המחיר הגבוה של שבתון ביום הבחירות

יום שבתון ביום הבחירות הפך לנורמה יקרה מאוד בישראל, אבל בעולם, כך מסתבר, יש לא מעט חלופות שלא מכות באוצר הלאומי.

שמעון כהן , י"ב באלול תשע"ט

בחירות לכנסת
בחירות לכנסת
צילום: Miriam Alster/FLASH90

יום השבתון שביום הבחירות עולה כ-2.5 מיליארד שקלים למשק הישראלי, והשאלה היא אם ניתן לשנות את המציאות הזו. עורכת הדין דפנה שמואלביץ, מומחית לדיני עבודה ממשרד רובין שמואלביץ וממובילי ההתנגדות ליום השבתון מתייחסת לסוגיה ביומן ערוץ 7.

"זה רק ההפסד על תשלום שכר לעובדים בגין יום העבודה. יש עוד 2.5 מיליארד שנגרמים מעלויות יום הבחירות עצמו, תשלומים לעובדי ועדת הבחירות והקלפיות, כלומר מדובר בכחמישה מיליארד שקלים וזה הרבה כסף", מחדדת עו"ד שמואלביץ' בפתח דבריה.

באשר לאפשרויות לחלופות שימנעו את הפסד הענק אומרת שמואלביץ' כי הדברים נבדקו מול הנוהג המקובל במדינות אחרות, כאשר מעל הכול מרחף הרצון להביא לאחוזי הצבעה גבוהים.

"עשינו בדיקה לגבי מה שקורה במדינות אחרות. מתברר ששבתון מוחלט מעבודה מאוד לא מקובל. יש מדינות שעושות את הבחירות בסוף שבוע, אצלנו זה לא ריאלי בגלל שמירת השבת. יש מדינות שמאפשרות יציאה במהלך יום העבודה על חשבון העובד. יש מדינות שמאפשרות יציאה להצבעה על חשבון המעסיק אבל מגבילות את זה לשעתיים או שלוש".

"יש מדינות לא מעטות שמשתמשות באמצעים חילופיים להצבעה. לא צריך להתייצב בקלפי. אפשר להצביע באינטרנט או בהצבעה מוקדמת במעטפות. יש פתרונות אלטרנטיביים", אומרת שמואלביץ המציינת דוגמא נוספת מהעולם: "באוסטרליה מקבלים שבתון אבל חייבים להצביע, ואם לא הצבעת זו עבירה פלילית וקונסים אותך גם אם קנס קטן ויש לו משמעות ענישתית. באיטליה בעבר היו מפרסמים רשימה בעיתון של מי שלא הצביע. עושים שיימינג חברתי כדי לעודד הצבעה".

"כשבודקים אצלנו כמה אחוזי ההצבעה בשעות העבודה מגלים שרוב המצביעים מגיעים אחרי השעה ארבע. כלומר אפשר לקיים חצי יום עבודה או יותר מזה ולממש את זכות ההצבעה", דברי עו"ד שמואלביץ המזכיר כי ימי בחירות הופכים לתכופים שכן ימי חופש קיימים גם בהצבעה לרשויות המקומיות ובאחרונה תוקן החוק על מנת לאפשר יום חופש גם ביום ההצבעה בפריימריס, והמשמעות היא ריבוי ימי הפסד למשק.

באחרונה הועלתה הצעה לפיה מי שלא יצביע ולא יציג למעסיקו אישור מוועדת הקלפי שאכן הצביע לא יקבל את יום החופש והוא ייאלץ לשלם עליו. שמואלביץ מציינת כי ההצעה נדחתה בשל התנגדות ההסתדרות ונציגיה בכנסת, כמו גם בכירי העבר שלה שהשתלבו בכנסת כדוגמת השר חיים כץ, עמיר פרץ וכעת אבי ניסנקורן.

"זה עלה לפני כשנה על ידי שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, אבל ההתאחדות לא נלחמה על כך. אי אפשר לקדם מהלך כזה בלי תמיכה של ארגון העובדים הגדול ביותר, ההסתדרות".

"הפשרה שבה הכול מגולגל על העסיק היא מאוד יוצאת דופן בהשוואה למדינות נאורות ומקדמות אחרות. אני מציעה נקודת איזון אחרת, חצי יום חופש אבל לא להפסיד יום עבודה שלם פעם אחר פעם על חשבון המעסיק", אומרת שמואלביץ.