פרופסור אומן: להצביע ימינה

חתן פרס נובל אמר כי הסקרים המצביעים על ארבעה מנדטים למפלגת עוצמה יהודית הם ספין בלבד ובפועל אין לה סיכוי לעבור את אחוז החסימה.

ערוץ 7 , ט"ז באלול תשע"ט

פרופ' ישראל אומן
פרופ' ישראל אומן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חתן פרס נובל לכלכלה, הפרופסור ישראל אומן, שב וחוזר הערב (שני) על תמיכתו במפלגת ''ימינה'' בראשות איילת שקד.

פרופ' אומן טען כי הסקרים המצביעים על ארבעה מנדטים למפלגת עוצמה יהודית, הם ספין בלבד ובפועל אין לה סיכוי סביר לעבור את אחוז החסימה.

בשבוע שעבר אמר פרופ' אומן לערוץ 7 כי יש להבין את חשיבותן של הבחירות המתקרבות ולהפנים ש"הכי חשוב זה להבטיח, או לנסות להבטיח, שהימין יצור ממשלה ימנית בראשות נתניהו. כל היתר לא חשוב. השאלה היא איך לעשות את זה, אז להצביע למפלגה של סיכוי לאחוז וחצי או שניים זה בזבוז וחבל. לגבי 'עצמה' זה משמעותי יותר".

"אם באמת היה סיכוי ש'עצמה' תיכנס כדאי היה להצביע אפילו אם אתה מתנגד ל'עצמה', אבל שמעתי שלאחרונה אומרים שהיא על הסף. אם זה היה נכון ראוי להצביע 'עצמה' גם אם אתה מתנגד לה ואתה בימין כדי להעביר אותה, אבל זה רק אם. אם לסבתא היו גלגלים... נאמר לי ממקורות שאני סומך עליהם בדרך כלל שזה עורבא פרח ול'עצמה' אין סיכוי, ואם זה נכון שאין ל'עצמה' סיכוי אז לא צריך להצביע אלא למשהו אחר, גם אם אתה בעד 'עצמה' לא כדאי להצביע".

"כאן צריך לחשוב בגדול. לא אם אתה אוהב את בן גביר או לא וגם לא אם אתה אוהב את נתניהו או לא. זה לא העניין. העניין הוא להקים ממשלה ימנית. זה כל העניין מההתחלה ועד הסוף", אומר פרופ' אומן המתייחס גם להתלבטותו שלו:

"התלבטתי כששמעתי שבן גביר עולה בסקרים, אבל על סקרים אי אפשר לסמוך, כמו שאמרו כמה ימים לפני הבחירות היה לימין החדש שישה מנדטים בסקרים אבל הם לא עברו את אחוז החסימה, כך שהסקרים מאוד מפוקפקים".

לנוכח דבריהם של אותם "מקורות רציניים שאני סומך עליהם בדרך כלל", כלשונו של פרופ' אומן, הרי שהוא עצמו הגיע למסקנה ש"אפילו אם הייתי תומך בבן גביר לא הייתי מצביע בשבילם כי הכי חשוב זה ממשלת ימין".

על זהותם של אותם מקורות שהובילו אותו למסקנה זו מעדיף פרופ' אומן שלא להרחיב, אך הוא מציין כי מדובר במקורות רציניים מאוד. "זה לא חשוב אם אתה אוהב את 'עצמה' ואת בן גביר. זה לא חשוב. אני הולך להצביע 'ימינה'", אומר פרופ' אומן המציין כי הוא בהחלט מודאג בפן האישי.

"כן, כן, אני מודאג, וכך אומרת הגמרא 'אשרי אדם מפחד תמיד'. יש תחושה שאנשים לא ילכו להצביע. קיבלתי כמה מיילים על "חג הבחירות", בוא נלך לטבריה וכו'. לא, לא. אנחנו נשארים בבית והולכים להצביע".