברוב הפגישות והדיונים שעסקו בתהליך שלנו. בנוסף, הרחבנו את הסמכויות של השליח המיוחד לאיראן בריאן הוק שיצטרף גם הוא לצוות השלום. חיזקנו גם את הצוות שכבר עבד כאן בוושינגטון", סיפר הגורם הבכיר.

גרינבלט ימשיך בתקופה הקרובה ללוות את ''צוות השלום'' בצעדים האסטרטגיים הבאים, אותם סירב הגורם לפרט.

מוקדם יותר הודיע הממשל האמריקני על פרישתו של גרינבלט, שמונה לתפקיד לאחר בחירתו של טראמפ לנשיאות ארצות הברית לפני כשלוש שנים.

"היה לי הכבוד לעבוד בבית הלבן יותר משנתיים וחצי תחת הנהגתו של הנשיא טראמפ", אמר גרינבלט. "אני אסיר תודה שהייתי חלק מהצוות שגיבש את חזון השלום. לחזון הזה יש פוטנציאל לשיפור עצום של חיי מיליוני ישראלים, פלסטינים ועמים אחרים באזור".

"אני רוצה להודות לאשתי המדהימה נעמי ולששת ילדיי המדהימים על הכוח והחיזוק. אתגעגע לגמרי לעבודה עם חבריי ושותפיי ג'ארד קושנר, דייוויד פרידמן ואבי ברקוביץ', כמו גם עם רבים אחרים בממשל האמריקני שסייעו לנו במאמצינו", הוסיף גרינבלט.

ג'ארד קושנר, חתנו של טראמפ ויועצו הבכיר, אמר כי "ג'ייסון עשה עבודה אדירה והוביל את המאמצים לפתח חזון כלכלי ופוליטי לשלום למשך זמן רב במזרח התיכון. עבודתו סייעה לפתח את מערכות היחסים בין ישראל ושכנותיה, מכיוון שהוא זכה לכבוד על ידי כל המנהיגים באזור. הוא חבר קרוב ושותף וימשיך להשפיע לחיוב על העולם".

שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן העיד כי "זו הייתה זכות אדירה לעבוד עם ג'ייסון בשנים האחרונות על המשימות הקריטיות של תיקון וחיזוק מערכת היחסים בין ישראל וארצות הברית, והחיפוש אחר שלום ויציבות במזרח התיכון".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לפרישתו של גרינבלט, ואמר "אני מבקש להודות לג'ייסון גרינבלט על פועלו המסור למען הביטחון והשלום, ועל כך שלא היסס לרגע לומר את האמת על מדינת ישראל מול כל מלעיזיה. תודה לך ג'ייסון".