עניין אישי והפעם עם שריה דמסקי

בן 41. תושב אלון מורה. נשוי לפנינה ואב לתשעה. ראש מטה שר התחבורה וחבר מזכירות היישוב אלון מורה

רבקי גולדפינגר , י"ב באלול תשע"ט | עודכן: 23:10

שריה דמסקי
שריה דמסקי
צילום: אלנתן גוטווירט

התחלה/ לפני 41 שנים בירושלים. השישי מתוך שבעה אחים ואחיות. נולד וגדל בשכונת קריית משה. בגיל חמש עבר עם משפחתו לאפרת, יישוב חדש שהוקם באותם ימים בגוש עציון.

אנו באנו ארצה/ הוריו עלו מארצות הברית לישראל בשנת 1965 כזוג צעיר עם שני ילדים קטנים, מטעמי ציונות. "הם עזבו את סיר הבשר כי האמינו שכאן המקום ליהודים לחיות. זה היה בתקופה שעוד לא היה מקובל לעלות. הם הבינו שמשפחה שנשארת בחו"ל עלולה לאורך שנים להתבולל וזה בוודאי היה אחד הדברים שגרמו שלהם לעלות".

אבא/ פרופ' אהרון דמסקי (80), פרופסור לתולדות עם ישראל באוניברסיטת בר אילן. "בעל תחומי ידע רחבי היקף וייחודיים. הוא זוכה להערכה מקצועית גדולה. אבא מאוד משפחתי, תמיד שם את המשפחה במרכז. בעל השכלה רחבה ואהבה לידע. כיום לומד להנאתו שפות כמו ערבית ויוונית, קובע עיתים לתורה, דף יומי, שיעורי תורה ומעביר שיעור קבוע בתנ"ך כבר קרוב לארבעה עשורים".

אמא/ רבקה (79), בעלת תואר שני ביהדות בת זמננו. "לאורך השנים התמקדה בגידול הילדים בבית, ואחרי שגדלנו יצאה לעבוד ברשת אור תורה סטון כסמנ"כלית. אמא אשת חסד ברמה מופלאה. כל שבת השולחן בבית מלא באורחים, גם כאלו שלא הכרנו מעולם. אמא פעילה מאוד בקהילה ועם אהבה גדולה ללימוד. פורצת דרך בלימוד תורה לנשים בלי לשבור את הכלים".

לגוש עציון/ בגיל חמש עבר עם משפחתו לאפרת שבגוש עציון. "היינו בין המשפחות הראשונות שהתיישבו באפרת. הכול היה מאוד ראשוני ובהקמה, בתקופה שעוד לא היו כבישים ולא טלפונים. אני זוכר הפגנות של ארגוני שמאל נגד העלייה שלנו למקום. היו לנו שכנים טובים וקהילתיות ומסביב היו מרחבים שנהנינו להסתובב בהם. ילדות מאושרת".

לטיול יצאנו/ בגיל שש באחת משבתות אחר הצהריים יצא עם אחיו הקטן לטייל לבדם. "לקחתי את אח שלי שקטן ממני בשנתיים לטייל. יצאנו מהיישוב לבד, לא ידענו איפה אנחנו ופשוט הגענו ליישוב מעבר לכביש, אלעזר. ההורים, שלא מצאו אותנו, נבהלו מאוד. לקח שעות עד שמצאו אותנו". למד בבית הספר היסודי 'עושה חיל' באפרת. "הייתי תלמיד בכיתה א' הראשונה שהייתה באפרת".

תיכון/ בתיכון למד בישיבת יתק"א בקריית ארבע, "שם הייתי תלמיד המחזור השני. ארבע השנים בישיבה היו משמעותיות ומעצבות. היה לי רב מאוד אהוב ומשפיע, הרב מישאל רובין, וגם הרב אבינועם הורביץ עם המיוחדות שלו תרם לי, ובכלל, היינו חבורה מאוד מיוחדת".

קריית ארבע/ "למדתי בדיוק בשנים של אוסלו והיו הרבה פיגועים מסביב, מצד שני אתה חדור תחושת שליחות ועשייה וזה מעצב תודעה". את הפיגוע שבו נרצחו מרדכי לפיד ובנו שלום הי"ד שמע מחדרו בישיבה. "ירו עליהם בצומת גבעת החרסינה. שמענו את היריות מהישיבה ורצנו למקום. אתה רואה את הקטסטרופה ואחר כך אתה בלוויה ובאינסוף הפגנות ולאט לאט אתה בונה את האני מאמין שלך".

להסדר/ עם סיום לימודיו בישיבה התיכונית פנה ללימודים בישיבת ההסדר 'ברכת יוסף' באלון מורה. "הרב אליקים לבנון ומנהל הישיבה שמעון פורטל, שנהרג בתאונת דרכים בשנה הראשונה, השפיעו עליי מאוד. למדתי במחזור הראשון של הישיבה ומאז אני באלון מורה".

צבא/ אחרי שנתיים בישיבה התגייס לגבעתי. "התחלתי במסלול הסדר והמשכתי בקורס קצינים. לאחר שלוש וקצת שנים השתחררתי". כיום משרת כמג"ד במילואים. "עשרה ימים בלבד לאחר השחרור התחתנתי עם פנינה לבית אידלס".

החצי השני/ פנינה (39), אדריכלית במקצועה. "היא הכול בשבילי, אין משהו שקורה לי, שיכול להתקיים בלעדיה. היא המנוע של הכול".

הנחת/ תשעה. הבן הבכור שחר בן 17 וחצי, נטע בת 15, צור בן 13, דביר בן 11, רועי בן תשע, דוד בן שבע, שירת ציון בת חמש, עדי בת שלוש והללי הקטנה בת שמונה חודשים. "כיף חיים. זה נותן את הכוח להכול. זה התא המשפחתי הגרעיני שלנו אבל בסוף זו גם שרשרת הדורות".

משפחה ברוכה/ "ההורים שלי תמיד חלמו על משפחה גדולה בארץ ישראל. זה היה החלום שלהם כשהם עלו לארץ. בילדותי כמעט לא היה אצלנו מושג של ללכת לבקר דודים כי היו לי מעט דודים וכולם היו בחו"ל. לילדים שלי יש עשרות בני דודים בכל הארץ. זה נפלא, ובסוף משפחה ברוכה זו השתקעות, זו התבססות, זו הנחת".

השראה/ כזוג צעיר קבעו את ביתם באלון מורה. "המשכתי ללמוד בישיבה ותוך כדי הייתי עוזר של הרב לבנון, דואג לו ללו"ז, לפגישות. די מהר נכנסתי לתפקיד יו"ר מזכירות היישוב. באותה תקופה מזכיר היישוב היה אברהם מינץ, שהיה ממקימי אלון מורה. יהודי חלוץ ויקר בן 90, השראה אמיתית. לאורך השנים היו לנו שיחות ארוכות ונוצרה חברות אמת".

יושב ראש מזכירות/ "תפקיד עם אתגר מאוד גדול. להוביל רעיונות וכיוונים גם בבנייה ובהתפתחות וגם בחינוך וברווחה, לעבוד מול גורמים במועצה ובממשלה. מעין הנהלת יישוב שהאתגר שלה לנצח על המנגינה הזאת. היום הדגשים הם על בניה ופיתוח, תכנון עתידי ושמירה על קהילה חזקה. תפקיד מאוד מאתגר אבל מאוד כיף".

אלון מורה/ "יישוב הטרוגני ומלא חיים, שמוביל לחיבור חזק לשורשים שלנו אבל עם הבנה כיצד לייצר חיבור אקטואלי לעת הזאת. אני קורא לו יישוב חוד, וכיוון שכך הוא לא יכול לקפוא על שמריו אלא צריך להיות בעשייה תמידית וחייב לדייק את שליחותו. כיום יש 360 משפחות, ובעוד כמה עשורים אני רואה את היישוב מתפתח וצומח ומחבר בין צפון לדרום בכביש 60. יישוב גדול שיש בו ייחודיות קהילתית ובינאישית".

אורי אריאל/ משנת 2013 עד שנת 2017 היה יועץ השר אורי אריאל במשרד השיכון ואחר כך במשרד החקלאות. "אורי הוא איש התיישבות ברמ"ח איבריו. מכיר כל פינה ומקום בארץ, יודע לעבוד, קידם המון דברים בשקט ובענווה גדולה ובעל יכולות גבוהות. למדתי ממנו המון".

לתחבורה/ כאשר בצלאל סמוטריץ' נכנס לתפקיד שר התחבורה לפני כמה חודשים, התמנה הוא לתפקיד ראש המטה. "מדובר במשרד ענקי עם עשייה גדולה ויכולת נגיעה באזרח בכל נקודות ההשקה האפשריות: בתחבורה הציבורית, בתשתיות, במטוסים, בים ומה לא".

אדוני השר/ עובד כראש מטה שר התחבורה. "השר בצלאל סמוטריץ' הוא איש חד, מעמיק, שיודע להוביל מהלכים מורכבים. הוא יודע להתנהל בצורה פוליטית באופן מרשים, לחבר דברים שונים ולהבין מורכבויות. אין ספק שהעבודה לצידו היא מאתגרת וזכות עצומה".

אם זה לא היה המסלול/ "לאורך השנים עברתי מתפקיד לתפקיד. אני לא אחד שנשאר 40 שנה במשרד, ואין לי מושג מה יהיה המסלול בעוד כמה שנים".

במגרש הביתי:

בוקר טוב/ משכים קום לתפילה של שש, מוציא את הילדים בבוקר למסגרות ואחר כך טס לעבודה. הימים בעבודה בהתאם ללו"ז. לישון הולך לא לפני אחת אחר חצות.

פלייליסט/ "מה שהילדים שומעים. לרוב אוהב את העומק של ביני לנדאו".

השבת שלי/ "המתנה השבועית. להיות עם המשפחה, ללמוד קצת בנחת. קם קבוע למניין ותיקין כדי להספיק ללמוד עם הילדים ולהיות איתם כשאשתי קצת נחה".

דמות מופת/ ר' יואל משה סלמון. "תורה ומעשה ששינו את פני היישוב בארץ לדורות".

מפחיד אותי/ חוסר שליטה.

משאלה/ "לדעת להודות לקב"ה כל הזמן על מה שיש לנו, יחד עם הרצון להתקדם עוד".

כשאהיה גדול/ "מי יודע...".

לתגובות: rivki@besheva.co.il