בית הנשיא:
נכשלו המגעים לאחדות, נתניהו יקבל את המנדט

בהודעה רשמית נאמר כי בתום הפגישה שהתקיימה בין הנשיא לנתניהו וגנץ החליט ריבלין להטיל את ראש הממשלה את מלאכת הרכבת הקואליציה.

חזקי ברוך , כ"ה באלול תשע"ט | עודכן: 19:58

נשיא המדינה יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה הבאה על ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו.

זאת לאחר שהסתיים פגישתו של ראובן ריבלין עם יו"ר הליכוד וראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ.

כשעה וחצי לאחר שהחלה הפגישה יצא הנשיא מהחדר והותיר את גנץ ונתניהו לשיחה נוספת בארבע עיניים שגם בה לא חלה התקדמות משמעותית בין הצדדים.

בשתי המפלגות החלו חילופי האשמות בנוגע לאחריות למבוי הסתום אליו נקלעו המגעים ביניהן. בכחול לבן אמרו שנתניהו לא בא עם נכונות אמיתית לקיים משא ומתן ובליכוד אומרים מנגד כי יאיר לפיד מטרפד כל אפשרות להקמת ממשלה.

מוקדם יותר קיבל לידיו הנשיא את תוצאות הבחירות הרשמיות לכנסת ה-22 מידי יו"ר וועדת הבחירות, השופט חנן מלצר.

"על אף לוח הזמנים הקצר והלחצים שהופעלו על ועדת הבחירות המרכזית מכיוונים שונים, הצליחה הוועדה לנהל מערכת בחירות תוך שהיא שומרת על טוהר הבחירות בצורה עניינית וללא פניות. במקרים חריגים של חשד לזיופים - הוועדה התערבה באופן המקצועי ביותר במטרה לוודא שכל הכללים נשמרו כראוי ועל פי החוק," אמר הנשיא והביע את הערכתו לעבודת הוועדה.

ריבלין התייחס לעדכון חוק הבחירות. "אמנם הדיון על שינויי סדרי הפיקוח על תהליך הבחירות לא היה בעתו בעיצומן של הבחירות, ובזמן של ליבוי יצרים. אבל כפי שאמרתי בעבר, יש צורך בעדכון חוק הבחירות בהתאם לצרכים בשטח וכן לתנאים שנוצרו, בין היתר, בשל התפתחות הטכנולוגיה".

"חוקים לא עדכניים עלולים להיות לא הוגנים, ובבחירות שהן אירוע מכונן בכל דמוקרטיה, חשוב שכולם ירגישו שהמשחק הוגן ושקוף, ושכולם מוזמנים לקחת בו חלק שווה. לפני כשנתיים הוגש דו"ח הוועדה הציבורית שמיניתי לבחינת חוק הבחירות בראשות השופטת דורית בייניש. כעת, משנסתיים סבב הבחירות השני, ובתקווה שלא תתקיים מערכת בחירות נוספת חלילה בזמן הקרוב, יש לתת את הדעת על המלצות הוועדה, ולבחון האם וכיצד יש לתקן את החוק. המשימה תוטל לפתחה של הכנסת העשרים ושתיים, ויש לנהל אותה באורך רוח ובכובד הראש הדרוש", הוסיף הנשיא.

לדבריו, "קיומה של מערכת בחירות שניה בתוך פחות מחצי שנה עלול היה להוביל לשחיקה מסוכנת של אמון הציבור בהליך הדמוקרטי, אלא שהנתונים שאתם מציגים היום, מראים ששיעור ההשתתפות בבחירות, הפעם, היה אפילו גבוה מעט מאשר במערכת הבחירות שקדמה לה. אין ספק שיש לכם, חברי הוועדה, חלק חיוני במלאכת השמירה על אמון הציבור במוסדות הדמוקרטיים שלנו. זוהי תרומה שלא תסולא בפז".

יו"ר ועדת הבחירות, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט חנן מלצר אמר כי "הצורך באחדות שמרחפת עתה בחלל האוויר התחילה בוועדת הבחירות המרכזית. ועדת הבחירות, למרות שהיא מורכבת מנציגי כל המפלגות, בנושאים המקצועיים התעלתה על-פי הצעתי מעל השיקולים המפלגתיים ופעלה כאיש אחד, קואליציה ואופוזיציה, למען השגת המטרה של עריכת בחירות הוגנות ונקיות".