שנחתם בספר פרנסה וכלכלה: 10 צעדים כלכליים לשנה החדשה

שנה חדשה בפתח, וזו הזדמנות עבורנו להתחדש במגוון תחומי החיים וגם לצעוד לדרך של התחלה כלכלית חדשה.

בשיתוף פעמונים , כ"ד באלול תשע"ט

איזון כלכלי. אילוסטרציה
איזון כלכלי. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

כדי לנהל את הכסף בשנה החדשה בצורה מאוזנת, אחראית וישרה, וכדי שנוכל להשתמש בו לטובת הדברים החשובים באמת, ארגון פעמונים ריכז לנו עשרה צעדים שיעזרו לנו בשנה הזו לצאת לעצמאות כלכלית ולהתנהל בה נכון.

חסכו

חיסכון מאפשר לנו חופש כלכלי; להגשים חלום, לקנות את מה שאנחנו רוצים, ואת היכולת להתמודד בצורה טובה יותר עם הוצאות לא צפויות. חשוב לחסוך כדי להיערך להוצאות גדולות עתידיות (בר מצווה, לימודים), או לשינויים בהכנסות- בלי להיכנס למינוס. בחיסכון אנחנו שמים בצד משהו קטן היום כדי שיהיה לנו קל יותר מחר.

השוו

צאו לקניות בחכמה, מצוידים ברשימה מוכנה, בדקו את עלות הסל השבועי בכמה סופרים מרכולים באזור שלכם, אל תלכו מתוך הרגל לסופר או למכולת השכונתית היקרה. השוו את קריאת המונה שבחשבון של חברות החשמל/מים/גז למספר שבמונה שלך.

התמקחו

אל תקבלו כגזירת שמים את גובה העמלות הריביות והפיקדונות בבנק, כמו את המחיר שאנחנו משלמים לספק הכבלים, הלוויין, הסלולר או האינטרנט. אל תקבלו בהכנעה את גובה דמי הניהול בביטוח, ואת המחיר שדרש המוכר כשקניתם מכשיר חשמלי. אל תתביישו. תתמקחו! ותצליחו לחסוך בדרך זו מאות שקלים בשנה.

שאלו

הפקיד בבנק אומר לכם: צמוד לפריים, פר"מ , פק"מ, ריבית משתנה, פר"י, פצ"מ, וגובה המסגרת ואתם לא מבינים מה הוא אומר- שאלו. מודעות למצב חשבון הבנק שלכם, ניהול נכון של חשבונכם ושימוש מושכל באמצעי התשלום השונים, יעזרו לכם להימנע ממצב של משיכת יתר (מינוס) בחשבון. הכרת השירותים הבנקאיים תעזור לניהול מושכל של חשבון הבנק.

בדקו

מה הם הכספים והזכויות המגיעים לכם? אולי מגיע לכם החזר מס ממס ההכנסה? אולי יש קרן השתלמות במקום שעבדתם בו לפני עשור? עשו סדר בערימת המסמכים ובדקו אולי מגיע לכם כסף.

פתחו

פתחו את ההודעות מהפנסיה, מהבנק ואת המכתבים מקופת הגמל וקרן ההשתלמות, בין אם הם מגיעים אליכם בדואר ובין אם הם מגיעים בדואר אלקטרוני. הידעתם שכמחצית מאתנו לא קוראים את החשבונות לתשלום המגיעים אליהם? רבים אינם קוראים את החשבונות מפני שאלה אינם מובנים להם. אם תפתחו- תבינו. אלה שכן בודקים את החשבונות שלהם – מוצאים מדי שנה חיובי יתר. בישראל חיובי היתר הינם בהיקף בלתי נתפס של כמיליארד שקל.

קראו את האותיות הקטנות

בדקו עד מתי המבצע, שאלו אם המחיר כולל הרכבה או הובלה, בדקו אם הקופון מעניק הנחה גם בסופי שבוע. בררו מה הם תנאי הביטול לפני שאתם ממהרים לקחת את הילד/ה מהחוג ולחתום בלי לראות על מה.

התעלמו או בדקו היטב את המבצעים

"מבצע" יכול להיות גם הפוך מכך... ראיתם שלט של מבצע, סוף עונה והנחה מיוחדת, הוצאתם את הארנק? והאם בדקתם את המחיר האמתי של המוצר? ביררתם כמה המוצר עולה במקומות אחרים בלי "מבצע"? ואם המבצע אכן טוב, האם בדקתם מראש שלא קניתם "אריזת חיסכון" במחיר גבוה יותר וזרקתם כי לא יכולתם לגמור את הכול? אם עשיתם אחד מכל אלו- הפסדתם. היו צרכנים נבונים. שופינג ורכישת מוצרים זה לא חוויה או צורת בילוי.

אל תזרקו

לפי נתוני המשרד לאיכות הסביבה כמחצית מהאשפה בישראל מורכבת ממזון ראוי למאכל. אנחנו מרבים לזרוק מוצרים שתאריך התפוגה מתקרב, קופסאות אוכל חצי גמורות או מזון שלילדים נמאס לאכול אותו. במקום לזרוק – תקנו פחות. מצאו דרכים יצירתיות, ויש רבות, להאהיב את שנשאר על בני הבית במקום לזרוק. קצת מאמץ- חיסכון גדול.

אמרו לא להלוואות

יש לכם מינוס בבנק? אתם לא לבד! מסקר "פעמונים" עלה כי אחד מתוך שלושה ישראלים לקח הלוואה בשנה האחרונה – בעיקר לכיסוי המינוס בבנק. ההלוואה הפכה למכת מדינה- תשדירים, פרסומות ומסרונים הקוראים לנו לשעבד את העתיד בשביל ההווה. לפני לקיחת הלוואה בדקו האם אתם באמת זקוקים להלוואה.

חשוב לזכור, בדרך לעצמאות כלכלית יש להתמודד עם שני צדדים: קיצוץ בהוצאות מחד – והגדלת הכנסות מאידך. קיצוץ בהוצאות מיותרות הוא בוודאי הצעד הראשון. אך כדאי גם לחשוב על ההכנסות יש המגדילים הכנסות כיוון שהקיצוץ בהוצאות לא הספיק כדי להגיע לאיזון תקציבי, ויש המחליטים להגדיל הכנסות כדי לא לפגוע ברמת החיים על ידי קיצוצים רבים מדי. כך או כך, הגדלת הכנסות היא בהחלט דבר שכדאי לשקול בדרך לעצמאות.

שתהיה שנה טובה, ושנזכה כולנו לצאת לדרך כלכלית נכונה, מאוזנת ואחראית!