בג"ץ נזף: העתירה מבוססת על כתבות בתקשורת

שופטי בג"ץ דחו שתי עתירות נגד עיכוב פרסום דו"חות של מבקר המדינה, ומתחו ביקורת על העותרים שביססו את עתירותיהם על פרסומים בתקשורת

ערוץ 7 , י"ב באלול תשע"ט

נזף. מני מזוז
נזף. מני מזוז
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שופטי בית המשפט העליון, יצחק עמית, מני מזוז ואלכס שטיין דחו היום (חמישי) שתי עתירות נגד מבקר המדינה, בגין החלטתו לעכב לכאורה פרסום של מספר דו"חות ביקורת.

עתירה אחת הוגשה לבג"ץ על ידי רשימת המחנה הדמוקרטי ואילו העתירה השניה הוגשה על ידי התנועה למען איכות השלטון בישראל.

השופטים קיבלו את עמדת משרד מבקר המדינה לפיו העתירות מבוססות על תשתית עובדתית לקויה, וכי לאור זאת יש לדחות אותן על הסף.

בפסק הדין ציין השופט מני מזוז "העתירות נסמכות כל כולן על כתבות ופרסומים בכלי התקשורת, ללא כל תשתית עובדתית בדוקה וקונקרטית. הפרסומים עליהן נסמכו העתירות פורסמו בשלהי חודש אוגוסט ותחילת חודש ספטמבר. העותרות פנו למבקר המדינה לקבלת תגובתו בדחיפות, ומשלא נענו במועד שקצבו פנו לבית משפט זה".

השופ6ט מזוז נזף לאור זאת בעותרות, "אף אם ניתן להבין את דוחק השעה מולו ניצבו העותרות, אין בכך כדי להכשיר הגשת עתירות המבוססות באורח כמעט בלעדי על פרסומים בתקשורת שלא נבדקו ולא אומתו. בית משפט זה קבע וחזר וקבע כי עתירה צריכה להיות מבוססת על תשתית עובדתית קונקרטית ובדוקה התומכת בנטען בעתירה והמבססת את הסעד המבוקש בה".

בסיום פסק הדין צירף השופט מזוז מובאה מפורסמת מפסק דין של השופט המנוח מישאל חשין, אשר עקץ עותרים המגישים עתירות על סמך כתבות בעיתונות, "נתחלפו העתים, נשתנו המנהגות, וימים שהיו חלפו ואינם עוד עמנו. על דרך ההפלגה נאמר, שכיום נוטל אדם לידו את עיתון הבוקר או עיתון הצהריים, ומבטו מרקד בין הידיעות השונות עד שעינו צדה ידיעה פלונית. ומשמצא מה שמצא קרא הוא אל חבריו: קומו ונעלה ציון - אל בית המשפט העליון. אומר ועושה. עתירה לבית-משפט כמו נכתבת היא במהלך הנסיעה".