דו"ח: מסדרי זיהוי גורמים הרשעות שווא

הוועדה לצמצום הרשעות שווא שהוקמה אשתקד מפרסמת מסקנות ראשונות. בכרבע ממסדרי הזיהוי זוהו מי שבוודאות אינם חשודים בביצוע המעשה.

ערוץ 7 , ח' באלול תשע"ט

מסדר זיהוי
מסדר זיהוי
צילום: איסטוק

הוועדה הציבורית למניעת הרשעות שווא ותיקונן, בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס יורם דנציגר, פרסמה היום את ממצאיה בדו"ח ביניים בנושא עדויות שגויות וזיהוי מוטעה.

את הוועדה הקימה בשנה שעברה שרת המשפטים לשעבר איילת שקד, במטרה לצמצם את החשש להרשעות שווא בהליך הפלילי ולבחון כלים אפשריים לאיתור הרשעות כאלו ולתקנן.

מנתונים שהציגה המשטרה לוועדה עולה כי בשנים 2016-2018, 24.5% מהמסדרים הובילו להצבעה על נבדק שאינו החשוד.

הוועדה ממליצה לבחון בזהירות את הזיהוי שנערך על ידי עדי ראייה ולסייג את משקלו הראייתי, בעיקר כשאין היכרות משמעותית מוקדמת בין החשוד לעד המזהה.

עוד נכתב כי בשל קשיים טכניים בביצוע מסדרי זיהוי חיים, בהם העד נדרש לזהות את החשוד מבין קבוצה של אנשים, המשטרה ביצעה בין השנים 2016-2018 רק שמונה מסדרים כאלו, לעומת אלפי מסדרי זיהוי בתמונות. לכן, המלצת הוועדה היא לצמצם את כמות המסדרים הללו רק למקרים בהם יש הצדקה מיוחדת.

הוועדה ממליצה כי מי שיערוך את מסדרי הזיהוי, בין אם זה מסדר חי או בתמונות, יהיה שוטר שאינו מודע לזהותו של החשוד בעצמו. עוד המלצה שמצוינת בדו"ח היא שלעד תינתן באופן רשמי אזהרה ולפיה ייתכן כי העבריין אינו נוכח במסדר.