שנת שינוי ושינון

עלינו לדעת לבחון את התנהלותנו ולקבוע כללים חדשים במידת הצורך. המודל הזה נכון הן לחיינו האישיים והן לחיינו הכלכליים. דעה

דוד קוכמייסטר , כ"ו באלול תשע"ט

פעמונים
פעמונים
צילום: מתוך ויקיפדיה

אנחנו בערב של שנה חדשה, ימים שבהם אנחנו עסוקים בחשבון נפש, מי בחשבון לאומי ומי בחשבון נפש פרטי. ימים של התבוננות וסיכום של מה שהיה אל מול מבט קדימה למה שאנחנו שואפים שיהיה. אנו זוכים כל שנה להזדמנות נוספת, להתחלה חדשה. למילה שנה יש שתי משמעויות: שָנה מלשון לשנות - שינוי, לעשות את הדברים אחרת, ושְנה מלשון שינון, פעם שנייה, לחזור על אותו הדבר שוב.

לכאורה מדובר בדבר והיפוכו, שני מושגים בעלי משמעויות שונות לחלוטין. אך למעשה שני התהליכים הללו משלימים זה את זה. הם מחזקים, מעצימים ובונים אדם ועולם טובים יותר.

ראוי שיהיה זה היסוד האישי שלנו, במיוחד בימים אלו. זה בוודאי יסוד יהודי מרכזי. לערוך מדי פעם בדק בית, לבחון מה הדברים הטובים והנכונים שעשינו ולדעת לשמר אותם, ומנגד לשנות את הדרוש שינוי. לשנות את ההתנהלויות שבהן אנו יודעים שפעלנו לא נכון. לעשות תיקון.

אנו נוהגים לברך ב"תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה". החלק הראשון מדבר על השינוי, והחלק השני על השינון. האתגר שלנו הוא להצליח בעצמנו להפוך את הקללה לברכה. לצמוח מהחולשות שלנו, ללמוד מהטעויות ומבחירות לא נכונות, ולשנות. אלה הדברים שעלינו לעבוד עליהם בעיקר בימים אלו. קיבלנו הזדמנות להתחיל מחדש, ועכשיו זה הזמן שלנו לפעולה אישית כך שנוכל לצעוד לשנה החדשה מוכנים יותר, מנוסים יותר, אחראיים יותר.

המודל הזה נכון לא רק בימים הללו. הוא נכון לכל זמן, והוא גם רלוונטי בכל מרכיבי החיים. כדאי לנו לאמץ את הדרך הזאת גם בהתנהלות החברתית, בהתנהלות המשפחתית, בהתנהלות המקצועית וגם בהתנהלות הכלכלית שלנו.

זהו גם עיקרו של מודל 'פעמונים', המודל שיסייע לנו להתנהל כלכלית בצורה נכונה ומאוזנת יותר בשנה החדשה. אם נביט בשנה החולפת וננסה ללמוד ממנה על ההתנהלות הכלכלית שלנו, נוכל להבחין בהוצאות שלנו, ולבדוק: האם הוצאנו כספים שלא לצורך? האם לקחנו הלוואה בסכום שלא היה נכון לנו? האם קיבלנו החלטות כלכליות שגויות? וגם, האם מקסמנו את זכויותינו ויכולות ההשתכרות שלנו?

בדרך זו של בחינה נוכל ללמוד ולהפיק לקחים לקראת השנה החדשה. לבחור להתנהל בצורה מאוזנת יותר, לדעת שחשוב להשקיע עוד מחשבה לפני קנייה, לצרוך בצורה מושכלת יותר, לא לבזבז כספים שלא לצורך, ואם יש - להשקיע אותם במקומות הנכונים. זה לא רק יעזור לנו לחסוך כסף, זה גם יעלה אותנו על שביל הזהב. כי זה המפתח שלנו לאיכות חיים, למשפחתיות בריאה יותר, לאחריות אישית.

אנחנו בארגון 'פעמונים' עובדים במשך השנה כולה בליווי, בהדרכה ובסיוע למשפחות בתחום הכלכלי, כדי לעזור להן לצעוד בדרך כלכלית וישרה באופן עצמאי ולקדם בכך חוסן חברתי, כלכלי ואזרחי במדינה.

אני מאחל לכולם שתחל שנה וברכותיה, שנצא כולנו לדרך כלכלית נכונה, מאוזנת ואחראית, ושנזכה להיחתם בספר פרנסה וכלכלה.

הכותב הוא מנכ"ל ארגון 'פעמונים'