סמוטריץ': לא להרחיק את נריה זארוג מיצהר

מזכירות יצהר והשר סמוטריץ' דורשים שלא להוציא צו הרחקה מנהלי לנריה זארוג שלפי גורם ביטחוני פעל באלימות נגד כוחות הביטחון.

ערוץ 7 , י' באלול תשע"ט

נריה זארוג
נריה זארוג
צילום: אברהם שפירא

מזכירות הישוב יצהר שיגרה מכתב לאלוף פיקוד המרכז נדב פדן ובו הזהירה ממימוש כוונתו להרחיק בצו מנהלי ללא משפט וללא ראיות את נריה זארוג, תושב הישוב, נשוי ואב לשני ילדים קטנים.

במזכירות הישוב אומרים כי במידה והצו ימומש הדבר יביא לתסיסה ולכך שהיחסים הטובים של הישוב עם המערכת הצבאית לא יוכלו להמשיך כסדרם.

"בשבוע שעבר הוצאת הודעה על כוונה לתת צו הרחקה מנהלי לחברנו היקר תושב הישוב נריה זארוג.
צו זה במידה ויינתן יכריח את נריה, אשתו מרים ושני ילדיהם הרכים, להיות מגורשים מביתם, קהילתם, מרכז חייהם ומקומות עבודתם", נכתב.

"צו מנהלי הינו פגיעה קשה בזכויות הכי בסיסיות של תושב. צו זה, שהינו שארית חוקתית מימי המנדט הבריטי יוצא ללא משפט או הצגת ראיות בהליך פלילי רגיל במדינת ישראל, ומונע מנריה התמודדות מול הטענות נגדו בהליך נורמטיבי.

''אנו לא יכולים להשלים עם פגיעה כה חמורה בנריה ומשפחתו. זו אינה פגיעה אישית בהם אלא פגיעה בישוב כולו. כידוע לך, בשנים האחרונות, הודות למאמצים הדדיים גדולים, הצלחנו לבנות מערכת יחסים מיוחדת מאוד ומלאת אמון, שהשכילה לחבר בין היישוב לבין מערכת הביטחון''.

במזכירות יצהר הדגישו בפני אלוף הפיקוד: ''לצערנו, כל עוד יהיה תקף צו גירוש כנגד משפחת זארוג, הדבר יגרום לתסיסה רבה בציבור ולכן לא נוכל להמשיך את קידום התהליכים והשיח, כדוגמת אלו שדיברנו עליהם בפגישתנו האחרונה.

''אנו קוראים לך לחזור בך מכוונתך להוציא צו מנהלי זה, ולהימנע מפגיעה כה קשה בזכויותיה הבסיסיות ביותר של משפחת זארוג".

אמש (ב') שיגר שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' (ימינה) מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו שבו קרא לו למנוע את מתן הצו המנהלי למשפחת זארוג.

"צו מנהלי, שקיים מימי המנדט הבריטי ואשר מוצא ללא משפט או הצגת ראיות בהליך פלילי רגיל בו לחשוד ישנה אפשרות להתגונן משפטית מפניו, מהווה פגיעה אנושה בזכויות האדם הכי בסיסיות", כתב השר סמוטריץ'.

"דעתי בנושא זה ידועה, והיא שעל אף משדובר בצו דרקוני, ככל שהוחלט להשתמש בצו מסוג זה הדבר צריך להינתן במשורה, וגם זאת רק במקרים מובהקים של 'פצצה מתקתקת' - מחבלים המוגדרים כאויב והמבקשים לבצע פיגועים ומסכנים באופן מידי את ביטחון ישראל, וודאי שלא כנגד אזרחי המדינה המיישבים את ארץ ישראל במסירות".

"במידה ויש למערכת הביטחון מידע על מעורבות של מר זארוג בפלילים, הרי שתתכבד לחקור ולקיים הליך פלילי רגיל כפי שמתנהל כלפי כל אזרח החשוד בפלילים".

"האתגרים הקיימים בפני כוחות הביטחון העומדים על משמר ארצינו במסירות נפש הם רבים, ואירועי הימים האחרונים מלמדים על כך יותר מכל. הכנסת כוחות הביטחון, הנלחמים יום יום בטרור הערבי בארץ ומחוצה לה, למאבק אנטי דמוקרטי מול ההתיישבות הינה צעד בעל השלכות קשות על המרקם החברתי במדינת ישראל".

סמוטריץ' קרא לנתניהו: "אני מבקש ממך כראש הממשלה ושר הביטחון וכמי שאמון על השב"כ והצבא להורות על ביטול הכוונה לגרש מביתה את משפחתו של מר זארוג ללא דין וללא משפט".

גורם ביטחוני אמר לערוץ 7: ''מדובר בפעיל קיצוני, אלים ומוכר לכוחות הביטחון, אשר הורחק בגין פעילות עדכנית אלימה נגד פלסטינים וכוחות ביטחון. צווי הרחקה מנהליים הם כלי שגופי הביטחון משתמשים בו במסורה, והוא נתון לפיקוח וביקורת שיפוטית.

''צווי ההגבלה ניתנים לפעילים אלימים ומסוכנים וזאת כדי למנוע מהם לבצע פעולות שיביאו לפגיעה בביטחון המקום והאזור. נזכיר כי מתחילת השנה בוצעו ע"י פעילים קיצוניים 25 אירועי תג מחיר ומעל 140 אירועים אלימים, ביניהם עשרות אירועים אלימים נגד כוחות ביטחון", הוסיף הגורם.