פגישת נתניהו-פוטין:
"ישבנו עם מפות, היעד הושג"

רה''מ סיכם את פגישותיו עם נשיא רוסיה פוטין ושר ההגנה שויגו. "החלפנו אינפורמציה כדי שנוכל להמשיך לפעול במרחב, השמיים צפופים".

עדו בן פורת, סוצ'י , י"ג באלול תשע"ט

נתניהו ופוטין
נתניהו ופוטין
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו אשר שב לפנות בוקר (שישי) מביקור מדיני ברוסיה, סיפר על פגישותיו עם הנשיא ולדימיר פוטין ושר ההגנה סרגיי שויגו, שעסקו במערכה הישראלית למניעת התבססות איראן בסוריה.

״היתה פגישה מצוינת עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו ואחר כך פגישה מצוינת וארוכה עם פוטין שהתעכבה כי הוא הגיע מדאגסטן״, אמר נתניהו לעיתונאים הישראלים שליוו אותו בביקור.

הוא סיפר כי בשתי הפגישות הללו שהתקיימו בעיר סוצ׳י ונמשכו בסך הכל חמש שעות, ״נכנסנו לנושא הביטחוני בפרטי פרטים. עבודה פרטנית ומפורטת. תמיד שאלו אם חופש הפעולה שלנו יישמר. ועוד איך הוא נשמר ומעוגן בהבנות. לחלוטין נשמר ההידוק הביטחוני שמאפשר זאת.

״הפגישות האלו הן פגישות עבודה עם מפות ועם עדכון מודיעיני וחילופי אינפורמציה כדי שנוכל להמשיך לפעול במרחב, באזור מאוד צפוף, השמיים צפופים, היעד הושג״, הדגיש ראש הממשלה.

ראש הממשלה שב וציין כי הידוק התיאום הביטחוני עם רוסיה אינו מובן מאליו. ״אני זוכר שהיינו פוגשים טייסים רוסים באוויר מעל תעלת סואץ. זה היפוך בקנה מידה היסטורי״.

נתניהו ופוטין סיכמו בפגישתם על השלמת הסכם אזור סחר חופשי עם מדינות אירו-אסיה. ״נסיים את ההסכם עד סוף השנה והחתימה תהיה ב-2020. זה עוד פלח שוק עולמי שנפתח בפנינו. הייצוא שלנו הגיע לשיא של כל הזמנים, עוד עוד מדינות מהדקות איתנו את הקשרים״.

יחסי ישראל-ארה"ב

ראש הממשלה דחה מכל וכל את הדיווח באתר ״פוליטיקו״ ולפיו ישראל הציבה מכשירי האזנה לטלפונים סלולריים בסביבת הבית הלבן וסמוך למתקנים רגישים נוספים בוושינגטון.

נתניהו לא פסל את האפשרות שגורם כלשהו מבקש לחבל ביחסיו עם הנשיא דונלד טראמפ ולשם כך הפיץ דבר שלא היה ולא נברא. ״זה אולי הסבר מתקבל לשקר הזה. שקר מוחלט. אנחנו נתקלים בזה כל כמה שנים, גם בממשל אובמה פיזרו את השקר הזה. אין לכך אחיזה ובמובן מסוים זה ילדותי.

"הקשרים עם טראמפ מעולים, אנחנו מדברים אחד עם השני ולא זקוקים לאמצעים פסולים", אמר נתניהו ודחה את האפשרות שישראל מאזינה לבכירי ארה"ב. ''יש דרקטיבה ברורה וזה לא בא בחשבון״.

ראש הממשלה סיפר כי אתמול ביקרה בישראל תת שר האוצר האמריקני, סיגל מנדלקר, שהבהירה כי הסנקציות המדיניות שהטילה ארה"ב על איראן והלחץ המקסימאלי נמשכים. "המדיניות נמשכת ללא שום שינוי בצורה הכי ברורה", הדגיש נתניהו וציין כי הבכירה האמריקנית הגיעה לישראל ״בשליחות רשמית״.

הבטחת הריבונות בבקעה

לדברי נתניהו, הנשיא פוטין כלל לא גינה את כוונתו להחיל ריבונות ישראלית בבקעת הירדן ובצפון ים המלח. ״לא היה שום גינוי, מי שהעלה את זה הוא אני. אמרתי לו שאי אפשר להשוות: העומק האסטרטגי של רוסיה גדול פי אלף מהעומק האסטרטגי של ישראל. הוא חייך. לא היו טענות או תלונות״, אמר.

הבחירות לכנסת

ראש הממשלה הביע דאגה מכישלון הימין בבחירות לכנסת ה-22 שיתקיימו ביום שלישי הקרוב. ״אני חושש מאוד. אם לא תהיה התעוררות של הציבור שלנו, שמוטיבציית ההצבעה שלו נמוכה, כרגע זה יכול לחזור על 92׳״.

נתניהו נשאל האם ישראל יכולה לצאת למבצעי צבאי חמישה ימים לפני הבחירות, והשיב: ״יכול לקרות כל רגע״.