הפירסינג הסתיים בחדר מיון

צעיר בן 19 ואישה בת 58 הגיעו למרכז הרפואי הלל יפה עם זיהומים חמורים באפרכסת לאחר שניקבו את אוזנם.

אורלי הררי , ט"ז באלול תשע"ט

חור באוזניים? רק תחת פיקוח
חור באוזניים? רק תחת פיקוח
צילום: דוברת הלל יפה

צעיר בן 19 ואישה בת 58 הגיעו בסוף השבוע האחרון לחדר המיון של המרכז הרפואי הלל יפה עם כאבים, אודם ונפיחות באפרכסת לאחר שניקבו את אוזנם לשם ענידת עגילים.

מסתבר כי השניים פיתחו זיהומים חמורים באפרכסת ואושפזו על ידי צוות היחידה לאף אוזן גרון לצורך קבלת טיפול אנטיביוטי דרך הוריד.

בן ה-19 ניקב את אוזנו שבוע קודם לכן לשם ענידת עגיל בחלק העליון של האפרכסת ונוצר זיהום באזור המנוקב שגרם להתנפחות האוזן ולהצטברות מוגלה שדרשה התערבות כירורגית. מספר שעות מאוחר יותר הגיעה לחדר המיון אישה כבת 58, עם כאבים, נפיחות ואודם באפרכסת, לאחר שניקבה את אוזנה כשבוע וחצי לפני כן. היא החלה טיפול אנטיביוטי ומשחתי ולאחר שלא ראתה שיפור, הגיעה ל"הלל יפה".

ד"ר קוסטנטין צ'רניק מהיחידה לאף אוזן גרון בדק אותה והבחין במוגלה שהצטברה באזור המנוקב. הוא החליט לאשפז את האישה להמשך טיפול שכלל פתיחה של האזור המנוקב, הכנסת פתיל נקז לצורך ניקוז המוגלה ומתן טיפול אנטיביוטי דרך הוריד.

ד"ר יצחק ברוורמן, מנהל היחידה לאף אוזן גרון במרכז הרפואי הלל יפה, מציין כי ניקוב פירסינג בחלק העליון של האפרכסת, שמידרדר לכדי זיהום חמור ודורש התערבות כירורגית הוא דבר שכיח. כאשר מנקבים את האוזן בחלק העליון של האפרכסת, חודרים את הסחוס והסיכוי שיתפתח זיהום גבוה מאוד, שכן אזור זה מקבל אספקת דם מועטה יחסית לעומת אזורים אחרים בגוף ולכן נדרש טיפול אנטיביוטי דרך הוריד תחת אשפוז. בחלק מהמקרים יכולה להצטבר מוגלה ואז יש צורך לנקזה ולבצע הרחבות של הנקב כדי להוציאה.

ד"ר ברוורמן ממליץ כי במידה שמעוניינים בניקוב אוזניים יש להקפיד לעשות זאת תחת פיקוח, על ידי בעל מקצוע העושה שימוש בכלים היגייניים ובעל ניסיון בביצוע התהליך. "אמנם מדובר בהליך פשוט ביסודו, אך הוא עלול להביא לזיהומים ולסיבוכים עד לכדי עיוות של האוזן, במידה שלא מטפלים בזמן", מסכם ד"ר ברוורמן.