איראנים קוראים להחרים את איראן

איראנים המתוסכלים מהמשטר בארצם קוראים לאיגודי הספורט הבינלאומיים לאסור על ספורטאים איראניים להשתתף בתחרויות ספורט.

ניסן צור , ז' באלול תשע"ט

איראן
איראן
iStock

העובדה כי המשטר בטהרן אוסר על ספורטאים איראניים לקחת חלק בתחרויות נגד ישראל הביאה בימים האחרונים עשרות אלפי איראנים לחתום על עצומה הקוראת להתאחדויות הספורט הבינלאומיות לאסור על ספורטאים איראניים לקחת חלק בתחרויות בינלאומיות עד אשר המשטר בטהרן ישנה את המדיניות הנוכחית שלו.

העצומה הגיעה לאחר המקרה האחרון בו אולץ הג'ודוקא האיראני סעיד מולאי להפסיד בכוונה את הקרבות שלו באליפות העולם שהתקיימה ביפן לפני כשבועיים, על מנת למנוע ממנו להתמודד מול שגיא מוקי הישראלי בגמר.

בעקבות האיסור החליט מולאי לערוק מאיראן ולבקש מקלט מדיני בגרמניה, ואף שלח ברכות למוקי דרך הטוויטר. העצומה של האזרחים האיראניים מופיעה תחת ההאשטג #BanIRSportsFederations ובתוך 24 שעות בלבד חתמו עליה מעל 60 אלף איראנים שקראו לאסור על ספורטאים איראיים לקחת חלק בתחרויות "כתוצאה מהתערבות המדינה בספורט", כלשונם.

לפני מספר שבועות הציתה את עצמה מול בית המשפט באיראן אישה שניסתה להיכנס לאיצטדיון כרודגל כאשר היא לבושה כגבר.

השופטים גזרו עליה עונש מאסר בפועל, וכמחאה היא הציתה את עצמה מול בית המשפט. המקרה עורר זעם עצום וקריאות של גולשים רבים ברשתות החברתיות להרחיק את איראן מתחרויות בינלאומיות.

אחד הגולשים האיראניים שחתם על העצומה כתב כי "התערבות של מדינה בספורט איננה מקובלת, אבל בדרך כלשהי הרפובליקה האיסלמית עושה זאת שנים רבות מבלי להתמודד עם התוצאות של כך. אם תעשו זאת ותרחיקו את איראן מתחרויות בינלאומיות, תציבו דוגמא לבאים אחריה ואנו נודה לכם על כך".