שאלות רפואיות לפני יום הכיפורים: הרופא ייתן אבחנה, הרב ייתן הכוונה

ד"ר נעמה סרבניק ממכבי שירותי בריאות מספרת על בעיות שכיחות הקשורות לצום, לקראת משדר מיוחד של שו"ת בערוץ 7 בשיתוף מכון פוע"ה.

בשיתוף 'מכבי' ו'מכון פוע"ה' , ג' בתשרי תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

מכבי, קבוצת הבריאות הטובה בישראל, תקיים בשבוע הבא משדר מיוחד בערוץ 7 לקראת יום כיפור, שייערך בשיתוף מכון פוע"ה.

במשדר המיוחד ישיבו לשאלות הגולשים הרב מנחם בורשטין, ראש המכון וד"ר נעמה סרבניק מקבוצת מכבי, רופאה בכירה בבית החולים שערי צדק בירושלים.

ד"ר סרבניק מספרת כי הפונות אליה בדרך כלל לקראת הצום הן נשים, ולדבריה אותן נשים אינן מחפשות הקלות הלכתיות אלא בעיקר מענה לבעיות משמעותיות.

"נשים בהיריון רגיל צמות ולא שואלות שאלות. מי שכן שואלות הן נשים בהיריון בסיכון, למשל - מישהי שיש לה צירים מוקדמים, נשים אחרי לידה או נשים בטיפולי פוריות" אומרת ד"ר סרבניק.

לדבריה, המענה שניתן מצידה הוא רפואי נטו ואת המענה ההלכתי המשלים צריך לתת הרב של המטופלת. "הרבנים של המטופלות בדרך כלל בעלי דעות שונות ומגוונות. לכן אני לא מתייעצת כאן עם הרב שלי, אלא נותנת את האבחנה הרפואית שלי ושולחת את המטופלת אל הרב שלה כדי שהוא ינחה אותה איך להתנהל בפועל.

"לדוגמה, אם אני חושבת שהאישה זקוקה לשלושה ליטרים של מים ביום, אני לא אומר לה איך לעשות את זה ואם לשתות לשיעורים. היא תתייעץ עם הרב שלה כיצד להגיע לכך באופן הנכון מבחינה הלכתית".

"קודם כל, אני מנסה להיות הכי מחמירה שאפשר כי אני מכירה ויודעת את חשיבות היום הזה ומבינה שלנשים חשוב לצום. אני מסתכלת מבחינה רפואית: אם היא יכולה לצום – אומר לה זאת, ואם לא, אומר לה מה צריך לעשות והרב יפסוק כיצד לבצע" אומרת ד"ר סרבניק.

אז מי באופן גורף לא יכולים לצום מבחינה רפואית? "נשים או אנשים עם סוכרת המטופלת באינסולין זקוקים לאכילה ושתייה במהלך הצום וזה גורף", היא אומרת. "נשים מיד אחרי לידה או ניתוח, אוכלות ושותות. כמובן שכשיש מחלות רקע קשות שהאדם יודע שאסור לו לצום, כך עליו לנהוג".

ד"ר סרבניק מתייחסת גם למקרים שנשים לא תמיד מודעות להם. "בהיריון אחרי טיפולי פוריות יש לעתים הנחיות אחרות מבחינת הצום. גם אישה שהחלו לה צירים במהלך הצום חייבת לשתות כדי לא להגיע מיובשת לחדר לידה - מצב זה עלול להגביר סיכון לניתוח קיסרי בשל מצוקת עובר. אישה שמתחילים לה צירים משמעותיים ביום הכיפורים סביב המועד המשוער של הלידה, צריכה לשתות. אם זה קורה לפני המועד היא צריכה לשתות וגם לגשת לחדר מיון".

בשבוע הבא יתקיים משדר מיוחד של קבוצת מכבי עם ד"ר נעמה סרבניק ועם הרב מנחם בורשטין ראש מכון פוע"ה - פוריות ורפואה ע"פ ההלכה. לשליחת שאלות לחצו כאן>>

המשדר יתקיים ביום ראשון ז' תשרי, ה-6 באוקטובר 2019, בשעה 20:30