היועמ"ש:
לחץ פסול על העדים? אין שחר לטענות

מנדלבליט דוחה את הטענות ולפיהן חוקרי המשטרה הפעילו לחץ פסול על החשודים בתיקי נתניהו כדי שיסכימו להפוך לעדי מדינה.

ערוץ 7 , י' באלול תשע"ט

אביחי מנדלבליט ונתניהו
אביחי מנדלבליט ונתניהו
צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, מכחיש את הטענות ולפיהן חוקרי המשטרה הפעילו לחץ פסול על החשודים בתיקי נתניהו כדי שיסכימו להפוך לעדי מדינה.

מנדלבליט שיגר מכתב אל ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי, לאור טענות שונות שהועלו בדבר החקירות בעניינו של ראש הממשלה, ולפיהן הופעל לחץ פסול על עדים (בעודם חשודים) שלא לומר אמת, או שנעשה ניסיון לגרום לשאול אלוביץ', באמצעות בנו אור אלוביץ', לאבד אמון בעורך הדין המייצג אותו ואף להחליפו.

המכתב נשלח בהמשך לבדיקה שהתקיימה סביב הטענות על-פי הוראת היועץ המשפטי לממשלה, בעקבות פרסומים שונים, ומסקנת הבדיקה היא כי הדברים שנטען כי נאמרו מפיו של אור אלוביץ' בשיחה עם אביו שאול אלוביץ' בקשר לעורך דינו של האב, לא נאמרו בהוראת החוקרים או ביוזמתם. כן הובהר כי איש לא האזין לשיחה בין עו"ד לבין לקוחו.

היועמ''ש מציין גם כי נחה דעתו שהובהר היטב לעדי המדינה, במספר הזדמנויות, כי הם נדרשים לומר אך ורק את האמת. ''גם דברים אלה מתועדים כדבעי בחומרי החקירה המלאים, והדברים שמסרו עדי המדינה נמסרו באופן חופשי, ומרצון. כידוע, תנאי לחתימת הסכם עד המדינה הוא אמירת אמת בלבד''.

מנדלבליט מדגיש כי ככל שיימצא שבמסגרת הטיפול בתיקים אלה בוצעה פעולה לא כשורה, הדבר יבחן ויטופל כנדרש. ''כל טענה שיבקשו עורכי הדין של ראש הממשלה לטעון, לרבות טענות אודות התנהלות החקירה, תשמע בלב פתוח ובנפש חפצה בהליכי השימוע ותיבחן בכובד ראש כמקובל''.

היועץ מוסיף כי ''מובן שיש לנהוג משנה זהירות בכל הקשור לפרסומים חלקיים של חומרי חקירה, אשר באופן טבעי עלולים ליצור תמונה שגויה''.