אייכלר: "מפקחים יעכבו חרדים בקלפי"

ח"כ ישראל אייכלר הביע חשש כי המפקחים על הבחירות עלולים לעכב את התנועה בקלפיות ודרש מוועדת הבחירות לחדד את הגבלת סמכויותיהם.

בן שאול , ט"ו באלול תשע"ט

ישראל אייכלר
ישראל אייכלר
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

על רקע הצבת מפקחים שישגיחו על טוהר הבחירות, ח"כ ישראל אייכלר הביע חשש כי המפקחים עלולים לעכב את התנועה בקלפיות ודרש מוועדת הבחירות לחדד את הגבלת סמכויותיהם.

בפנייה דחופה שהגיש לסגן יו"ר וועדת הבחירות ח"כ דוד ביטן ולנציגי יהדות התורה בוועדה אברהם יוסטמן ואברהם וובר התריע ח"כ אייכלר: "קיים חשד סביר שאלפי המפקחים ובהם משפטנים אנטי חרדים, יעכבו את הבחירה בקלפיות החרדיות, בעילה של בדיקות".

בדבריו הסביר, "עורכי דין יודעים איך מעכבים תהליכים. הם ייצרו תורים ארוכים, כדי לעייף ולהבריח את הבוחרים בסוף התור".

בפנייתו הדגיש אייכלר, "חייבים לוודא שהמפקחים אינם מוסמכים לעכב תורים. זה שיבוש הבחירות בעליל. על המפקחים לעמוד בצד לרשום לתעד ולצלם מן הצד. לא להפריע את מהלך ההצבעה. אבקש שתעבירו החלטה והדרכה שהמפקחים אינם מוסמכים לעכב תורים".

נציגי יהדות התורה השיבו כי אכן למפקחים אין כל סמכות לעכב את ההצבעה בכל עילה שהיא. "הסמכות היחידה שניתנה להם היא לתעד את מהלך היום בקלפי, ותו לא", הובהר.

לצד זאת, קרא אייכלר לוועדת הבחירות להורות באופן מידי ליושבי ראש הקלפיות שלא לאפשר למפקחים לעכב את ההצבעה, ולהדגיש בפני המפקחים את גבולות תפקידם.

במקביל פנה אייכלר אל ראשי מטות יום הבחירות להעביר הנחיה ברורה למשקיפים בקלפיות על מנת שלא יבוצעו בפועל עיכובים בתואנות שונות על ידי המפקחים. "במקרה של עיכוב על יד המפקחים, יש לפנות באופן מידי ליושב ראש הקלפי ולנציג יהדות התורה בוועדת הבחירות", אמר.