"ילדים לא מרגישים מוגנים בבתי הספר"

מחוקקים מהקואליציה ומהאופוזיציה השתתפו בכנס חינוכי מיוחד ביוזמת 'הקבינט הציבורי לחינוך' ודיברו על חשיבות הטיפול לעומק בנושא.

ערוץ 7 , ט' באלול תשע"ט

רם שמואלי
רם שמואלי
צילום: סניה אלמן

בירושלים התקיים כנס "חינוך בקדמת הבמה" של הקבינט הציבורי לחינוך ובו נטלו חלק חלק שר החינוך, ח"כ הרב רפי פרץ, יו"ר ועדת החינוך בכנסת, ח"כ יעקב מרגי, שרת הבינוי והשיכון, ח"כ יפעת שאשא ביטון, ח"כ סתיו שפיר, ח"כ מיכאל ביטון וח"כ לשעבר אורלי לוי אבוקסיס.

שר החינוך, ח"כ הרב רפי פרץ, אמר באירוע כי "אם אבחר כשר החינוך בקדנציה הבאה אני מתחייב לפעול יד ביד עם הקבינט ולבנות ביחד את תכנית העשור. אני מאמין במערכת שצריכה לחנך, ואין ספק שהערכים כפי שהקבינט הציבורי לחינוך הציב אותם בהחלט נמצאים במקום הראוי להם".

שר הבינוי והשיכון, ח"כ יפעת שאשא ביטון: "לאורך השנים השקענו יותר ויותר תקציבים בחינוך אך לא באמת השגנו את המטרה. בשביל לקדם חינוך איכותי בישראל ולהנחיל תכנית ארוכת טווח צריך להתחיל בחינוך מגיל הרך - מגיל לידה ולא מגיל 3. זאת הבעיה הכי גדולה שלנו היום. כמו-כן, יש לדאוג למוגנות הילדים במערכת החינוך, כלומר, עלינו להחזיר את החינוך למערכת החינוך".

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ יעקב מרגי, הוסיף כי "לאורך כל 4 השנים בהם אני יו"ר הועדה, אני שומע אנשים שאומרים שצריך לשנות את המערכת. אבל 4 שנים אף אחד לא משנה כלום. איך יכול להיות שאני שסיימתי תיכון לפני 41 שנה ובני לומדים באותה כיתה, עם אותו לוח ואתה מערכת שעות?"

את דבריו חתם בפנייה אישית לקבינט הציבורי לחינוך. "אל תרפו, ינסו להתיש אתכם, ינסו להפריע לכם. אבל תלחמו. אני אתכם. אנשים במשרד החינוך לא אוהבים שינויים. הם מפחדים מהם. אבל צריך לבצע את השינוי על אפם ועל חמתם. תחשבו כמה הצלחות נמנעו בגלל שאנחנו מפחדים משינויים. אני חייל שלכם, אני חייל בקבינט הציבורי לחינוך", חתם מרגי.

שרת הבינוי והשיכון, ח"כ יפעת שאשא ביטון אמרה באירוע, "לאורך השנים השקענו יותר ויותר תקציבים בחינוך אך לא באמת השגנו את המטרה. בשביל לקדם חינוך איכותי בישראל והנחיל תכנית ארוכת טווח צריך להתחיל בחינוך מגיל הרך - מגיל לידה ולא מגיל 3. כמו-כן, יש לדאוג למוגנות הילדים במערכת החינוך, כלומר להחזיר את החינוך למערכת החינוך".

לדבריה, "כיום, ילדים במדינת ישראל לא מרגישים מוגנים בבתי הספר. הגיע הזמן שיגיע מנהיג אמיתי למערכת שלא רק ירצה לגזור סרט ולהמשיך לתפקיד הבא. אני שותפה שלכם לקבינט, לא משנה באיזה כובע".

אורלי לוי אבוקסיס, ממפלגת העבודה-גשר הוסיפה, "כולנו יודעים שמערכת החינוך לא נמצאת במקום שהיא צריכה להיות. לא רק בציונים - יש תחושה שהמערכת במשבר. הישגי התלמידים נמוכים, האלימות גוברת ומורים רבים נוטשים את המערכת".

"משרד החינוך צריך להתאים את עצמו לעולם המודרני ולהקדיש את מלוא תשומת הלב לצוות המחנך. צריך כאן ועכשיו לגבש נוסחה אחרת. ברגע שנדע להוות עבור התלמידים שלנו דוגמה אמתית עם ויכוחים אמיתיים, עם קווים וגבולות, אולי נוכל לגרום לתלמידים של היום לרצות להיות הפוליטיקאים והמהפכנים של המחר".

ח"כ מיכאל ביטון (כחול לבן) טען כי "אנו רחוקים שנות אור משיוויון הזדמנויות בישראל. התנאי להצלחת הקבינט הוא שהוא יבטיח שגורל של תלמיד לא יקבע לפי מקום הולדתו. אני בטוח שמיד אחרי הבחירות נתחיל מיד לעבוד יחד על שינוי החינוך בישראל".

מייסד שותף של הקבינט הציבורי לחינוך, תא"ל (מיל') רם שמואלי, ציין כי"ב-25 השנים האחרונות היו 16 רפורמות שונות שבקושי התממשו. החלטנו לומר די ולקחת את המושכות לידיים כדי לשנות את המציאות החינוכית בישראל. גם אני וגם שר החינוך, שנינו טייסי קרב, מבינים שהגיע הזמן להיכנס יחד לקוקפיט ולשנות את המצב. אנחנו כאן היום מאוחדי כוחות בשביל להכריז כי האירוע היום הוא לא הפגנת כוח – הוא מכפיל כוח למערכת החינוך ולעתידה של מדינת ישראל".

עוד עדכן שמואלי, שנשיא המדינה, ראובן ריבלין, התחייב שכבר ביום הראשון בו תקום הממשלה, הוא יזמן את הקבינט הציבורי לחינוך יחד עם שר החינוך למשכנו על מנת לקדם יחד תכנית עשור לאומית.

"אני מבטיח לכם שכבר בעוד שנה ניפגש כאן כדי להציג יחד את תכנית העשור הלאומית של מערכת החינוך", סיכם שמואלי.