סטיית מדגם 13: מנדט אחד בלבד

בחדשות 13 מרוצים מהשוואת התוצאות הסופיות של הבחירות לאחר ספירת 97.6 אחוז מהקולות למדגם שפורסם בערוץ בליל הבחירות בשעה 22:00.

יוני קמפינסקי , י"ט באלול תשע"ט

מדגם חדשות 13
מדגם חדשות 13
ערוץ 7

תוצאות רשמיות של הבחירות לכנסת ה-22 עדיין אין, אך לאחר ספירת כמעט 100 אחוזים מהקולות, יש כבר בהחלט מנצחים ומפסידים בדירוג מדגמי הטלויזיה.

המדגם המדויק ביותר מבין מדגמי שלושת הערוצים המרכזיים היה גם הפעם המדגם של פרופ' קמיל פוקס אשר שודר בחדשות 13 בליל הבחירות בשעה 22:00.

לאחר ספירת 97.6 אחוז מהקולות נראה שכל התוצאות שחזה פרופ' פוקס בפרסום הראשון של המדגם התבררו כנכונות, מלבד מנדט אחד.

על פי תוצאות המדגם של פרופ' פוקס קיבלו גם רשימת המחנה הדמוקרטי וגם ימינה שש מנדטים כל אחת, ואילו על פי תוצאות האמת נגרע מנדט אחד מהמחנה הדמוקרטי, שמקבל חמישה מנדטים, והוא מתווסף לימינה שזוכה לשבעה למנדטים.

עם זאת נציין כי במהלך הלילה, סמוך לשעה 1:00, תיקן פרופ' פוקס את תוצאות המדגם על פי תוצאות האמת של חלק ניכר מקלפיות המדגם, ותיקון זה התברר כפחות מדויק מתוצאות המדגם הראשוניות.

עורך המדגם, פרופ' קמיל פוקס, אמר לערוץ 7 "אני שמח כמובן שהעבודה הרבה שקדמה לבחירות, המתודולוגיה הסטטיסטית והעבודה המעולה בשטח הניבו תוצאות. זאת סטטיסטיקה ולא מתמטיקה אז לא נוכל להבטיח בכל פעם את אותה רמת דיוק, אבל נוכל להבטיח את אותה רמה של השקעה ושל שימוש במיטב הכלים שהסטטיסטיקה והמחשבים מעמידים לרשותנו. אני רוצה לציין בשמחה גם את הרמה הגבוהה של דיוק ביתר המדגמים".