פוטין: "ישראל מדינה דוברת רוסית"

בכנס של "קרן היסוד" במוסקבה אמר פוטין כי "ישראל היא מדינה דוברת רוסית" וציין כי לשני העמים היסטוריה משותפת.

ניסן צור , י"ח באלול תשע"ט

ולדימיר פוטין
ולדימיר פוטין
צילום: רויטרס

בנאום שנשא בכנס של "קרן היסוד" במוסקבה, כינה הנשיא פוטין את ישראל "מדינה דוברת רוסית" והוסיף כי אזרחי שתי המדינות הם "משפחה עם היסטוריה משותפת".

בנאום, שזכה למחיאות כפיים סוערות מצד הנוכחים, אמר הנשיא הרוסי: "אני אומר את בלי ללא הגזמה. כמעט שני מיליון אזרחי ישראל דוברים רוסית. אנו רואים את ישראל כמדינה דוברת רוסית. לרוסים ולישראלים יש קשרים משפחתיים וחבריים. האומות שלנו מאוחדות על ידי דפים משותפים לפעמים טרגיים בהיסטוריה".

פוטין סיפר כי הזמין את מנהיגי ישראל לקחת חלק בטקסים שיתקיימו במוסקבה בחודש מאי בשנה הבאה לציון 75 שנים לסיום מלחמת העולם השנייה והניצחון על הנאצים, והדגיש את החשיבות של לימוד הדורות הבאים על המלחמה.

"עמדותיהן של רוסיה וישראל, האזרחים של שתי המדינות, חופפות זו את זו. אנו מתייחסים לכל ניסיון לשנות את תוצאות המלחמה, לעוות את האמת ולהצדיק פשיזם, כבלתי מתקבל על הדעת" אמר פוטין.

על פי מחקרים אחרונים 17 אחוזים מתושבי מדינת ישראל הם עולים מחבר ברית המועצות לשעבר, וישראל היא ביתה של האוכלוסיה היהודית ממוצא רוסי הגדולה בעולם. בין ראש הממשלה נתניהו ונשיא רוסיה פוטין שוררים יחסים חמים במיוחד והשניים נפגשו ימים ספורים לפני הבחירות על מנת להמשיך בתיאום הביטחוני בין שתי המדינות בנוגע לפעילות הישראלית בסוריה.