מחקר: רוב ערביי ישראל בעד הצטרפות לממשלה

מחקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה מעלה שלא פחות מ-76% מערביי ישראל ישמחו לראות את המפלגות הערביות נוטלות חלק בממשלה.

ניצן קידר , כ"ב באלול תשע"ט

מטאנס שחאדה ואיימן עודה
מטאנס שחאדה ואיימן עודה
צילום: Gili Yaari / Flash90

מרכז גוטמן לחקר דעת קהל ומדיניות במכון הישראלי לדמוקרטיה, בראשות פרופ' תמר הרמן, בחן לעומק בפעם השנייה את מערכת היחסים המורכבת בין האזרחים היהודים והערבים בישראל.

רגע לפני שמגיעות המפלגות לבית הנשיא כדי למסור על המועמד המומלץ מבחינתן להרכבת הממשלה, רוב הערבים אזרחי ישראל (76%) תומכים בהצטרפות המפלגות הערביות לממשלה. במקביל, חלה ירידה משמעותית בהתנגדות הציבור היהודי לצירוף מפלגות ערביות: ב- 2019 כ- 50% מתנגדים לכך לעומת 66% בשנת 2017.

עוד מתברר כי רוב בקרב הציבור הערבי (58%) חושבים שחברי הכנסת הערבים אינם מייצגים את המגזר באופן מיטבי, זאת לעומת 41% בלבד בסקר קודם שנערך בשנת 2017. בקרב היהודים 54% חושבים כך.

במחקר עלתה גם שאלת חוק הלאום והתשובות אינן מפתיעות. 77% בציבור הערבי (בהשוואה ל 67% ב 2017) שוללים את זכותה של ישראל להיות מוגדרת כמדינת הלאום של העם היהודי.

בקרב הציבור היהודי רוב (54%) תומכים בשלילת זכות ההצבעה ממי שלא מסכים להצהיר שישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. 46% מהציבור היהודי אף חושבים שהיה צורך לכלול בחוק הלאום את זכותו הבלעדית של העם היהודי להגדרה עצמית במדינת ישראל, למרות שהקביעה הזו מקשה על אזרחי ישראל הערבים להרגיש שזו גם המדינה שלהם.

בעוד רוב היהודים (72%) סבורים שהמשטר בישראל הוא דמוקרטי גם לאזרחים הערבים, 55.5% במגזר סבורים שישראל אינה דמוקרטית עבורם. כמו כן רוב (78%) בקרב הערבים, לעומת מיעוט (44%) בקרב הציבור היהודי מרגישים ששלטונות ישראל לא נהגו לאורך שנים באופן שוויוני והוגן כלפי הערבים אזרחי המדינה.

נתון מעניין נוסף הוא שלצד 92% מהיהודים בישראל החשים גאווה בהיותם ישראלים, 65% מהערבים מרגישים באופן דומה. למעשה, שיעור הערבים גאים בהיותם ישראלים הוא הגבוה ביותר שנמדד מאז שנת 2003.

59% ממשתתפי המחקר היהודים סבורים שאין זה אפשרי שערבי אזרח ישראל שמרגיש חלק מהעם הפלסטיני, יהיה גם אזרח נאמן למדינת ישראל, לעומת 70% מהערבים הסבורים שהדבר אפשרי.