האם צריך לקרקע את עמרי מניב?

אני משוכנע שהאירוע החמור אותו הוביל עמרי מניב נבע מלהיטות יתר "להיכנס" בציונות הדתית ולהכפיש אותה

מתן כהנא , ט' באלול תשע"ט

מתן כהנא
מתן כהנא
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

הפוסט הזה הוא הצעה לקברניטי ערוץ 13 לאמץ את המתודה של חיל האוויר בתחקור וטיפול בארועים חמורים.

התשובה היא - כן. עמרי מניב חייב לכל הפחות להיות מושעה מעבודה בערוץ לתקופה ממושכת, ואם תמשיכו לקרוא תגלו שבחיל האוויר, טייסים שמעורבים בארועים חמורים לפעמים משלמים על זה מחיר *הרבה* יותר יקר.

דבר ראשון בואו נסכים על העובדות.

עמרי מניב פרסם קטעים משיעור של הרב אסף נאמבורג שנערכו באופן מגמתי והשחירו את פניו של הרב אסף. תוך שבוע הסתבר כי באותו שיעור עצמו הרב אסף מבהיר במספר הזדמנויות שזו לא עמדתו והוא מציג עמדה אחרת, ובשיעורים אחרים, אליהם היה לא פחות מסובך להגיע, הרב אסף מתגלה כאדם ערכי, סובלן, מתעב גזענות ומחנך לאהבת כלל ישראל.

אחרי שהסכמנו על העובדות אני מניח שנסכים כולנו שבעולם התקשורת כזה מקרה חייב להחשב מקרה חמור המעיד על רמת עיתונות ירודה.

אחרי שהסכמנו על שני אלה, אתאר לכם איך מטפלים בארוע חמור בחיל האוויר. נניח ארוע שבו מטוסים באימון קרב אוויר עוברים מאוד קרוב אחד לשני בצורה לא נשלטת באחריות מובהקת של אחד הטייסים.

השאלה הראשונה שמפקד הטייסת שואל את עצמו היא האם הארוע נובע מרמת טיסה נמוכה של הטייס המעורב, או שמא מדובר בעבירת משמעת הנובעת למשל מעודף בחום טיסה (טייס שלהוט מידי להפיל בקרב ועושה זאת תוך התעלמות מחוקי הבטיחות).

ארועים שנובעים ממשמעת מטופלים ביד קשה מאוד. המינימום האולימפי זה קרקוע ארוך (לפחות 3 חודשים בהם הטייס לא טס). לעיתים גם משפט צבאי שבסופו נשלחים למספר ימים לכלא צבאי (אמיתי לגמרי! ותנוחו, אני לא קורא להחיל את העונש הזה כאן).

יותר חשוב מזה, זה הסעיף שאנחנו בחיל האוויר קוראים לו "ניהול/פיקוד". בשלב הזה מפקד הטייסת שואל את עצמו האם לו עצמו יש אחריות על הארוע שקרה. האם יש בטייסת שלו אווירה כזו שמאפשרת ארועים מהסוג הזה. האמינו לי, התשובה היא תמיד כן. כן, אירועי משמעת נובעים מאווירה המאפשרת אותם.

ועכשיו נחזור למציאות של עמרי מניב וערוץ 13.

אני משוכנע שהאירוע החמור אותו הוביל עמרי מניב נבע מלהיטות יתר "להיכנס" בציונות הדתית ולהכפיש אותה, מה שבעגה חיל אווירית נכנס למשבצת של "אירוע משמעת הנובע מחום יתר". לכן אני משוכנע שכך מנהלי הערוץ צריכים לטפל בו. השעיה של כמה חודשים מעבודה בערוץ זה המינימום.

אני גם מצפה ממנהלי הערוץ להסתכל ביושר פנימה ולבחון את האחריות שלהם לעניין. האם האווירה בערוץ היא שאפשרה / גרמה לתקלה החמורה הזו?

נוצרה כאן הזדמנות משמעותית לעשות תיקון בכל השיח של השנאה והקיטוב. נלמד כולנו מהרב אסף נאמבורג מהי אהבת חינם ואיך נראית קבלה אמיתית של אלו שחושבים אחרת ממך.

הכותב מתן כהנא הוא קצין צה"ל במילואים בדרגת אלוף-משנה, שירת כלוחם בסיירת מטכ"ל, כטייס קרב בחיל האוויר הישראלי וכמפקד טייסת F-16 ומועמד רשימה ימינה לכנסת