מפקד צוות יס"מ הורשע בתקיפה

השוטר תועד במצלמות האבטחה כשהוא נכנס למועדון של עובדים זרים בדרום ת"א ותוקף ארבעה נתינים זרים שישבו ליד שולחן במועדון.

ערוץ 7 , ט"ז באלול תשע"ט

בית משפט
בית משפט
צילום: ISTOCK

שופט בית משפט השלום בתל אביב, שאול אבינור, הרשיע הבוקר (שני) מפקד צוות יס"מ בתחנת שרת שבמשטרת ישראל בתקיפת נתינים זרים במועדון בתל אביב.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי מח"ש, ב-18 בספטמבר 2016 השתתף מפקד הצוות בפעילות לאיתור מועדונים בלתי חוקיים המופעלים על ידי נתינים זרים ומכונים "חמארות".

במסגרת הפעילות נכנסת מפקד הצוות למועדון בו בילו באותו זמן ארבעה נתינים זרים. לאחר כניסתו למועדון, פנה השוטר לארבעה אשר ישבו בסמוך לאחד השולחנות במועדון, ותוך שהוא מורה להם לעזוב את המועדון, הרים את אחד מהם מדש חולצתו והפילו ארצה. בשלב מסוים דחף השוטר שני נתינים זרים אחרים לכיוון דלת היציאה מהמועדון והכה אותם באגרופים לפניהם. השוטר המשיך ונהג באלימות כלפי הנתינים הזרים גם מחוץ למועדון.

בהכרעת הדין כתב השופט, "הצפייה במכלול סרטוני האבטחה מלמדת על מצב של 'עולם הפוך' מזה האופטימלי, כלומר עולם שבו החשודים- לכאורה הם דווקא אלה שמתנהגים באופן שקט ותרבותי, יושבים ומשוחחים ביניהם, ואילו השוטר – איש החוק- נכנס למועדון לפתע, מתנהל באופן פרובוקטיבי... ובסמוך לאחר מכן עובר לאלימות חמורה ו'הולך מכות'. והכל בעוד החשודים רק מנסים להגן על פניהם ממכותיו החוזרות ונשנות ואפילו נמנעים מלקלל".

עוד נכתב, "אין כל ספק שפעילות המשטרה באכיפת הדין הפלילי היא פעילות בעלת חשיבות חברתית מן המעלה הראשונה וחיונית ממש לקיומם של חיי חברה תקינים. עם זאת, דווקא הרשות אוכפת החוק צריכה לתת דוגמא בכל הקשור לכיבוד החוק ולפעולה אך ורק במסגרת ד' אמות שנקבעו בו... שימוש משטרתי באלימות שלא לצורך פוגע קשות בתדמית המשטרה, באמון הציבור בה ובשיתוף הפעולה שלו עימה, וממילא ביכולתה של המשטרה למלא כראוי את תפקידיה".

בנוסף קבע בית המשפט כי חקירת מח"ש שנערכה בתיק זה, כמו גם הראיות שהובאו במהלך המשפט חשפו לכאורה כשלים החורגים מתחום אחריותו של הנאשם הספציפי.

כך למשל ציין בית המשפט כי דווקא כשמדובר ביחידות כיס"מ, המעורבות תכופות בפעילויות שיש בהן סיכון ושעלולות להגיע לכדי שימוש בכוח, יש צורך מובהק לחזור , להבהיר ולשנן שוב ושוב לשוטרים שעליהם לנהוג בכבוד בכל אדם באשר הוא אדם, ולהטמיע בהם את כללי היסוד בדבר שימוש במינימום כוח הכרחי בלבד והאיסור המוחלט על כל שימוש באלימות מיותרת. וזאת גם כאשר הם מצויים במצבים קשים, שבהם תפקידי השיטור הם מאתגרים ודורשים איפוק וריסון עצמי רב.

עם זאת יש לציין כי מפקד הצוות זוכה מחמת הספק מעבירת שיבוש מהלכי משפט, על אף שהשופט קבע כי דו"ח הפעולה שמילא בסמוך לאחר האירוע כולל תיאור עובדתי הרחוק מאוד מן האמת- ולמעשה כוזב- במספר נקודות מהותיות.