"'כחול לבן' צפויה להתפרק אחרי הבחירות"

מומחית לקמפיינים: 'כחול לבן' לא מצליחה להשתלט על סדר היום. עדיין לא מאוחר לה "לשתות" קולות מליברמן. צפויה להתפרק אחרי הבחירות.

שמעון כהן , ט"ו באלול תשע"ט

מנהיגי כחול לבן
מנהיגי כחול לבן
גילי יערי, פלאש 90

עם ד"ר דנה רביב, מומחית לקמפיינים פוליטיים ומרצה בבית הספר לתקשורת של אוניברסיטת אריאל, סיכמנו את הקמפיינים של המפלגות השונות, רגע לפני ההליכה לקלפי.

את מערכת הבחירות האחרונה מחלקת ד"ר רביב לשני חלקים כאשר לפני עשרה ימים עברה המערכת משלב ראשון ומנומנם לשלב השני האפקטיבי והמשמעותי יותר. "החודשים הראשונים היו של תרדמת בציבור והמפלגות שמרו את הארטילריה הרצינית לסוף המערכה. בתקופה הזו הנושא היה דת ומדינה, הישג של ליברמן. עד אותו שלב היה ל'כחול לבן' קמפיין חלש מלווה בחקירות וחשדות, קמפיין מפולג כשבמקביל הליכוד שמר על אש נמוכה עם סרטונים מוצלחים כמו של נתניהו המציל או המדריך".

"מערכת הבחירות התחילה לפני עשרה ימים, כשכחול לבן השתלטו על סדר היום עם הכרזת גנץ על ממשלת אחדות חילונית. זו הייתה תחילת מערכת הבחירות. זו הייתה הפעם ראשונה והאחרונה ש'כחול לבן' השתלטו על סדר היום", אומרת ד"ר רביב.

רביב מציינת כי מערכת בחירות הנוכחית התאפיינה בהכפשות באלימות ובכיעור משני הצדדים, "הסתה נגד נתניהו, נגד החרדים מצד 'כחול לבן' ואצל נתניהו נגד הערבים. גם אם גנץ יותר ממלכתי בוגי ולפיד עושים לו את העבודה המלוכלכת. אין שחר להתהדרות בממלכתיות של 'כחול לבן'".

כאמור, ד"ר רביב אינה מוצאת את 'כחול לבן' ככזו שהצליחה להשתלט על סדר היום למעט הפעם הבודדת ההיא. בעוד נתניהו מצליח לעשות זאת שוב ושוב, בין אם בחוק המצלמות, במפגש עם פוטין, בהצהרת הריבונות, כעת בברית ההגנה וכיוצא באלה, "קל לו יותר כי הוא ראש ממשלה", היא מעירה.

"בסוף השבוע האחרון ראינו בליץ ראיונות של גנץ ונתניהו. בראיונות האלה נתניהו היה אפקטיבי וזה שהוא בלחץ זה טוב לו. בראיון עם רינה מצליח הוא התעלם ממנה ודיבר למצלמה וקרא 'אני הולך להפסיד', שיעברו אליו מימינה ומ'עצמה' ולהגדיל את מספר האחוזים. הוא באמת לחוץ כי הניצחון באמת לא בטוח. ראינו שבבחירות הקודמות היו שני נאומי ניצחון אבל אף אחד לא באמת ניצח".

מנגד, ב'כחול לבן', "המסר היחיד של גנץ הוא קריאה שלא תהיה אלימות", אומרת רביב המציינת את השיפור המשמעותי שחל ביכולתו של גנץ להתראיין, "מהמקום שגנץ טעה בכל ראיון הוא עשה כברת דרך יפה מבחינת היכולת להתראיין לתקשורת, אולי בזכות רונן צור היועץ החדש".

האם 'כחול לבן' תפעל לליקוט מנדטים גם על חשבונם של עמיר פרץ וניצן הורוביץ שאחד או שניים מהם עלולים למצוא את עצמם מתחת לאחוז החסימה? ד"ר רביב מעריכה כי ההצהרות של גנץ עיל כוונתו לחבור לממשלת אחדות מלמדות שהוא כבר הכריע שגורלן של המפלגות הקטנות משמאל אינו מטריד אותו במיוחד. כמו כן מתכוונים שם למקד את המאמצים בקהל שעבר לליברמן ולהערכתה הזמן הקצר שנותר עד הבחירות אינו קצר מדי למשימה זו, "'כחול לבן' החליפה את האג'נדה שלה לאג'נדה של ליברמן. לא מאוחר מדי לקחת ממנו קולות".

ומה לגבי המתרחש בימין? ד"ר רביב נזהרת מלנבא את תוצאותיה של 'עצמה'. "לפי מרבית הסקרים היום היא עוברת, אבל אני לא רוצה להסתכן בנבואה. יש סיכוי טוב מאוד שהיא לא תעבור".

באשר ליום שאחרי הבחירות היא אומרת כי קשה לדעת לאן פני הדברים, שכן "זה או נתניהו עם 61 או תיקו בין המפלגות ואחד הצדדים יצטרך להפר את ההבטחה שלו". בחירות בפעם השלישית, היא מעזה להעריך, כבר לא יקרו. "יותר הגיוני שכחול לבן יתפרקו וגנץ יילך עם הליכוד. ברור שהסיפור הזה לפני פירוק. אני לא רואה את גנץ לוקח אותנו לבחירות שלישיות, ועוד יותר אני לא רואה את הליכודניקים עושים הפיכה, מורידים את נתניהו וחוברים לממשלה עם גנץ".