איש המפתח להרכבת הממשלה: נשיא המדינה

פרופ' אשר כהן מעריך בערוץ 7 כי נשיא המדינה ינצל את הכוח הרב שבידיו כדי ללחוץ להקמת ממשלת אחדות תוך ויתורים מצד כל הצדדים.

ניצן קידר , י"ט באלול תשע"ט

גנץ, ריבלין ונתניהו
גנץ, ריבלין ונתניהו
Photo by Yonatan Sindel/Flash90

פרופסור אשר כהן, ראש המחלקה לתקשורת באוניברסיטת בר אילן, מעריך שמירב הכוח בדרך להרכבת הממשלה מרוכז אצל נשיא המדינה ראובן ריבלין.

"המצב מאוד מזכיר את 1984 ואת הדילמה שעמדה בפני הנשיא הרצוג. נראה שבבית הנשיא עכשיו עובדים הרבה נגרים כדי להכין סולמות להוריד את כולם מהעצים עליהם טיפסו. הרי אם כל ההתחייבויות של מי לא ישב עם מי יתקיימו אי אפשר להרכיב כלום", אומר כהן לערוץ 7.

"צריך להזכיר שבמרבית הסוגיות אין בין הצדדים מחלוקות גדולות. אין מחלוקת על הנושאים הביטחוניים בזירה הצפונית או הדרומית. אבל לא זו השאלה. שמי שיטיל את כל כובד משקלו ויוכל לייצר לחץ ציבורי זה יהיה הנשיא ואני מניח שהוא מתכונן לזה בכל הכוח", מוסיף כהן.

לדבריו אין מנוס מממשלת אחדות. "מצד אחד אנחנו רואים את בלוק הימין שחתם על מסמך. זה כמובן לא רלוונטי מבחינת ליברמן וגם לא מבחינת בני גנץ שמוביל גוש שכל האמירה שלו היא רק לא ביבי. זה נראה כמו מבוי סתום, אבל הוא ייפתר".

ממשלת ימין או ממשלה שהימין יהיה בה דומיננטי מאוד נראית לפרופ' כהן כמו תרחיש בלתי אפשרי. "כל הגורמים הפוטנציאליים שעשויים להשלים את הבלוק ליותר מ-61, ישלמו במחנה שלהם מחיר כל כך כבד בגלל האובססיה נגד נתניהו. לכן קשה להאמין שהוא יוכל לשבור שם מישהו. מי שעכשיו ישבור את הקו במחנה יודע שהוא עושה את זה בפעם האחרונה והוא אבוד. אני לא רואה איך קמה ממשלת ימין עם שותף כלשהו".

לדעתו גם הסיכוי שמישהו מתוך הליכוד ינסה להוביל מהלך להדחת נתניהו, נמוך מאוד. "הליכוד מעולם לא הדיח מנהיג מכהן והיו לו מעט מאוד מנהיגים מאז בגין מול עשרות בצד השני. הגורם שינסה לפגוע בנתניהו בתוך הליכוד לוקח סיכון עצום שהליכודניקים לא יסתכלו עליו יותר".

פרופ' כהן חוזר לדומיננטיות של הנשיא ומסביר כמה כוחו יהיה גדול בקונסטלציה הנוכחית. "הנשיא רמז שלא בטוח שהוא ייתן הארכה למי שיקבל את מלאכת הרכבת הממשלה. אנחנו נכנסים לחודש החגים והזמן שמוקצב בחוק, 28 יום, נופל על חודש שאני לא יודע אם יש בו יחד עשרה ימי עבודה. זה המצב הכי מסובך שהכרנו בדור האחרון מבחינת הרכבת הממשלה. אני חושב שלנשיא יהיה משקל עצום".

"תהיה כאן שאלה גדולה. אנחנו יודעים שיש קבוצה אחת של ממליצים שמונה בין 55 ל-56 מנדטים. אנחנו נראה מאבק קריטי על מי יקבל ראשון את ההזדמנות להרכיב את הממשלה. לגנץ יש מלאכה קשה שנתניהו כבר סיים אותה למעשה. צריך לשים לב בדיבור על הגושים: הרי גוש הימין-דתיים-חרדים נסגר ביום אחד, במסמך אחד. בצד השני יש סיפור. מה הרשימה המשותפת רוצה ומה אפשר לתת להם בלי לפגוע בבוחרים שלהם שמזוהים עם הצד הימין. מה גם שבתוך הרשימה המשותפת יש מפלגה אחת שלא מוכנה בכלל לשמוע על זה".

להערכתו הדילמה הקשה שתעמוד בפני ראובן ריבלין תגרום לו לנסות דרך אחרת. "לנשיא יש בעיה. על מי להטיל את הרכבת הממשלה? למי שיש הכי הרבה ממליצים שזה נתניהו או לראש המפלגה הגדולה שזה גנץ? לדעתי הוא ינסה לסגור איתם מראש על ממשלת אחדות. איך ומי ראשון, זה כבר סיפור אחר".

מערכת בחירות נוספת, אומר פרופ' כהן, היא בגדר תרחיש בלהות שאף אחד לא מעוניין בו. "כל מי שיגרום לעוד מערכת בחירות ישלם מחיר. מישהו מבין בכלל את המשמעות של עוד מערכת בחירות? בוא נעזוב את המחלוקות הפוליטיות ונחשוב על דירוג האשראי של מדינת ישראל. לכל דמוקרטיה קורה שעושים בחירות פעמיים באותה שנה. פעם שלישית זה קורה למדינות מדרג שלישי ורביעי".

"נשאלת גם השאלה: מה יצא במערכת בחירות שלישית? משהו ישתנה באמת? זה לא שתהיה הכרעה בפעם השלישית. אז למה צריך את זה? זה לא פתרון ומה גם שהציבור מאס בזה. רואים במחוזות שיש אחוזי הצבעה גבוהים בדרך כלל, יש ירידה קלה. אפילו בציונות הדתית רואים את זה. אני לא מאמין שמישהו יעז לחשוב על הרעיון של מערכת בחירות שלישית. זה פשוט לא יעבור", הוא מסכם.