בדיעבד, בליכוד היו בוחרים בנתניהו?

מומחה לקבלת החלטות מתייחס להתלבטויות ליברמן, גנץ והליכוד: כולם יצטרכו לוותר למען הגישור על חלקי העם ואג'נדה פוליטית חדשה.

שמעון כהן , י"ח באלול תשע"ט

הליכוד
הליכוד
צילום: יוני קמפינסקי

מאזן התיקו המסתמן בבחירות מותיר לא מעט לבטים בפני הנהגת המפלגות הגדולות, וביומן ערוץ 7 התייחס להתלבטויות ולהחלטות הצפויות פרופ' יוסי יסעור מרצה לתורת קבלת החלטות מהמרכז האקדמי רופין, מחבר הספר 'פיצות איקאה ודילמת האיש השמן'.

את דבריו פותח פרופ' יסעור בשאלה שיש בה כדי ללמד על הלבטים גם בתוך הליכוד: "תאר לך שביבי לא היה ראש הליכוד והיו צריכים לבחור מנהיג חדש, האם הוא היה נבחר...? ההבדל בין המצב שבו שהוא נמצא לבין אם היה נבחר הוא גדול מאוד. זה ההבדל בין החלטה אקטיבית להחלטה פאסיבית".

מוסיף פרופ' יסעור ותוהה האם ב'ימינה' היו בוחרים שוב בשקד לנוכח תוצאות הבחירות ומשיב "לא בטוח. אנשים מאשרים את מה שהם חשבו קודם". באשר לנתניהו מעריך יסעור כי "נתניהו הפך לנטל עבור הליכוד ולא לנכס. השאלה אם יש לליכוד את הכוח לעשות את מה שטוב למדינה. הכתר הנכסף הוא לא ראשות הממשלה אלא אחדות בעם, גישור בין חלקי העם השונים".

על טענת אנשי הליכוד ולפיה לא יתכן שבל שתי מפלגות שאין בהן דמוקרטיה, כחול לבן וישראל ביתנו, תחליט מפלגת הליכוד שמאה ועשרים אלף מתפקדיה הם שבחרו את נתניהו, להסיר אותו מכסאו, אומר יסעור כי אכן נכון שזהו המצב אך כלל לא בטוח שבראייה למפרע היו בוחרים בו אנשי הליכוד שוב.

"נתניהו תרם רבות למדינת ישראל, אבל האם הוא האדם המתאים היום לחיבור כל הגושים השונים, מעבר לסוגיה המשפטית? אולי הגיע הזמן שאנשים אחרים מהליכוד יעשו זאת. השאלה הזו צריכה להישאל ואני חושב שהדתיים יכולים להוות גשר בין הקטבים בזכות ערכים של היהדות כמו 'ואהבת לרעך כמוך' וכו'. הגיע הזמן לשים את הפוליטיקה בצד, להקפיא אותם ולאחות את הפצעים ואחר כך לחזור לסוגיות הקשות".

על לבטיו של ליברמן לנוכח מעמדו החדש של מי שיכריע למעשה מי יעמוד בראש הממשלה הבאה, אומר פרופ' יסעור כי לטעמו "אם ליברמן היה באמת מתעקש על ממשלת אחדות שכוללת את הליכוד את כחול-לבן וליברמן ואחר כך יצטרפו למסגרת שתיקבע מי שירצו בלי להחרים אף אחד, לא מתנחלים ולא ערבים ולא חרדים. אולי החרדים והשמאל יצטרכו לוותר על כמה דברים שהם מתעקשים עליהם, אבל זה יקרה אם ליברמן יתעקש".

האם סביר שליברמן על 9 המנדטים שהוא מחזיק ייאלץ מפלגות מימין ומשמאל לוותר על חלק מעקרונותיהם? לטעמו של יסעור אכן כן, "בשיטה הישראלית מי שנמצא במצבו של ליברמן יכול להכתיב מהלכים. הוא צריך למצוא יחד עם מי שיעמוד בראש הליכוד ויחד עם גנץ את המאחד, וגם הוא יצטרך לוותר על כמה מהדברים שעליהם הוא מתעקש, ולמצוא מצע מאחד שאנשים יכולים לחיות אתו".

יסעור סבור כי השיקול סביב אחדות העם רלוונטי לא פחות ואולי יותר לגבי בני גנץ. "אין בוגדים או מרגלים וכולם שווים. כולם יכולים להתכנס תחת מטרייה גם אם יש בה כמה חורים. להתרכז בחינוך בריאות ונושאים דומים ולשקם את המדינה וכשתגיע ההצעה האמריקאית נצטרך להתמודד איתה".