בנט לערוץ 7
תעדיפו את בוקר בכנסת או שקד במשפטים?

נפתלי בנט: תכנית נתניהו תשאיר ישובים כבלונים בלב מדינה פלשתינית. רק ימינה תדאג לבלום את תכנית המובלעות. הימין והבית בסכנה.

שמעון כהן , י"ב באלול תשע"ט

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: נתן ווייל, לע״מ

השר לשעבר נפתלי בנט (ימינה) מגיב בראיון לערוץ 7 לדבריו של ראש הממשלה אתמול (רביעי) בערוץ 7 וקובע כי "הימין האידאולוגי בסכנת מחיקה".

"יש גל שמנסה למחוק את הימין האידאולוגי ואת הציונות הדתית. זה מגיע במתקפת ההדתה של השמאל, אבל גם מכיוון הליכוד שרוצה שנהיה כמעט לא קיימים, שנחזור להיות מש"ק הדת של הפוליטיקה. זה איום על ההתיישבות, החינוך והזהות היהודית ולמערכת המשפט. לכן יותר מתמיד הציונות הדתית צריכה להתגייס מאחורי ימינה".

מוסיף בנט ומציין כי "אם יש 61 בוודאי רוצים 'ימינה' גדולה בתוך ממשלת נתניהו. אם אין 61 חשוב יותר ש'ימינה' תהיה גדולה כי אז הליכוד ילך לממשלת אחדות עם גנץ ולפיד ואז ההבדל בין 5-6 מנדטים ל-10-11 הוא הבדל תהומי לגבי המאבק על ארץ ישראל מהאופוזיציה. לכן, כך או כך הדבר החשוב ביותר הוא להצביע 'ימינה' ולא לבזבז קולות על מפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה".

על דבריו אלה שאלנו את בנט אם יתכן ולנוכח המתח שבין נתניהו לריבלין ולנוכח הכישלון בהרכבת הקואליציה הקודמת אולי באמת תהיה משמעות לגודלו של הליכוד לעומת כחול לבן.

"מבחינה מהותית, ברגע שמיד אחרי הבחירות אנחנו מודיעים על תמיכה בנתניהו זה נספר. מעולם תמיד מה שקבע היה הגוש וגם כשלציפי לבני הייתה מפלגה גדולה יותר זה לא עזר והנשיא הטיל לבנות ממשלה על מי שהיה לו גוש. לכן זה לא הסיפור. זו פיקציה. צריך להבין שכל מה שאנחנו מאמינים בו בסכנה. הבית בסכנה".

בדבריו דוחה בנט את המונח 'שתיית קולות' על ידי הליכוד. "אני לא קונה את הביטוי שתיית מנדטים. לציבור יש שכל והוא יודע שממשלת ליכוד היא שגירשה 8000 יהודים מביתם כי הימין היה קטן, והיא שהכריזה על מדינה פלשתינית ומינתה שופטים בעלי נטייה שמאלית חריפה כי הימין היה קטן. המפתח למנוע את האסון הוא רק ימין אידאולוגי חזק שבכל מקרה ימשיך להיות ימין. האחרים פעם מגרשים ופעם מדברים על סיפוח".

על הצעתו של ההוגה מוטי קרפל ולפיה אל מול "משתה המנדטים" על 'ימינה' להכריז כי אם לא תקבל עשרה מנדטים לא תמליץ על נתניהו, אומר בנט: "מוטי קרפל הוא אחד האנשים החכמים שיש בישראל, אני אוהב את כיווני מחשבתו, אבל כרגע הדבר החשוב שכולם יצביעו 'ימינה', יצאו מהבית. אני דואג מאוד מאדישות".

"ההצבעה הראשונה שלי בחיים הייתה לתחיה. כולם ידעו שאולי הם לא יעברו את אחוז החסימה אבל אמרתי שזו האידאולוגיה שלי, אבל בגלל שהם לא עברו את אחוז החסימה קמה ממשלת רבין ובתוך שנה אוסלו החל, וחצי שנה אחר כך התחילו הפיגועים הגדולים. זו לא בדיחה. לכן חייבים להצביע רק למפלגה שבטוח עוברת את אחוז החסימה".

בדבריו מברך בנט על דברי נתניהו אודות הריבונות בבקעת הירדן ובישובים, אך גם מזהיר. הוא מזכיר כי כאשר יצא הוא עצמו לפני כשמונה שנים, בתקופת נאום בר אילן, עם תכנית ההרגעה הוא תואר כהזוי והנה כעת ראש הממשלה מדבר על ריבונות, אמירה שיש לברך עליה, אך עם זאת "יש סכנה ענקית עם מה שהוא אמר. הוא מדבר על תכנית הבלונים, תכנית המובלעות, החלת ריבונות על הישוב ועל הדרך אליו, אבל כל מה שמקיף מימין ומשמאל תהיה חלילה פלשתין וזה אסון. דברים לא מגיעים בחינם והחשבון תכף יגיע. תדמיין שאתה נוסע לעפרה או לאלון מורה ומסביב מדינה פלשתינית. אף אחד בליכוד לא ימנע מצב כזה. לאף אחד שם אין את היכולת לעמוד מול נתניהו במצב כזה. רק 'ימינה' חזקה תוכל למנוע את תכנית המובלעות. תחשוב שכל ישוב יהיה כמו נצרים. זה ממש אסון הדבר הזה".

עוד העלינו בפני בנט את דבריהם של רבים מהמתנדנדים בין מפלגתו לבין הליכוד ותוהים אם בכלל יש צורך במפלגת ציונות דתית כאשר ניתן לקדם אינטרסים מתוך הליכוד כמפלגת שלטון, כאשר שם יש יותר ציוניים דתיים מאשר ב'ימינה'. "הבעיה היא שהמציאות מוכיחה ההיפך. מתוך הליכוד לא מנעו את הגירוש מגוש קטיף, מתוך הליכוד לא טיפלו במניעת סגירת המכינה בעלי, אלא אני טיפלתי. מתוך הליכוד כשמתנפלים על הרב קרים אף אחד לא יוצא להגנתו, רק אנחנו. כך גם בסוגיות החינוך. לכן זה רעיון יפה אבל לא עומד במבחן המציאות. אני מעריך את ידידיי הדתיים בליכוד אבל עובדתית הם לא יכולים לדאוג לציונות הדתית, להתיישבות, למערכת המשפט ולחינוך. אשאל שאלה פשוטה, מה חשוב יותר לעם ישראל, שנאווה בוקר תיכנס או שאיילת שקד תהיה שרת משפטים?".

עוד נשאל בנט אודות התחושות ברחוב הציוני דתי, תחושות שמן הסתם משלבות בין הערכה לפועלו אך גם לכעס על מהלך הפיצול שאותו הוביל עם 'הימין החדש'. בנט מציין כי במפגשיו הוא שומע הערכה רבה לצעד בו נקט כאשר בחר לסגת מספר צעדים לאחור, אל המקום הרביעי, ולהעביר את ההובלה לאיילת שקד. "יש פה תיקון. מדובר בצעד של תיקון. אנשים מעריכים ומבינים שאני פועל לשם שמיים והפעולה שלי הייתה ועודנה להגדיל את המחנה. עם זאת, אני לא עיוור. יש בקרב חוגים מסוימים, בעיקר בגלל קמפיין מחליא של 'נעם' שכל מה שהוא נועד לפגוע ולהחליש את הימין, וללשון הרע יש לפעמים אפקט מסוים לצערי".