חוק המצלמות נפל בקריאה ראשונה

58 ח"כים הצביעו בעד החוק. האופוזיציה החרימה את ההצבעה. הליכוד: גנץ ולפיד יקימו ממשלת שמאל עם ליברמן, אחמד טיבי ואיימן עודה.

חזקי ברוך , י"א באלול תשע"ט

נתניהו בכנסת
נתניהו בכנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

''חוק המצלמות'' למניעת זיופים בקלפיות ביום הבחירות נפל היום (רביעי) בקריאה והצבעה ראשונה במליאת הכנסת.

58 חברי כנסת הצביעו בעד, יועמ"ש הכנסת קבע כי יש צורך להגיע לרוב של 61 חברים כדי לקדם את החוק.

השר אריה דרעי וח"כ רועי פולקמן נעדרו מההצבעה. גם סיעות האופוזיציה נעדרו: כחול לבן, העבודה, מרצ, הרשימה המשותפת וישראל ביתנו.

מהליכוד נמסר: ''חוק המצלמות נפל בגלל אדם אחד - אביגדור ליברמן - שחבר ללפיד-גנץ ולמפלגות הערביות כדי לאפשר זיופים וגניבת קולות. זאת הממשלה שגנץ ולפיד יקימו: ממשלת שמאל עם ליברמן, אחמד טיבי ואיימן עודה כשרים בממשלה''.

בשעות הבוקר התחוללה מהומה במליאת הכנסת, במהלך הדיון על חוק המצלמות שמבקש למנוע זיופים בקלפיות.

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה השתולל בדיון, כינה את נתניהו "שקרן" והצמיד מצלמה לפנים שלו. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הוציא את עודה מהכנסת, וזה האחרון הגיב: "חשבתי שהכל בסטורי''.

נתניהו שאל: ''איפה ישראל ביתנו? איפה ליברמן שזיגזג? אם הוא לא היה מזגזג, היינו מעבירים את חוק המצלמות, מונעים זיופים ומונעים גניבת בחירות. איך אפשר להתנגד לצילום בטלפון סלולרי שאנחנו משתמשים בו בכל מקום. כל המרחב הציבורי מצולם".

ראש הממשלה תקף את ראשי ''כחול לבן'' בעקבות תגובותיהם לירי הרקטות אמש לעבר אשקלון במהלך כנס בחירות בהשתתפות נתניהו. ''שמעתי את צהלות השמחה של לפיד וגנץ אחרי אשדוד. אני לא יודע איפה שמחו יותר כשירו על ראש הממשלה מעזה - בעזה או אצל לפיד וגנץ? דיברתי עם האזרחים בקור רוח, אמרתי להם להתפנות, אבל שמחה כזאת אצל לפיד וגנץ היא פשוט בושה וחרפה''.

נתניהו הסביר את נחיצות חוק המצלמות ותקף את השמאל שלדבריו רוצה ''לגנוב'' את הבחירות: ''פתאום החליטו שיש רק מקום אחד שאי אפשר לצלם בו וזה אולם הקלפיות. זה פשוט אבסורד. אין שום הסבר להתנגדות החוק הזה חוץ מהניסיון לאפשר זיופים בבחירות.

''זה לא מפתיע אותי שגנץ ולפיד ומפלגות השמאל רוצים למנוע הכנסת מצלמות. זה לא מפתיע אותי שהשותפים שלהם שאמרו שימליצו עליהם מהמפלגות הערביות, איימן עודה ואחמד טיבי, גם רוצים למנוע מצלמות. אבל למה ליברמן חבר אליהם? למה ליברמן חבר אליהם שוב?

''ליברמן הוא מפיל סדרתי של ממשלות ימין. הוא הפיל ממשלת ימין רק לפני כמה חודשים, מנע ממשלת ימין לאחרונה ועכשיו הוא חובר ללפיד, גנץ ולמפלגות הערביות כדי להקים ממשלת שמאל. באי ההצבעה הזאת רואים את תמונת הממשלה הבאה שהם רוצים להקים - ממשלת שמאל בראשות לפיד, גנץ, יחד עם מפלגות השמאל הנוספות, המפלגות הערביות ואביגדור ליברמן. ליברמן פועל להפיל את הליכוד והוא פועל להפיל גם אותי.

''אנחנו נמשיך לעשות מה שצריך, גם בביטחון וגם במדינאות. אנחנו פועלים כל הזמן. אתמול הכרזתי על כוונתי להחיל את ריבונות ישראל על בקעת הירדן וצפון ים המלח. שואלים - למה חיכית? שאלה טיפשית ששואלים מי שלא מבינים כלום בעשייה המדינית ואיך מביאים הישגים בשדה המדיני. הם יודעים רק לוותר ולסגת, אבל איך מקבלים הישגים מהעולם הם לא יודעים.

''לפני שמשיגים הישגים צריך למנוע הפסדים ולכן במשך 8 שנים ארוכות בלמתי מול ממשל אמריקני אחר את הנסיגות לקווי 67׳ ובקעת הירדן. בשלוש השנים האחרונות הבאתי הישגים אדירים מול ארה״ב. תראו מה ארה״ב אמרה אתמול אחרי שהודעתי על החלת הריבונות שלנו. הם הודיעו שההכרזה של ראש הממשלה נתניהו לא מונעת את תוכנית השלום שלנו. אמרתי שהתנאים הבשילו והבאנו הישגים''.

ראש המשלה סיפר כי ביום ראשון הוא יביא לאישור הממשלה הצעה להסדרת היישוב מבואות יריחו בדרום בקעת הירדן. ''זה צעד המשך להחלת הריבונות. זה מה שנכון לעשות וזה מה שצריך לעשות וזה מה שהעם רוצה שנעשה. אבל העם יוכל להביע את דעתו רק אם יבוא לקלפי בהמוניו ויצביע לליכוד. העם יקבל את החלטתו רק אם נמנע את גניבת הבחירות. הדרך היחידה לממש את המדיניות שהכרזתי עליה ולמנוע גניבת בחירות זה לבוא בהמונים לקלפי''.

ח''כ יאיר לפיד, אחד מראשי כחול לבן, תקף את ראש הממשלה בדיון על חוק המצלמות: "את מה שאתם רואים פה היום אפשר לסכם בארבע מילים: יותר מדי שנים בתפקיד. את מה שראיתם אתמול על הבמה באשדוד אפשר לסכם באותן ארבע מילים. את כל מערכת הבחירות המשונה הזו אפשר לסכם בארבע מילים: יותר מדי שנים בתפקיד".

"נתניהו איבד קשר עין עם החיים האמיתיים. התיקים הפליליים שלו, זה תיקים של מישהו שכבר לא ממש מבדיל בין מותר לאסור. בעוד שישה ימים אנחנו יכולים להיפרד ממנו. 13 שנה כראש ממשלה זה יותר מדי", הוסיף לפיד.