יו"ר הסוכנות: "לעצור את האיסור על שחיטה כשרה"

יו"ר הסוכנות היהודית קורא למנהיגי מחוז וולוניה בבלגיה לעצור את איסור השחיטה הכשרה: "חשבנו שהגבלות על חופש הדת שייכות להיסטוריה"

ניצן קידר , ט' באלול תשע"ט

יושב ראש הסוכנות היהודית יצחק הרצוג
יושב ראש הסוכנות היהודית יצחק הרצוג
צילום: TPS

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, שלח מכתבים לראש הממשלה של מחוז וולוניה שבבלגיה, ווילי בורסוס, וליו"ר הפרלמנט של המחוז אנדריי אנטואן, בבקשה לבטל את האיסור על שחיטה כשרה במחוז.

החוק, שנחקק בשנת 2017 והוא בעל השלכות על השחיטה היהודית והמוסלמית, נכנס לתוקפו ב-1 בספטמבר ומעורר דאגה עמוקה בסוכנות היהודית אשר פועלת לרווחתם הרוחנית והפיזית של הקהילות היהודיות ברחבי העולם.

בסוכנות היהודית אומרים כי האיסור הוא סימן לשחיקה מסוכנת של חופש הדת ליהודים בבלגיה.

במכתבו אומר הרצוג, "אין זה רק עניין של חופש פעולה עבור האיטליזים הכשרים. זוהי פגיעה לא מקובלת בחופש הדת בכלל".

לדבריו, "זו יכולה להיות תחילתו של גירוש זוחל של יהודים, וכפי שהרב פנחס גולדשמידט, נשיא ועידת רבני אירופה אמר לאחרונה על ההתפתחות החמורה הזו: 'יום עצוב נוסף בשמי אירופה האפלים'. חשבנו שההגבלות על חופש הדת שייכות להיסטוריה של אירופה, בוודאי לא להווה ואף פחות מכך לעתידה".

"אני קורא לך לעשות את המקסימום כדי לנסות ולבטל את החקיקה הזו על מנת למצוא את האיזון הנכון בין זכויות בעלי החיים לבין חופש הדת", חותם הרצוג את מכתבו.

כאמור, האיסור על שחיטה כשרה במחוז וולוניה נכנס לתוקפו בימים אלה, אם כי ערעור על תוקפו של החוק נמצא בשלבי בירור בבית המשפט לענייני חוקה של בלגיה. חוק דומה התקבל על ידי הפרלמנט האזורי במחוז פלנדריה בבלגיה.