כתיבת ספר תורה - מאיפה מתחילים?

לתשמיש הקדושה החשוב ביותר ביהדות יש כללי כתיבה וייצור מהרגע הראשון.

תוכן שיווקי , כ"ו באלול תשע"ט

ספר תורה. אילוסטרציה
ספר תורה. אילוסטרציה
צילום: iStock

ספר התורה הוא תשמיש הקדושה החשוב ביותר ביהדות.

יש לכך סיבות מגוונות: חמשת הספרים הנכתבים, הנקראים גם חמשת חומשי תורה, מכילים סיפורים ותיאורים של קורות העם היהודי משלביו הראשונים ועד להתגבשותו לעם.

בנוסף, נרשמים בו חוקים ודינים שונים הנחשבים לבסיס הרוחני של העם. כך, שהוא מהווה את ליבת היהדות. הוא מקשר בין העם לאלוהיו דרך ציות לו וקיום מצוותיו.

בכל בית כנסת בעולם יש לפחות ספר תורה אחד. בשל קדושתו וייחודו קיימים דינים שונים המורים ומסבירים את אופן ייצורו, ובעיקר, את הדרך בה כותבים אותו. כתיבת ספר תורה נעשית על ידי סופר סת"ם.

סופר סת"ם

סופר סת"ם הוא אדם ירא שמיים וישר ואלו הן התכונות הבסיסיות שעל פיהם הוא נבחר למשרה הקדושה הזאת. הכשרתו אורכת זמן רב וכרוכה גם בבחינות ובעמידה בהן. גם לאחר שהוא מתחיל בעבודתו הוא חייב לעבור השתלמויות המספקות לו מידע מעודכן וכלים נוספים המאפשרים לו המשך עיסוקו.

הכתיבה עצמה חייבת להיעשות בקפדנות רבה, במחויבות, ביראת כבוד ומתוך מחשבה עמוקה. האותיות הן אותיות מרובעות מעוצבות בקפידה ובעלות תגים וסלסולים מיוחדים. לכיתוב מוסיפים פיסוק הקרוי טעמי המקרא.

זהו פיסוק יהודי עתיק שמטרתו הוא לסמן לקורא את צורת הגיית המילה, את הניגון האופייני לה, את חלוקת המשפט ועוד. כל הקורא בספר התורה חייב להכיר את טעמי המקרא על בוריין.

אמצעי הכתיבה

אסור לטעות בכתיבה וכל טעות שאיננה ברת תיקון פוסלת את כל הספר. אסור לתקן, להוסיף אות או לגרוע אחרת. אמצעי הכתיבה ייחודיים אף הם. הדיו הוא שחור ומיוצר מפיח של להבת נר או מגומא שרף של אילן.

הכתיבה נעשית על קלף העשוי מעור של בהמה טהורה. קיימות שתי שיטות עיבוד עיקריות: עיבוד סיד ועיבוד עפצים. הן שונות אלו מאלו ויוצרות קלפים השונים אלו מאלו בצבעם, בתכונותיהם ועוד.

יריעת קלף סטנדרטית מקובלת היא באורך של 50 ס"מ, אם כי, ניתן למצוא באורכים קצרים או ארוכים יותר. יש 62 יריעות כתובות שאותן מחברים אלו לאלו בתפירה מיוחדת. את היריעה הנוצרת מחברים אל שני עצים הנמצאים מצד ימין ושמאל שלה. אלו נקראים עצי החיים ועליהם ניתן להלביש רימונים.

גימור

כתיבת ספר תורה מהווה את השלב הראשון. הסופר עושה אותה כשהוא נמצא לבדו בתוך חדר העבודה. משום כך, מידת האמון בו ובעבודתו היא גבוהה מאוד. לאחר סיום הכתיבה מבצעים הגהה כדי לוודא שאין טעויות.

כתיבת המילים האחרונות בספר היא אירוע חגיגי ואליו מגיעים רבנים ואנשי דת חשובים. קיימים שני סוגי ספרי תורה. אלו עם מעיל כורך האופייני ליהדות אשכנז וכאלו המורכבים מתיבת עץ מהודרת האופיינית ליהדות ספרד. מעטרים אותם בעיטורים נאים שונים. מומלץ לרכוש ספר תורה אצל משווקים בעלי מוניטין אשר מקפידים שהספרים ייכתבו בהתאם לדינים החמורים ביותר.