מצרים: למעלה מאלף עצורים בהפגנות

על פי ארגוני זכויות אדם, למעלה מ־1000 בני אדם נעצרו מאז תחילת ההפגנות המתנהלות כנגד המשך שלטונו של הנשיא עבד אל פאתח א־סיסי.

בן שאול , כ"ו באלול תשע"ט

קהיר
קהיר
פלאש 90

ארגוני זכויות אדם העוקבים אחר המתחולל במצרים טוענים כי יותר מ-1000 בני אדם נעצרו מאז יום שישי האחרון בהפגנות המתנהלות כנגד המשך שלטונו של הנשיא עבד אל פאתח א־סיסי. טרם פורסמה תגובה רשמית של הרשויות במצרים לטענות הללו.

ההפגנות החלו ביום שישי ונמשכו בכל אחד מהלילות בשבוע האחרון. ההערכה היא כי מחר תהיה נקודת המבחן המרכזית של המחאה, לאחר שהמארגן שלה הזהיר כי כמיליון אזרחים ייצאו לרחובות כדי להפגין נגד הנשיא ולדרוש את התפטרותו המיידית.

א־ססי תפס את השלטון במצרים בהפיכה צבאית במהלכה הדיח את הנשיא הקודם מוחמד מורסי, שהיה איש ה'אחים המוסלמים', והואשם בשיתוף פעולה עם חמאס ברצועת עזה ועם ארגוני טרור אחרים.

בתחילה הוא נחשב לגיבור לאומי וזכה להערצה עיוורת של רוב מוחלט מקרב תושבי מצרים. הוא גם נבחר מאז פעמיים בבחירות לנשיאות, אך מתנגדיו טוענים כי היו אלו בחירות לא הוגנות, יריבים פוליטיים נרדפו וגורשו ממצרים או נכלאו בתוכה, וכלי התקשורת אולצו לשדר תעמולה חיובית על הנשיא ושלילית על יריביו הפוליטיים.

בשנים האחרונות נעשו מספר נסיונות להצית מחאה עממית נגד המשך שלטונו של הנשיא המצרי, אך אלו לא נחלו הצלחה של ממש. הנסיון הנוכחי גם הוא עדיין אינו משמעותי מאוד, וברוב ההפגנות שהתקיימו בשבוע האחרון השתתפו מאות בני אדם בלבד.

עם זאת, מדובר בנסיון שהצליח יותר מכל קודמיו עד כה, וכאמור בימים הקרובים ניתן יהיה להעריך בצורה טובה יותר אם אכן מדובר במחאה שצפויה להתרומם ולהגיע לכדי נסיון לבצע מהפכה של ממש, או שמדובר בעוד גל של פריקת זעם ותסכול שיסתיים עם עצורים רבים, וללא פגיעה כלשהי במעמדו האיתן של הנשיא א־סיסי.