נותנים בהם סימנים: כך נחבר את הילדים לסעודת ראש השנה

ראש השנה הוא לא רק תפילות ובית כנסת אלא גם הזדמנות להעמיק את החיבור המשפחתי בסעודת החג המיוחדות.

ערוץ 7 , ט"ז באלול תשע"ט

שולחן חג משפחתי
שולחן חג משפחתי
צילום: ניצה שרייבר

עבור רובנו, ראש השנה נחווה בעיקר כיום הדין והמלכת ה', יום עם חרדת קודש וכוונות בתפילה, כך שלא מן הנמנע שנשקיע את היום בתפילה ובתקיעת השופר, ונתרכז בעבודה הפנימית שלנו.

אך יחד עם הרוח, מגיע גם החלק הגשמי של סעודת ראש השנה, וכשלומדים לעומק את הסימנים והסודות הטמונים בסעודת החג, אפשר לחוות את ראש השנה אחרת לגמרי.

הרב דודי פוטש, מייסד 'בצילו' וראש תוכנית 'תורה פנימית למשפחה' הוציא לאחרונה ערכת קלפים ייחודית וחינמית לראש השנה, "דרך הסימנים" - קלפי מסע משפחתי דרכם ניתן ללמוד ולהתבונן אחרת על סעודת ראש השנה ויחד עם כל בני הבית, הקטנים והגדולים, ללמוד על קדושת יום הדין הנחבאת בין הסימנים שעל השולחן.

אז מהם אותם סימנים ומה משמעותם?

"בליל ראש השנה אנו נמצאים במצב עדין ולא פשוט. מצד אחד אנחנו בהמתנה לבוקר בו כולנו נכנס לדין, ומצד שני יושבים לסעודת חג יחד כל המשפחה. מדובר באתגר לא פשוט שרבים שואלים את עצמם איך נכון להתנהג בסעודה זו כך שנישאר בקרבה ואהבה לצד המוכנות לקראת הדין הגורלי שיתקיים למחרת. חז"ל בגמרא נדרשו לסוגיה זו והנחו אותנו לעשות בליל ראש השנה סימנים לשנה טובה מכאן הגיע המנהג המפורסם לאכול רימון ותמר, קרא, רוביה וראש של דג ובכל אכילה אנו מוסיפים יהי רצון מיוחד שמסמן את הרצון שלנו לגזר דין טוב ועתיר בזכויות."

"ישנן שתי גישות מרכזיות למהות מנהג זה," אומר הרב פוטש, "השל"ה הקדוש מבאר שסימנים אלו נועדו להזכיר לאדם במהלך סעודות החג שהיום הוא יום דין ולעוררו לחזור בתשובה ואילו המהר"ל מסביר, שאנו עושים סימנים המרמזים לשפע הטוב, כך שהסימנים שאנחנו עושים למטה יוצרים את הדרך להביאו לביטוי ממשי כאן בעולם, וזה גורם להמשיך את אותו שפע וגזר דין טוב עלינו. בכל אחת מהשיטות ישנה אמת, צד אחד מדגיש את אווירת הדין והרצון שלנו להתעורר בתשובה כמה שיותר ואילו הצד השני מדגיש את המקום הטוב שבוודאי ייגזרו עלינו גזירות טובות ויש לנו מקום להיות שותפים בגילויו בעולם."

אז איך מורידים את זה למעשה בסעודת החג?

"חשוב בליל ראש השנה שתשרה אחדות גדולה בין כל הנוכחים וכמובן לחשוב ולדבר רק טוב על העם כולו, לא לכעוס ולא להקפיד כלל בסעודות ראש השנה. כדאי שאתם ההורים תערכו את "סדר" הבקשות בראש השנה, כאשר בתחילה תציגו את ענין יום הדין ועד כמה ראש השנה הוא משמעותי לכולנו הן כפרטים והן לכלל ישראל ומתוך כך תיגשו יחדיו להוביל את כל הנוכחים להעלות את רצונותיהם ותפילותיהם.

בערכת הקלפים 'מסע משפחתי דרך הסימנים' (אותה ניתן להוריד כאן ללא עלות), לקחנו את כל הסימנים בצד אחד כתבנו את תפילת יהי רצון כפי שמובאת במחזורים עם תמונה יפה של אותו סימן ואת הצד השני של הקלף חילקנו לשניים, בחלק העליון ישנו ביאור מתומצת על המשמעות הפנימית של אותו סימן ובחלק התחתון ישנה הנחיה והמלצה למעשה, למשל תפוח בדבש שמזוהה כל כך עם ליל ראש השנה, הדבש המתוק מותר באכילה למרות שהוא נוצר מהדבורה שאסור לאכול אותה וזה מסמל את הטוב הקיים בכל דבר.

הקלפים המיוחדים לסימני החג
צילום: פנינה פוטש

במציאות, ניתן לצרף זאת למעשה שכל אחד מהמשתתפים יזהה דבר טוב במציאות שמקיפה אותו ויודה עליה לבורא ואחרי שעושים סבב קצר כל המשפחה תקבל על עצמה הנהגה בבית שאותה תשתדלו לקיים בשנה הקרובה. דרך התמר נזהה את האויבים שלנו כעם ונבקש מציאות בה המר הופך למתוק והחושך לאור בעם, בקהילה ובמשפחה. וכך, כל המשפחה עוברת מסע משותף המעצים את האוירה הטובה בסעודה ומחזק את האחדות והעין הטובה בכל שאר מעגלי החיים."

עוד בערכה תוכלו למצוא עשרות כרטיסים עם מילות ברכה כך שכל אחד ממשתתפי המסע מוזמן לבחור כרטיס עם ברכה ולברך מכל הלב את הנוכחים, ולהפוך את החג הקדוש והמשפחתי הזה, לדבר מרומם ומעצים ולהגיע ליום הדין קצת אחרת ממה שהיינו אתמול.

לחצו כאן ניתן לקבלת הקובץ עם ערכת הקלפים וגם שיעור מיוחד לראש השנה מתנה!