מגשימים חלומות קטנים לאנשים גדולים

שורדי שואה נפגשו עם חיילי צה"ל מפיקוד המרכז. "שורדי השואה מוכנים היום לדבר יותר מפעם וחשוב שתהיה להם אוזן קשבת''.

ערוץ 7 , ו' באלול תשע"ט

פרח לניצול
פרח לניצול
צילום: דובר צה"ל

204 שורדי שואה ו-120 חיילי צה"ל מפיקוד המרכז השתתפו השבוע בכנס להוקרת שורדי השואה המתגוררים בחבל מודיעין.

האירוע כלל שיח בין חיילים וניצולים, הענקת פרח לניצולים ותעודות הוקרה ללהקת קריית ההדרכה (להקה צבאית) ששרה מחרוזת שגרמה לכולם לרקוד ולשמוח.

ניצולי השואה חברים בקהילה העוזרת להם במיצוי הזכויות המגיעות להם. הניצולים גם מקבלים שירות של לחצני מצוקה, הסעות באמבולנס במקרה הצורך, אב בית ואוזן קשבת. הניצולים גם משתתפים בפעילויות חברתיות שאחת מהן היא המפגשים עם חיילי צה''ל.

צילום: דובר צה"ל

אל''מ במיל' רונית לב אמרה כי "את הפרויקט שלי התחלתי כשסיימתי את המסע לפולין. כבר על אדמת פולין נשבעתי שכשאחזור מהטיול אני לא אשכח את מה שעברתי במסע המטלטל הכואב והצורם הזה ואני אחשוב על דרך לעזור לשורדי השואה.

"המפקד שלי אז, האלוף חגי טופולנסקי, שהיה ראש אכ"א אמר לי שכל מה שברצוני לעשות שיכול לתרום לניצולי שואה אני יכולה לעשות. בניתי את האירוע הזה ואני עושה אותו בכל מיני ערים בישראל עם כל מיני פיקודים ועם כל מיני חיילים. קוראים לפרוייקט 'צה"ל מחבק את שורדי השואה'.

''אני רואה פה מפגש עצום של עבר, הווה ועתיד. החיילים שהם ההווה שלנו מחבקים את השורדים, שהם העבר שלנו, ולומדים מהם המון מהשיח שמתפתח כל שנה במפגשים האלה. היום שורדי השואה יותר מוכנים לדבר מפעם וחשוב שתהיה להם אוזן קשבת. המפגש הוא הדדי, אני רואה כמה החיילים מחייכים ומקבלים מזה וכמה שורדי השואה מקבלים מהאירוע וזה פשוט דבר נפלא. אלו הערכים הכי טובים שאנחנו יכולים להנחיל לחיילים שלנו", הוסיפה לב.

מעיין דדיה מנהריה, לוחמת בגדוד לביאי הבקעה, שוחחה באירוע עם אחד מניצולי שואה. "אני שומעת את הסיפור שלו ואת היחסים שלו עם המשפחה ועצוב לי שאין לו את מה שיש לי עם המשפחה שלי והאחיינים שלי. לקחתי את המספר והכתובת שלו ואני אבקר אותו למרות היציאות המועטות שלי הביתה. המפגשים האלו מחממים את הלב, חשוב לארח להם חברה".

צילום: דובר צה"ל