נהרג לפני 4 שנים, החקירה בעיצומה

עובד בנין נהרג בתאונת עבודה שהתרחשה באתר בניה בתל אביב לפני ארבע שנים. למרות משך הזמן טרם הסתיימה חקירת המשטרה

מיכל לוי , ט' באלול תשע"ט

ארכיון
ארכיון
istock

נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט (בדימוס) דוד רוזן, מצא אתמול תלונה בגין הימשכות הליכים ארוכה טרם העמדה לדין כמוצדקת, וקבע כי "ההשתרכות בטיפול בתיק זה מחייבת שידוד מערכות, למען מקרה שכזה לא ישוב ויישנה עוד".

מדובר בתלונה שהוגשה על ידי משפחתו של עובד בנין, שנהרג בתאונת עבודה שהתרחשה באתר בניה בתל אביב לפני ארבע שנים.

משפחתו של ההרוג טענה באמצעות עורך דינה, כי מאז אירעה התאונה ובמשך כשלוש שנים ושבעה חודשים טרם הסתיימה חקירת המשטרה וטרם גובשה החלטת הפרקליטות בדבר העמדה לדין.

הנציב מצא את התלונה מוצדקת, על אף טענות הפרקליטות לפיהם מדובר בתיק מורכב בעל היקף חומר חקירה רב. בדיקת הנציב העלתה כי לאחר 18 חודשים מאז תחילת החקירה, נשלח התיק להשלמות חקירה, ואלו נמשכו כ־ 14 חודשים נוספים.

מתוך תמצית ההחלטה: "גם כשמדובר בתיק מורכב וסבוך 'ללא תקדים', גם תיק המוגדר כ'מגה־תיק', לא ניתן 'להשכיבו' לתקופה ארוכה, בניגוד לרוח הנחיות היועץ המשפטי לממשלה.

הדברים נושאים משנה תוקף וחומרה כשלא מדובר בתיק שכזה. נראה שההשתרכות בטיפול בתיק זה מחייבת שידוד מערכות, למען מקרה שכזה לא ישוב ויישנה עוד".

לאור תוצאות הבדיקה, הנציב המליץ בפני פרקליט המדינה להביא לקחי מקרה זה והצורך בתיקון ההתנהלות המתוארת בפני הנהלת הפרקליטות. בנוסף הנציב שב והמליץ ליועץ המשפטי לממשלה לבחון תיקון הנחיותיו כך שייקבע הגורם בפרקליטות שעליו תוטל האחריות לפנות במכתב רשמי ומנומק לגורם פיקודי במשטרה, לצורך החשתה של השלמת חקירה מדי תקופה שתיקבע על פי התקדמותה.