מדוע בוטלה הבחינה בעל פה לרבנות עיר?

לידי ערוץ 7 הגיעה חוות דעתו של היועץ המשפטי לרבנות, הקובעת כי קיום בחינה על פרטי הלכות בעל פה למועמדים לכושר לרב עיר אינה חוקית

חזקי ברוך , כ"ו באלול תשע"ט

מועצת הרבנות הראשית
מועצת הרבנות הראשית
צילום: שלומי כהן, פלאש 90

טענות קשות נשמעו השבוע נגד הרבנות הראשית ונגד היועץ המשפטי של הרבנות הראשית, עו"ד הראל גולדברג, בעקבות ביטול הבחינה בעל פה למועמדים לקבלת תעודת כושר לרב עיר.

מועמדים רבים שהגיעו לבחינה בפני הוועדה גילו שהבחינה בוטלה, והתרעמו קשות על ביטול הזמן שנגרם להם ועל הטרחתם לשווא.

ברבנות הראשית תלו את האשם בביטול הבחינות בחוות דעת של היועץ המשפטי של הרבנות, עו"ד הראל גולדברג, שבגללה בוטלה הבחינה ברגע האחרון.

אולם, מחוות הדעת של עו"ד גולדברג, שהגיעה לידי ערוץ 7, עולה כי היא נמסרה לחברי הוועדות הבוחנות כבר לפני למעלה מחודש וחצי, ב-5 באוגוסט, והיתה ידועה לכל הגורמים, כולל לנשיא מועצת הרבנות הראשית הראשון לציון הרב יצחק יוסף.

בחוות הדעת קובע גולדברג כי על פי התקנות הבחינות למועמד לכושר לרבנות עיר צריכות להיערך בכתב. לאור זאת, חברי הוועדה הבוחנת כלל אינם מוסמכים לערוך למועמדים בחינה בעל פה.

"בהיבט הסמכות, מתעורר קושי לנוכח הוראת התקנות לפיה הבחינות יערכו בכתב. עריכת בחינות בעל פה, בהינתן הוראת התקנות המחייבת בחינות בכתב, עשויה להוות חריגה, לכאורה, מסמכות הוועדה", נאמר בחוות דעתו של גולדברג.

עם זאת, גולדברג הדגיש כי יש בהחלט מקום לשיחה בעל פה של חברי הוועדה עם המועמדים, וזאת במטרה לבחון האם הם מתאימים באופיים ובאורח חייהם לשמש כרבני ערים.

"מתפקידה של הוועדה, בין היתר, לעמוד על התאמתו של המועמד לכהן כרב עיר, ובכלל זאת, לעמוד על אופיו ואורח חייו ולהסיק האם הם הולמים לדעת הוועדה את מעמדו של המבקש לכהן כרב בישראל. כך, במגבלות של צנעת הפרט, הוועדה רשאית לעמוד במסגרת הריאיון שהיא עורכת למועמד על קורות חייו, אורח חייו, הליכותיו, אופיו, ועל מידת התאמתו לשמש בתפקידי הנהגה רוחנית ותורנית. לעומת זאת, שאלות פרטניות על החומר הנלמד בנושאים השונים, לאחר שנבחן כאמור עמד בהצלחה במסכת הבחינות בכתב, מעלות את החשש לחריגה, לכאורה, מסמכותה של הוועדה, ואינן עולות בקנה אחד עם עקרונות הסבירות שלהן מחויבת הוועדה כגוף מנהלי", כתב עו"ד גולדברג.

בנוגע לבחינות לדיינות ציין גולדברג, כי במקרה זה התקנות מסמיכות את הוועדה לבחון את המועמד בחינת ידע גם בעל פה. עם זאת ציין גולדברג כי גם במקרה זה צריכות השאלות לעמוד במבחן הסבירות ולא לגעת בפרטי הלכות שעליהם נבחן המועמד בכתב לפני שנים רבות.