ריבלין: העם רוצה ממשלה יציבה

נשיא המדינה ראובן ריבלין החל את סבב ההתייעצויות לקראת הרכבת הממשלה, בצל אי הוודאות הפוליטית ההולכת וגוברת.

חזקי ברוך , כ"ב באלול תשע"ט

משלחת כחול לבן בבית הנשיא
משלחת כחול לבן בבית הנשיא
צילום: קובי גדעון / לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין החל אחר הצהריים (ראשון) את שלב ההתייעצויות עם סיעות הכנסת, לקראת החלטתו על מי להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה הבאה.

נציגי מפלגת הליכוד המליצו לנשיא להעניק לראש הממשלה נתניהו את המנדט להרכבת הממשלה החדשה.

"כאשר הלכנו לבחירות האלה ביקשנו מהציבור מנדט להקים ממשלת ימין עם השותפים שלנו בממשלה הקודמת", אמר לריבלין השר יריב לוין. ''אנחנו צריכים לעשות כל מאמץ כדי ליישב בין מה שרצינו, מה שהצגנו לציבור ולמציאות".

הנשיא אמר כי "העם בישראל רוצה להגיע למערכת שהיא כבר תהיה יציבה ותוכל לנהל את המדינה. הרגשתי כאזרח בישראל היא שהדרך היחידה למנוע בחירות היא היכולת של שתי המפלגות הגדולות, שכמעט שוות בגודלן, לאחד כוחות ולהקים ממשלה".

חברי סיעת כחול לבן, משה (בוגי) יעלון, קארין אלהרר, צביקה האוזר, מירב כהן ופנינה תמנו שטה נפגשו עם ריבלין והמליצו להעניק את המנדט לבני גנץ.

הנשיא ריבלין שאל את נציגי המפלגה: "אפשר להקים ממשלה רק אם נביא אתכם ואת המפלגה השניה בגודלה, הליכוד. האם זו אפשרות מבחינתכם?".

יעלון ענה לריבלין: "זאת שאלה חדשה לנוכח מה שקרה בבחירות האחרונות אבל ברור לחלוטין שננהג באופן ממלכתי. אם חס וחלילה לא נצליח להרכיב את הממשלה הבאה, מובן לנו שנחזיר את המנדט אליך שתחליט על מי להטיל את האחריות".

"נדמה לי שרצון העם הוא ממשלה שתהיה יציבה", הוסיף הנשיא. ''השכלתי להבין עם השנים שלא כל כך מטריד את העם מי ינהל את המערכת. הוא רוצה שהמערכת קודם כל תיצור ממשלה יציבה. ממשלה יציבה לא יכולה להיות בלי שתי המפלגות הראשונות".