בפעם החמישית בשנים האחרונות: נופצה והושחתה אנדרטת הל"ה

מנהל בית ספר שדה כפר עציון: קשה לעכל שזה היחס למי ששילמו בחייהם למען תקומת ישראל. שוב ושוב האנדרטה נהרסת וחובתנו לשים לזה סוף.

אורלי הררי , כ"ה באלול תשע"ט

האנדרטה היא סמל לגבורה ולמוסר המלחמה
האנדרטה היא סמל לגבורה ולמוסר המלחמה
צילום: ירון רוזנטל

מדריכי בית ספר שדה כפר עציון שיצאו לסיור הבוקר (רביעי) נחרדו לגלות את האנדרטה שהוקמה לזכר לוחמי שיירת הל"ה מנותצת לרסיסים.

האנדרטה שהוקמה בגבעת הקרב בין אביעזר לכפר צוריף, הושחתה בפעם החמישית בשנים האחרונות על-ידי אלמונים.

האנדרטה מכבדת את זכרם של 35 לוחמי הפלמ"ח וחיל השדה שנהרגו ב-1948 בדרכם לסייע לתושבי גוש עציון הנצורים. סביב סיפור נפילתם נטמעו ערכי צה"ל על טוהר הנשק והימנעות מפגיעה בחפים מפשע. האנדרטה היא סמל לגבורה ולמוסר המלחמה.

המדרכים שגילו את הנזק ואנשי בית ספר שדה הודיעו לרשויות כדי שאלה יטפלו ויפעלו כדי למנוע השחתה גם בעתיד. "מדובר באבן דרך בסיפור התקומה שלנו בארץ ישראל, הרשויות חייבות להתגייס כדי למנוע פגיעה חוזרת במקום. קשה לעכל שזה היחס שאנחנו מעניקים למי ששילמו בחייהם כדי שתקום מדינה יהודית", אמר ירון רוזנטל, מנהל בית ספר שדה כפר עציון.

בעבר כשהושחתה האנדרטה קרא יו"ר יד לבנים אלי בן שם למשטרה לחקור ולהעמיד את האחראים לדין שכן "החוק מתיר הטלת שלוש שנות מאסר כנגד מי שמשחיתים אנדרטאות כאלה".

רוזנטל הציע להציב במקום מצלמות אבטחה על מנת להרתיע את הפוגעים ולשמור על כבודם של הנופלים וציין כי פגיעה דומה באנדרטאות הפכו לתופעה בשנים האחרונות שיש לשים לה סוף.