תערוכה חדשה ומיוחדת - "יאללה בית"ר"

הערב נפתחה בחולון תערוכה מיוחדת במינה בה מוצגים שלל פריטים היסטוריים וייחודיים של מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים, בעל העבר העשיר

נרי וייס , כ"ה באלול תשע"ט

אוחנה בתערוכה המיוחדת בחולון
אוחנה בתערוכה המיוחדת בחולון
צילום: דוברות בית"ר ירושלים

עבר והווה נפגשים יחד - בחולון. מדינת ישראל התברכה בשנים האחרונות בשלל תערוכות מיוחדות במינן, כיאה למדינה שוחרת תרבות וכזו שנחשבת למעצמת סטאטראפ.

ישנן קבוצות בעלות תארים רבים יותר, ישנן כאלה בעלות הווה מפואר הרבה יותר וישנן בעלות כמות אוהדים לא מעטה, אך נראה כי אין כזו מרגשת וייחודית בנוף כמו בית"ר ירושלים. זה מה שהביא את רפי וזאנה לפתוח תערוכה מיוחדת במינה, הראשונה מסוגה במדינה, שעוסקת אך ורק בבית"ר ירושלים.

הערב (רביעי) נפתחה התערוכה הנקראת "יאללה! בית"ר ירושלים: התערוכה", בחולון וקיבצה מלבד שחקני עבר ועשרות מוזמנים גם את שחקני המועדון הירושלמי כיום ואנשי הצוות הניהולי יחד עם גביע הטוטו בו זכו רק אמש.

בתערוכה המתפרשת על שתי קומות שתוצג עד לסוף השנה האזרחית, ניתן לראות הן את העבר המפואר של הקבוצה הירושלמית הכוללת חולצות ופריטים מיוחדים חלקים ממגרשה המיתולוגי ימק״א, והן את ההווה הבית"רי שהולך ונבנה בימים אלו מחדש על ידי הבעלים משה חוגג.

משה חוגג שהלך עם הגביע בו זכתה הקבוצה אמש והיה לתואר הראשון שלו במועדון ולראשון של המועדון לאחר עשור ללא אף תואר שכזה, התרגש מהתערוכה וסיפר כי זה בדיוק מה שהניע אותו לרכוש את הקבוצה בקיץ שנה שעברה מידיו של אלי טביב.

"תחשבו על מה שקורה כאן. בניגוד להרבה דברים אחרים שאנחנו עושים, זאת לא יוזמה שלנו. כל הקרדיט לרפי וזאנה. לא תראו קבוצות אחרות שדברים כאלה קורים להם וזה לא סתם. כשהחלטתי לרכוש את בית"ר הבנתי שיש לה אוהדים מקריית שמונה ועד אילת. הקבוצה צמחה מלמטה, מהשכבות החלשות וחלחלה ללבבות של כולם", אמר חוגג.

חוגג תיאר את שעבר עליו ועל המועדון בימים האחרונים ובעצם את מה שכל כך מייחד את בית"ר מכל יתר הקבוצות: "האוהדים כל כך מסורים לה, לפעמים לטוב ולפעמים לרע. 72 השעות האחרונות סימלו את בית"ר יותר מכל - מניצחון חשוב בקריית שמונה, דרך אירוע לא נעים ופתאום יש סולחה ובערב זכינו בתואר. זאת רכבת הרים, האהבה למועדון הזה זה משהו בלתי נתפס".

עד כמה בלתי נתפס? "אחרי ההפסד להפועל חיפה אמר לי אוהד שנסע מאילת עד טדי. איך מגיבים לבנאדם שבא את כל הדרך וסיים וצריך לחזור? הוא עשה את זה גם אחר כך שוב לגמר גביע הטוטו. זה פשוט מדהים. זו בדיוק הסיבה לתערוכה הזו".

וזאנה עצמו, אוצר התערוכה, גם כן נשא דברים כשאמר כי הוא אינו אוהד בית"ר ואף לא אוהד כדורגל. "אף פעם לא הייתי אוהד כדורגל, אבל במהלך התקופה הזאת הפכתי להיות אוהד בית"ר ירושלים. כשאני גדלתי הדבר היחיד בעולם הספורט היה אלי אוחנה. בית"ר היא יותר מקבוצה, אלא תרבות שלמה", אמר וזאנה.

ראש עיריית חולון, מוטי ששון, סיפר כי שיחק בעבר מול בית"ר כשהחוויות מהמשחק מול הירושלמים לאו דווקא חיוביות אך מהאוהדים הירושלמים הוא היה נפעם. "אין לי חוויות נעימות ממשחק מול בית"ר. הייתי חלוץ ומולי היו צ'רנוחה ומזרחי. רק התקרבתי הייתי בורח. בית"ר ניצחה במשחק הזה ולמרות זאת לקח לי שעה לצאת מחדר ההלבשה".

"מדובר באגודה לתפארת. אוחנה, מלמיליאן, רובוביץ. אני רואה במקום הזה ובתערוכה הזאת אקט חינוכי. זאת תופעה חברתית ואידיאולוגית", אמר ששון.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il