על המקלדת: תרגיל הסייבר של צה"ל

חברי מגמת הסייבר תרגלו כיצד להגן ולתקוף ברשת הצבאית במסגרת הכשרתם כראשי צוותים ביחידות הטכנולוגיות.

עדו בן פורת , י"ב באלול תשע"ט

הצוערים במהלך התרגיל
הצוערים במהלך התרגיל
צילום: דובר צה"ל

חברי מגמת הסייבר בבסיס בה"ד 7 עמלו בשבועיים האחרונים במחנה גדעונים על תרגול מצב בו גורמים עוינים תוקפים את הרשת הצבאית מבפנים ומנסים להשתלט עליה.

בה''ד 7 הוא בית הספר הארצי לקשר, תקשוב וסייבר ונמצא בקריית ההדרכה. הצוערים בהשלמה הטכנולוגית הם חיילים שסיימו הכשרה בבה''ד אחת, ורגע לפני הפיכתם לקצינים הם עוברים השלמה חילית בבה''ד, שם הם שומעים הרצאות שונות, סופגים תכני מנהיגות וערכים, ומשתתפים בתרגילים מקצועיים, אשר בעזרתם הם מתרגלים את תפקידם העתידי כקצינים טכנולוגים באגף התקשוב וההגנה בסייבר.

תרגיל הסייבר הוא התרגיל המרכזי בהכשרת ההשלמה ושמו הוא 'תרגיל הקולוסאום'. באירוע משתתפים מגיני סייבר מכלל הזרועות והחילות ופועלים בצוותים תחת הצוערים. בתחילת התרגיל, הקימו המשתתפים 'רשת צה''לית' שמדמה רשת מבצעית ועליה מתרחש המאבק.

במהלך התרגיל, התחלקו הצוערים לשני צדדים: התוקף והמגן. הצדדים נאבקים זה בזה כדי להשיג עליונות ברשת: הצד התוקף מנסה להשיג אחיזה ברשת ולשבש אותה באמצעות מערכות תקיפה והדלפת מידע, בעוד הצד המגן מנסה להגן על הרשת: לזהות את האחיזה של התוקף ברשת, להגיב לצד התוקף ולסכל את פעולותיו, כך שהרשת תהיה בטוחה ומוכנה למבצע.

''אי אפשר לדעת איך יתקדם התרגיל, הכל דינמי'' מספר הצוער י' שהוביל את התרגיל. ''אנחנו לא יודעים מה יקרה ואיך יימשך. זה ממש כמו זירת קרב אמיתית: רגע אחד צד אחד מוביל, רגע אחר השני''.

בשנים האלו, ממד לחימה חדש נוסף ללחימה המסורתית: הממד הקיברנטי. במרחב לחימה זה הגבולות אינסופיים, האויב בלתי צפוי וכלי הנשק הם תחכום, יצירתיות וחשיבה. בעידן כזה, כשהדיגיטל הוא חלק בלתי נפרד מהלחימה, ההגנה על המידע שהוא מכיל ועל אינספור המערכות אותן הוא מפעיל היא חשובה מאין כמוה. לשם כך מפעיל צה''ל אמצעים טכנולוגיים רבים, על מנת לנטרל את מתקפות האויב ולשמור על פעילותן התקינה של מערכות צה''ל.

''כל התרגילים שאנחנו עורכים מבוססים על תרחישים מציאותיים, דילמות נפוצות ואתגרים יום יומיים'', מספר רס''ן ר', מפקד ההשלמה. ''זהו בעצם אתגר ההגנה איתו מתמודד צה''ל''.

בשבועות הקרובים יהפכו חברי ההשלמה לקצינים ויחזרו כמפקדים לראשי צוותים ביחידות הטכנולוגיות השונות, שם ימשיכו את עשייתם בתחום הסייבר וינהלו את צה''ל בראש החזית הטכנולוגית.