'כפייה על חרדים תשיג את ההיפך'

סגן נשיא המרכז האקדמי לב קורא להסיר מעל סדר היום הקואליציוני את כפיית הליבה על החרדים: זה יוביל לבומרנג שיפגע בסיכויי השתלבותם.

שמעון כהן , כ"ג באלול תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

סגן נשיא המרכז האקדמי לב, סטיוארט הרשקוביץ, מתייחס ביומן ערוץ 7 להשלכות תוצאות הבחירות על הסוגיה שלכאורה הובילה למערכת הבחירות כולה, גיוס החרדים והשתלבותם בחברה הישראלית.

בדבריו קורא הרשקוביץ להסיר מעל סדר היום של המו"מ את התביעות לכפיית ההשתלבות על הציבור החרדי. הרשקוביץ' קובע כי תביעות שכאלה מניבות אך ורק תופעת בומרנג הפוגע ומסיג לאחור את מהלך השתלבותם של הציבור החרדי במשק ובחברה בישראל.

"למדנו שאם מנסים לכפות על הציבור החרדי פתרונות כמו לימודי ליבה וכו'ק נוצר בומרנג. המגמה של חרדים שמצטרפים ללימודים אקדמיים ממשיכה. יש כ-14 עד 15 אלף חרדים שלומדים באקדמיה. זה דבר שיבוא מלמטה, ואי אפשר לכפות כל דבר על הציבור החרדי כמו שאי אפשר לכפות שום דבר על כל ציבור אחר".

על דבריו אלה שאלנו את הרשקוביץ אם אין מקום להצדיק כפייה שכזו כשם שהממשלה והמדינה כופים על הציבור מגוון גדול של חוקים. הרשקוביץ אינו מתכחש לזכותה של המדינה לבצע מהלכי חקיקה וכפייה, אך עם זאת הוא מבהיר כי בפועל התוצאה תהיה נזק למגמת שילוב החרדים במשק הישראלי, ואת העובדה הזו יהיה על מקבלי ההחלטות לקחת בחשבון במהלכיהם.

"יש סטטיסטיקה מדאיגה, מתוך כל עובדי ההייטק שמרוויחים מעל 17 אלף שקל רק 0.7 הם חרדים. כלומר שבכל מה שקשור להייטק החרדים לא בפנים, וזה חבל. אנחנו שומעים על מחסור אדיר במהנדסי תוכנה והפתרון נמצא תחת האף שלנו. אם אנחנו יכולים להכשיר את הציבור החרדי, שהוא מאוד איכותי והוכיח שהוא מסוגל להיכנס למעגל העבודה בהייטק ברמות גבוהות, אז משהו פה עובד לא נכון. זה יעזור למשפחות החרדיות אבל גם למשק הישראלי שמשווע לעובדים ברמה גבוהה", אומר הרשקוביץ הקובל על כך שבפועל מיזמי הייטק רבים מעבירים עבודות למדינות מזרח אירופה בשל אותו מחסור חמור בכוח אדם.

באשר לקשיים הניצבים בפני המאמץ לשילוב חרדים באקדמיה ובמשק מספר הרשקוביץ על "בג"ץ תלוי ועומד נגדנו על כך שיש לנו שני קמפוסים, טוענים שזו הדרת נשים. הם לא מבינים שאם זה לא יהיה כך מספר החרדים שיסכים ללמוד במעורב שואף לאפס".

כשהוא מתבקש להרחיב מעט מספר הרשקוביץ: "הבג"ץ הוא נגד המועצה להשכלה גבוהה שלפני כשנתיים הוציאה את התכנית הגרנדיוזית לשילוב חרדים באקדמיה. היה דו"ח ביקורת על המהלך הזה והיועמ"שים שם החליטו שלתואר ראשון ילמדו בנפרד, אבל תואר שני אסור לעשות בהפרדה. אנחנו מנסים יחד עם חברי כנסת חרדים לשנות את רוע הגזירה, אבל במצב הנוכחי זה מה שהוחלט, ויש מי שטוען שזו הדרת נשים. בכל מקום ניתן ללמוד במעורב ורק מעטים הם המקומות שניתן ללמוד בנפרד. קשה להבין את העניין".