הסופר המוערך התגלה כאנטישמי

ועדת השופטים בפרס הספרות הגבוה ביותר בצרפת החליטה שלא לכלול בתחרות את ספרו של סופר צרפתי מוערך שהתבטא באנטישמיות בצעירותו.

ניסן צור , ז' באלול תשע"ט

יהודים בכולם
יהודים בכולם
צילום: אייסטוק

ועדת השופטים שדנה בבחירות המועמדים לפרס "גונקור", פרס הספרות הגבוה ביותר בצרפת, החליטה לדחות את מועמדותו של יאן מויקס, סופר צרפתי פופולרי, לאחר שהמגזין הצרפתי L’Express חשף כי מויקס פירסם תכנים אנטישמיים במגזין סטודנטים כאשר היה סטודנט צעיר.

מויקס אמור היה להיות מועמד לפרס על ספרו האטוביוגרפי המתאר את ההתעללות אותה עבר בילדותו.

אלא שהמגזין הצרפתי חשף כי כאשר היה סטודנט פירסם מויקס, הנחשב לאחד הסופרים הפופולריים בצרפת, מספר מאמרים ותמונות אנטישמיים במגזין הסטודנטים באוניברסיטה בה למד, וכתוצאה מהחשיפה החליטה ועדת הפרס לדחות את מועמדותו לפרס הספרות הגבוה במדינה.

מויקס עצמו הכחיש כי הוא אנטישמי וטען כי התכנים אותם פירסם לא מייצגים את עמדותיו כלפי יהודים. "כתבתי, ציירתי, והפקתי הרבה מאוד שטויות. הטקסט והציורים שלי הם אנטישמיים, אבל אני עצמי לא אנטישמי. האדם שאני הוא כיום מתבייש בכך.

כל המסע שעשיתי מאז, המסע שלי כאדם, הוא סיפור של מישהו שניסה להימלט מהגאוגרפיה הרעילה הזו, לחלץ את עצמי מהמלכודת הזו", אמר מויקס בראיון למגזין הצרפתי "ליברסיון".

למרות ההכחשות של מויקס, החליטו חברי הועדה לדחות את מועמדותו לפרס עקב התכנים האנטישמיים אותם פירסם בצעירותו.

נשיא ועדת פרס "גונקור", ברנארד פיבוט, אמר כי "אם היינו מעמידים אותו כמועמד לפרס היו מאשימים אותנו בכל המדיה החברתית בקידום האנטישמיות על ידי אדם אנטישמי. למויקס יש כשרון אדיר, אך למרבה הצער גם יכולת לייצר מחלוקות ופרובוקציות".