סעודיה: "הטילים נורו מבסיס איראני"

גורמי החקירה בארה"ב וסעודיה קבעו כי הטילים שפגעו בשדות הנפט בסעודיה בסוף השבוע "נורו מבסיס איראני סמוך לגבול עם עיראק".

ניסן צור , י"ז באלול תשע"ט

סעודיה
סעודיה
צילום: איסטוק

מתגבר החשד כי איראן היא שעומדת מאחורי תקיפת מתקני הנפט בסעודיה בסוף השבוע.

לאחר שהנשיא טראמפ רמז כי איראן עומדת מאחורי התקיפה שפגעה קשות בשדות הנפט הסעודיים, הודיעו גורמי החקירה המשולבים של ארה"ב וסעודיה כי המתקפה יצאה מבסיס איראני הנמצא סמוך לגבול עם עיראק.

על פי גורם המעורב בחקירה "התקיפה כללי טילי שיוט יחד עם מל"טים שטסו בגובה נמוך. המסלול שלהם היה מצפון למפעל הנפט אבקעיק שנפגע מעשרות טילים ביום שבת בבוקר. הטילים עברו דרך המרחב האוירי של דרום עיראק וכווית לפני שהיכו במתקני הנפט בסעודיה".

גם גורם בכווית הודיע כי נפתחה חקירה לאחר דיווחים על טילים ומל"טים שעברו שטח המדינה זמן קצר לפני הפגיעה במטרות בסעודיה. הפנטגון סירב להגיב על הדיווחים החדשים והקביעה כי איראן היא שעומדת מאחורי התקיפה.

עם זאת, בכיר בממשל אישר לרשת CNN, "ראשי הממשל מעריכים כי הפיגוע יצא משטח איראן" ואילו דיפלומט זר שהתראיין ל CNN אמר גם הוא כי "ארה"ב הודיעה לבנות בריתה כי יש בידה מידע שמוכיח כי השיגור יצא ככל הנראה משטח איראן, אך עדיין לא שיתפה את המידע הזה".

אם אכן יתאמת המידע כי איראן היא שתקפה את מתקני הנפט בסעודיה, הדבר יוביל להרעה משמעותית נוספת ביחסים בין איראן וארה"ב, לאחר שהנשיא טראמם רמז לאחרונה כי ישקול פגישה עם נשיא איראן רוחאני.