רה"מ לשר ההגנה הרוסי:
איראן מגבירה את ניסיונותיה לתקוף את ישראל מסוריה

נתניהו ושר ההגנה דנו בדרכים למניעת ההתבססות האיראנית בסוריה. "הפעילות הישראלית גוברת בתקופת האחרונה".

עדו בן פורת, סוצ'י , י"ב באלול תשע"ט

נתניהו עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו
נתניהו עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב (חמישי) עם שר ההגנה של רוסיה סרגיי שויגו. הפגישה נמשכה כשעה וחצי, ועסקה בעיקר בדרכים למניעת ההתבססות האיראנית בסוריה שמאיימת על ישראל.

גורם מדיני סיפר: ''הפגישה היתה חשובה ומאוד מפורטת ועסקה בענייני הביטחון, גם ברמה המבצעית. השניים דנו בהידוק התיאום הצבאי.

''ראש הממשלה אמר לשר ההגנה שהפעילות הישראלית גוברת בתקופה האחרונה משום שאיראן מגבירה את הניסיונות שלה לתקוף את ישראל משטח סוריה, ועל כן יש צורך בהגברת התיאום הצבאי'', הוסיף הגורם.

ראש הממשלה אמר לאחר הפגישה, "סיימתי עכשיו פגישה חשובה עם שר ההגנה של רוסיה שויגו, ואני בדרך לפגישה לא פחות חשובה עם הנשיא ולדימיר פוטין. הנושא הראשון הוא הביטחון, וזה שימור חופש הפעולה של צה"ל וחיל האוויר אל מול הניסיונות של איראן להתבסס צבאית באזורנו נגדנו. אנחנו פועלים כל הזמן, וחשוב למנוע התנגשויות מיותרות. כך אנחנו עושים בפגישות כמו אלה וגם כמובן בשיחות הטלפון הרבות ביניהן".

"מעבר לכך אני מוכרח להגיד שיש קשר טבעי, כי יש גשר אנושי בין ישראל למדינות דוברי רוסית, כי יש לנו למעלה ממיליון יוצאי ברית המועצות לשעבר בארץ והתרומה שלהם היא כבירה. אבל אני רוצה שתדעו שהתרומה שלהם היא גם ביצירת הקשר הזה, החשוב כל כך, לביטחון ישראל", הוסיף ראש הממשלה.

בהמשך הערב ייפגש נתניהו עם הנשיא ולדימיר פוטין במטרה להדק את מנגנוני התיאום הצבאי בין צה״ל לצבא רוסיה, כחלק ממאמצי ישראל למנוע את ההתבססות האיראנית בסוריה.

טרם המראתו מנתב"ג אמר הבוקר נתניהו לעיתונאים המלווים אותו: "זו נסיעה חשובה מאוד בעיתוי הנוכחי. אנחנו פועלים בכמה זירות כדי להבטיח את ביטחון ישראל מול ניסיונות איראן וגרורותיה לתקוף אותנו בזירה הסורית".

"מדובר בזירה מרכזית וחשוב לנו לשמור את חופש הפעולה של צה"ל נגד מטרות איראניות, חיזבאללה ומטרות אחרות. היעד המשותף שאנחנו מסכימים עליו ועוד רחוק מלהיות מושג הוא הוצאת כל הכוחות האיראנים מסוריה".

"הביקור הזה הוא ביקור תקופתי. אני לא מפסיק את הטיפול בביטחון ישראל בגלל הבחירות וגם איראן לא מפסיקה את הניסיונות שלה לפגוע בנו. אני קשוב לצרכים הביטחוניים של ישראל גם בתקופת בחירות", דברי ראש הממשלה.

נתניהו התייחס גם להתנהלות האמריקנית מול איראן. "הנשיא טראמפ הטיל סנקציות קשות על איראן לפני יומיים. אם ארה"ב והנשיא ירצו לשנות את המדיניות שלהם, אני בטוח שהם יעשו את זה במסגרת אותה מדיניות של לחץ ודרישות שונות מאיראן. העברתי את כל המסרים הנדרשים בנושא בצינורות הישירים לנשיא טראמפ וליועציו".

ראש הממשלה נתניהו ופמלייתו צפויים לחזור לישראל עוד הלילה ולנחות בנמל התעופה בן גוריון בלילה שבין חמישי לשישי.